KOMENTÁŘ: TOP české pravice bez Schwarzenberga?

  7:40aktualizováno  7:40
Ačkoliv se TOP09 snaží veřejnost přesvědčit, že Karel Schwarzenberg z politiky neodchází, úmysl nekandidovat znovu na předsedu strany celkem jednoznačně dává tušit, že jeho role bude marginální. Co ale TOP09? Zůstane „on the top“, tedy na vrcholu?

Karel Schwarzenberg oznámil, že na nadcházejícím sněmu nebude kandidovat na předsedu strany. (5. října 2015) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Karel Schwarzenberg je zvláštním úkazem české politiky. Vždy byl tak trochu jiný než ostatní, už v roce 1990, kdy se objevil po boku Václava Havla v roli hradního kancléře, a zůstalo mu to až do dnešní doby.

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

V jistém ohledu se zcela vymyká českému srovnání. Ať už svojí staročeskou mluvou nebo svým stylem a oblékáním (připomeňme například jeho červené ponožky, kterými vzbudil rozruch v Bělehradě, více zde). Právě díky své – pro Čechy nezvyklé – osobitosti se stal populárním. Politika potřebuje ikony a právě tou se podařilo Karlu Schwarzenbergovi stát.

I proto se stal vyhledávaným. Jako první ho v roce 2007 oslovili zelení, aby se následně stal poprvé ministrem zahraničí. S koncem Topolánkovy vlády dochází k protnutí trajektorií dvou zdánlivě odlišných politiků.

Miroslav Kalousek plánuje expandovat a překročit stín křesťanských demokratů, Karel Schwarzenberg hledá, jak by mohl zůstat ve vysoké politice. Celkem záhy se totiž ukázalo, že být ministrem zahraničí bylo pro něj velmi lákavé. Větší chtíč po funkci projevil už jen Jan Fischer, který když už se nestal prezidentem, vzal zavděk alespoň epizodní roli ministra financí v úřednické vládě Rusnokově.

Křišťálová Lupa 2015

V okamžiku, když se Schwarzenberg ohlíží, ke komu by se přidal, přichází Miroslav Kalousek s plánem vzniku nové strany, pro niž potřeboval předsedu. Situace velmi výhodná pro oba. TOP09 si do svého čela zvolila populárního „knížete“, Kalousek zůstal „v závětří“ a bývalý ministr zahraničí měl velkou naději, že se vrátí do milované funkce. Kalkul vyšel a česká pravice byla obohacena o novou politickou stranu, jejíž význam překonává pouze ODS, dnes malá politická strana.

Tradice, odpovědnost, prosperita?

Název strany je zkratkou tří myšlenkových pilířů, na nichž politická strana stojí. Konzervativní ideologie se zrcadlí v „tradici“ a „odpovědnosti“, prosperita má odkazovat k ekonomicky úspěšnému vedení státu. Spojení názvu strany právě se Schwarzenbergem má velkou přidanou hodnotu. Právě předseda na odchodu je typickým představitelem tradičního a odpovědného chování. Bude ale strana i bez stávajícího předsedy prosperovat?

Strana se netěší příliš vysoké voličské podpoře a může to být ještě horší. Již v dubnu ohlásili Starostové a nezávislí, že do krajských voleb nepůjdou společně s TOP09 a není jisté, zda půjdou společně do parlamentních voleb. To může způsobit velké oslabení, na kandidátkách by chybělo mnoho významných politiků v čele s nejvýraznějším Petrem Gazdíkem.

Fotogalerie

Právě spojení se Starosty a nezávislými byl Kalouskův geniální tah, jak stranu dostat z měst i do malých obcí. Bude-li Schwarzenberg nahrazen Kalouskem, může být situace pro stranu ještě vážnější. Schwarzenberg sice může přilákat podporu pražských voličů ve volbách, ale podaří se Kalouskovi oslovit zbytek republiky?

Jediné, co by mohlo místopředsedovi Kalouskovi pomoci, je vymezování se vůči Andreji Babišovi. Bude-li obliba ministra financí a ANO klesat, mohl by se Kalousek svézt na vlně „antibabišismu“.

S odchodem Schwarzenberga se ale ukazuje ještě jedna důležitá věc. Strana od doby svého vzniku nevychovala žádné významné politiky, kteří by nebyli diskreditováni účastí v Nečasově vládě nebo by byli aspoň dostatečně známí. Výjimku tvoří snad jen Leoš Heger. Spoléhání na duo Schwarzenberg – Kalousek se může ukázat jako fatální. Noví politici velkého formátu straně chybí.

Nyní se ukáže, jestli i po odchodu Karla Schwarzenberga bude strana top, nebo down.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Kojení v některých porodnicích stále naráží na nepochopení, ukázal průzkum

Kojení

I přesto, že za důležité kojení považují téměř všechny dotázané ženy, s jeho nedostatečnou podporou se v porodnici...

O klesajících preferencích či abolici promluví v Rozstřelu šéf ČSSD Hamáček

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček hostem diskusního pořadu Rozstřel (30. května...

Hostem úterního pořadu Rozstřel na zpravodajském serveru iDNES.cz bude živě od 13:30 předseda ČSSD, místopředseda vlády...

Primátor Hřib u soudu. Podle žalobce má vrátit dům, jeho advokát to popírá

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib čelí občanskoprávní žalobě ze strany muže, od kterého koupil dům v Kyjích. Podle žalobce...

S vrácením Janouška do vězení soud nespěchá, i když lobbista tolik nestrádá

Roman Janoušek před hlavním líčení u Městského soudu v Praze. (16. července...

Lobbista Roman Janoušek, který na jaře kvůli údajně vážným zdravotním problémům přerušil pobyt ve vězení za úmyslné...

Najdete na iDNES.cz