Deník Blesk přinesl v pondělí 16. prosince fotografie displeje Klausova mobilního telefonu.
"Absolutně falešný a prázdný Topol," popisoval v esemesce po zvolení Mirka Topolánka předsedou ODS svého předchůdce.
Občanští demokraté zvažovali, že na deník kvůli fotografii podají žalobu. Podle mluvčí strany Michaely Maláčové se deník zřejmě dopustil porušení listovního tajemství. Strana však nakonec od podání žaloby ustoupila.
Komise: Šlo o soukromou korespondenci
Komise ve zprávě připomíná, že nepoctivost prostředků je třeba posuzovat v souvislosti s veřejným zájmem.
"Z otištěných fotografií je ale patrné, že šlo o soukromou korespondenci, navíc nedokončenou, s nejasným odesilatelem a příjemcem, takže odvolání na veřejný zájem nemá v tomto případě opodstatnění," doplnila předsedkyně komise.
Komise chce podle Osvaldové na svém dalším zasedání více vymezit pojem "veřejného zájmu". "Není to totiž první případ, kdy se na něj média odvolávají," dodala Osvaldová.
Blesk: Fotky jsme pořídili náhodou
Zástupce šéfredaktora Blesku František Nachtigall uvedl, že fotografie byly pořízeny náhodou. List se je podle něj rozhodl zveřejnit až poté, co zjistil jejich obsah.
"Mě ten vlastní obsah nijak neurazil. My jsme se mu s Václavem Klausem zasmáli. Ale nemůžeme to nechat bez odezvy. Je pravda, že zvažujeme právní kroky," řekl v polovině prosince Topolánek.
Také podle právníka Tomáše Sokola se list dopustil přinejmenším zásahu do soukromí, za což je možné ho žalovat. V mezním případě by mohl být čin posuzován i jako porušení tajemství dopravované zprávy.