Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Kontrola komína na poslední chvíli? Na kominíka se čeká i déle než měsíc

  0:05
Venkovní teploty pomalu klesají a v domech je potřeba začít topit. Spousta lidí si v těchto dnech vzpomene, že by měla zavolat kominíka. Ze zákona totiž musí být komín kontrolován jednou ročně, na jeho povinnou návštěvu se ale nyní musí čekat déle než měsíc.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš BíbaMF DNES

„Při kontrole rovnou všechny komíny čistíme bez ohledu na to, jestli je to úplně nutné,“ říká kominík Václav Hrdlička z Moravského Krumlova. Na něj si zákazníci musí v současnosti počkat dva až tři týdny.

Dvoutýdenní čekací doba je ale téměř luxus. Největší zájem o kominíky je těsně před začátkem topné sezony a během ní. Podle prezidenta Společenstva kominíků Jaroslava Schöna dnes průměrná čekací doba přesahuje měsíc. Není to však tím, že by byl nízký zájem o toto řemeslo. Jen si prostě všichni vzpomenou na podzim. 

„V červnu je naopak kominíků až pětkrát více, než by bylo potřeba. Snaží se uživit jinými pracemi. Pak přijde říjen a je nás najednou o polovinu méně oproti potřebnému stavu,“ popisuje Schön, který má své klienty v Přerově.

Nabrat brigádníky na výpomoc by si netroufl. Při čištění komínů zodpovídá za bezpečí zákazníků. Kdyby komín začal hořet, mohl by z toho mít problémy on, že jej špatně zkontroloval.

Ceny za návštěvu kominíka se různí, každý si je nastavuje podle sebe. Nejčastěji se pohybují v rozmezí od 400 do 1 000 korun.

Co udělá kominík?

  • Kontrola a vyčištění komínů – ze zákona by si na tuto práci měl člověk zavolat kominíka jednou za kalendářní rok. Ve kterém měsíci to bude, je jedno. Největší poptávka je těsně před topnou sezonou a na jejím začátku.
  • Revize komínů – zjednodušeně znamená posouzení nově postaveného nebo zrekonstruovaného komína, že je v pořádku. Podle prezidenta Sdružení kominíků Jaroslava Schöna si revizi člověk objednává maximálně pětkrát v životě.

Více než tisíc požárů za rok

Těm, co si takzvané spalinové cesty prohlédnout nenechají, hrozí pokuta do 10 tisíc korun. „Nikdo vám ale nepřijde bouchat na dveře a neřekne vám: Ukažte dokumenty, že tady byl kominík,“ uklidňuje Schön.

1028

Tolik požárů bylo loni zapříčiněno špatnými komíny.

Problém nastane, pokud dojde k požáru či například otravě oxidem uhelnatým. To pak pojišťovna, hasiči nebo i soud budou vyžadovat potvrzení o kontrole.

Hasiči každoročně vyjíždějí ke stovkám požárů vzniklých od komínů. V loňském roce jich likvidovali celkem 1 028. Jednoho člověka to stálo život, dvaačtyřicet lidí přišlo k úrazu. „Nejvíce požárů vzniklo přímo v komíně, kde se vznítily nevyčištěné saze,“      uvedla nejtypičtější příčinu Nicole Zaoralová, mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Požár způsobily i nevhodné stavební konstrukce a zazděný trám v komíně. Celkové škody těchto požárů z loňského roku vyčíslili hasiči na 70 milionů korun.

70 milionů korun

K takové částce se loni vyšplhaly škody způsobené požáry souvisejícími s komíny.

Kromě kontroly a čištění kominík dělá také revizi. Ta se provádí před uvedením komína do provozu, po rekonstrukci nebo při výměně druhu paliva a kotle.

„Většina lidí tak revizi od kominíka potřebuje maximálně pětkrát za život,“ dodává prezident Společenstva kominíků.

„Rok od roku si moje služby žádá více lidí. A všichni to nechávají na poslední chvíli,“ popisuje kominík Václav Hrdlička z Moravského Krumlova. 

