Zbavte se poloviny vrtulníků a ušetříte miliony, radí experti policii

  20:19aktualizováno  20:19
Odborná komise ministra vnitra, která řešila, jak dospět k úspornějšímu a efektivnějšímu fungování policie, navrhla významně srazit výdaje policejní letecké služby. Úspora by mohla být až 50 milionů korun za rok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Komise policii doporučila například snížit počet vrtulníků ze současných 13 na polovinu, maximálně však na sedm. Navrhla také, aby policie dál neprovozovala leteckou záchrannou službu v Praze a přenechala její zajištění ministerstvu zdravotnictví.

O závěrech expertů informoval mluvčí ministerstva Pavel Novák. Šéf resortu Jan Kubice však podle něho rušit provozování letecké záchranné služby nechce, stejně jako "zásadně redukovat" počet policejních vrtulníků.

"Nicméně požádal pověřeného ředitele letecké služby o analýzu využitelnosti těchto strojů," doplnil Novák. Upozornil, že téma letecké služby je v kontextu dalších uvažovaných systémových změn v rámci policie "okrajové" a rozhodně není na pořadu dne.

Podle materiálu, který v reakci na návrhy odborné komise zveřejnila odborová Unie bezpečnostních složek (UBS), vyjde provozování 13 vrtulníků každoročně na více než 100 milionů korun.

Podle návrhu komise by měli o nasazování vrtulníků v budoucnu rozhodovat policejní prezident a jeho náměstci, podle dalšího doporučení by se měly "silně redukovat vnucované stovky letových hodin na dokumentování přestupků, fotografování silnic z výšky i výcvik policistů".

Komise také navrhla snížení počtu policejních i civilních tabulkových míst letecké služby zhruba o třetinu - ze současných 157 na 100. Podle dokumentu, který zveřejnila UBS, je v současnosti obsazeno 132 míst. Na polovinu by se měly podle doporučení snížit provozní náklady a náklady na přesčasy pozemního i letového personálu. Komise vyčíslila předpokládanou roční úsporu na 50 milionů korun.

Zbavit se vrtulníků znamená ohrozit bezpečnost, míní odbory

UBS se k návrhům vyjádřila kriticky. "Celkové snížení počtu strojů je nejen ohrožení výkonu služby, ale i nepřímé ohrožení bezpečnosti a majetku občanů České republiky," uvedla odborová organizace k navrhovanému snížení počtu policejních vrtulníků.

Role letecké služby je podle UBS "nezastupitelná a nezbytná", její nasazování při mimořádných událostech, přírodních katastrofách, zásazích policie nebo při pátrání po pohřešovaných lidech "potřebné a neoddiskutovatelné". Na rozdíl od Kubiceho však "v principu" souhlasí se zrušením provozování letecké záchranné služby v Praze policií. Podle odborářů to není v "prvořadých úkolech" policie a nespadá to do její kompetence.

Ministerstvo v minulých dnech k závěrům komise sdělilo, že návrhy počítají s rušením nebo zcivilňováním některých manažerských pozic. Opatření se nemá dotknout žádného policisty v přímém výkonu služby. Hlavním cílem je odstranit funkce, které mají na starosti to samé, změny se mají týkat především podpůrných a servisních činností. Komise podle Nováka navrhla zrušit přes 1000 míst, asi 70 procent z nich má být v sedmé tarifní třídě, na úrovni policejního prezidia a krajských ředitelství.

S materiálem se již seznámilo vedení ministerstva a policie. Doporučení čeká závěrečné vyhodnocení. Mají vzniknout odborné pracovní týmy, které budou mít za úkol předložit harmonogram konkrétních kroků a opatření. První změny by podle ministerstva měly přijít již začátkem příštího roku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz