Senát poradní komise doporučil ministrovi, aby zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem v srpnu 2012.
"Podle většinového názoru byl Martin Červíček odvolán z funkce policejního náměstka nepříslušným funkcionářem a tudíž nemohl být ustanoven do funkce," uvedl místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Daniel Bláha, který byl jedním ze čtyř členů poradní komise.
On sám však s verdiktem nesouhlasí. "Já budu podávat oponentní stanovisko proti tomuto návrhu. Nedomnívám se však, že to bude mít nějaký velký význam," řekl Bláha.
Červíčkův advokát Josef Kopřiva v České televizi uvedl, že s rozhodnutím komise nesouhlasí. Pokud ministr dá na doporučení komise a policejního prezidenta Červíčka odvolá, podají s klientem proti verdiktu rozklad. Pokud neuspějí, bude následovat žaloba ke správnímu soudu.
Martin Červíček zatím na rozhodnutí komise nereagoval. Neodpověděl ani na zaslanou SMS.
Česká republika má dva policejní prezidenty od 3. prosince, kdy ministr vrátil do služebního poměru Petra Lessyho. Ten byl odvolán z funkce policejního prezidenta loni v létě ministrem Kubicem. Místo něj nastoupil právě Martin Červíček. Ministr Pecina doufal, že se Červíček funkce sám vzdá, ale ten se vzepřel a odstoupit odmítl (více o vzniku dvojvládí u policie zde).
Ministr Pecina se rozhodl situaci řešit tím, že zahájil přezkumné jednání o jmenování Červíčka policejním prezidentem. Nyní poradní senát vydal své doporučení. Otázkou je, zda o Červíčkovi rozhodne ještě Pecina, nebo už nový ministr vnitra, jak to navrhoval prezident Miloš Zeman (více o jeho názoru zde).