Zájem o řemeslo je dostatečný

Přestože jsou kominíci vytížení a čeká se na ně i déle než měsíc, málo jich není. Z učilišť ročně vychází okolo 150 kominíků a kominic, přičemž lidé z oboru varují, že tolik se jich neuplatní. „Z deseti absolventů účebního oboru se řemeslu věnují tak dva. Částečně je to dáno tím, že si uvědomili, že tuto fyzicky náročnější práci, při níž se zašpiní, buď dělat nechtějí, nebo si jinde přijdou na lepší peníze. Zčásti je to však z toho důvodu, že práci neseženou,“ vysvětluje prezident Společenstva kominíků Jaroslav Schön.

Kominíci tak mají nejvíce napilno před zimou, ale jindy nemají co dělat. Zároveň se podle Schöna nikdy nestalo, že by došlo k požáru, protože kominík neměl dost času přijít na kontrolu. „Pokud má člověk komín v havarijním stavu a nemůže topit, vždycky se tohoto zákazníka snažíme upřednostnit. Ještě nám na společenstvo nepřišla žádná stížnost, že by k takovému komínu přijel kominík až za měsíc,“ ujišťuje Schön.

Riziko vzniku požáru

Právě neudržovaný komín bývá jednou z příčin výjezdů hasičů. „Během loňské topné sezony, tedy od října 2017 do března 2018, došlo k 965 požárům způsobeným komíny. Při těchto požárech došlo k usmrcení dvou osob a 46 osob se zranilo,“ vyčíslila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová. Z loňských 965 případů 846 způsobily vznícené saze.

2522

Tolik kominíků má živnostenské oprávnění.

„Jasně se ukazuje, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles – a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Zvláště když uvážíme, že dvě třetiny úmrtí při požárech jsou právě tehdy, když hoří v domácnostech,“ zdůraznila.

Pokud však už dojde v komíně ke vznícení, je důležité odstranit z jeho blízkosti všechen hořlavý materiál a zavolat na linku 150 nebo 112. A rozhodně se oheň nepokoušet uhasit vodou. „Mohlo by totiž dojít k popraskání komína nebo i výbuchu,“ varuje Zaoralová a doplňuje, že plameny je možné krotit do příjezdu hasičů vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Falešní kominíci

Kontrolu nebo revizi komína může dělat pouze kominík s koncesí. V současnosti má živnostenské oprávnění na kominické řemeslo zhruba 2 500 lidí. Už řadu se let se ale hovoří o problému „falešných kominíků“, kdy lidé naletí někomu, kdo se jen za kominíka vydává a ve skutečnosti oprávnění na revizi vůbec nemá. Ministerstvo vnitra proto spustilo aplikaci, prostřednictvím které se dá dohledat kominík dle jména a jeho čísla osvědčení. Kdokoliv si tak může jednoduše ověřit, jestli kominík, jehož si pozval domů, není náhodou podvodník.

„Určitě to pomohlo ke snížení počtu těch, kdo se za revizní techniky pouze vydávali,“ hodnotí aktivitu ministerstva vnitra Schön. Aplikaci zájemci najdou na stránkách generálního ředitelství hasičů.

Bartoš: Pro Kalouska ve VZP jsem ruku nezvedl, manželství pro všechny se nevzdáme

  • Nejčtenější

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Krejčířová zastavila prodej slavné vily, nová majitelka už přitom zaplatila

Premium Vše se zdálo jasné: známou vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích koupila v dražbě na osmý pokus...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Ruská střední vrstva žije na úrovni našich vyloučených komunit, říká cestovatel

Rozstřel Rusové žijí za Putina bídně, ale pokud si vzpomenou, jak žili v 90. letech, tak oproti tomu je to podstatně lepší....

Odveta Polska: chce půdu. Malý Mnichov, volají Češi v příhraničí

Premium V roce 1958 při napřimování a zkracování hranic s Československem přišlo Polsko o území v rozloze 368 hektarů. Poláci...

V Hostýnských vrších shořela chata Tesák, zasahuje osmdesát hasičů

Hasiči ve Zlínském kraji vyhlásili v noci třetí stupeň poplachu. Hodinu po půlnoci začala hořet oblíbená restaurace...

Rakušan je loutka staré ODS. Šlachtovi vadí adept na policejního prezidenta

Bývalý policista a nynější předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta se na Twitteru pustil do vicepremiéra Víta Rakušana....

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...