KOMENTÁŘ: Svět podle Hájka? Jenom ideologie

  17:49aktualizováno  17:49
Pro toho, kdo chce zaujmout média, skýtá "okurková sezona" velkou příležitost. Loni touto dobou médiím vévodil ministr dopravy Bárta s projektem vyhladovění stavebních firem, letos je to agenda, která zaměstnává hradního vicekancléře Petra Hájka.

Hájkovi se nelíbí, že pražský primátor a starosta Prahy 1 převzali záštitu nad Festivalem tolerance Prague Pride.

Na jeho výtce vůči organizování festivalu homosexuálů a lpění na slovu "deviace" by nebylo takřka nic zvláštního, protože svérázné výroky Petra Hájka jsou dostatečně známy. Často jsou to konstrukce, které mají jediný cíl. Vyvolat protireakci. Nicméně nejde o vyvolání veřejné debaty, protože Hájkovy výroky jsou v krajní poloze, která už žádnou diskusi neumožňuje.

Tentokrát se však kolem Hájkova radikálního postoje seskupilo celé společenství, od prezidenta republiky až po ministerského úředníka Ladislava Bátoru. Společenství se semklo kolem tvrzení, že festival Prague Pride je projevem homosexualismu.

Hájek rozvířil vody

Gayové jsou devianti, primátor kryptosocialista

V tomto postoji je obsaženo vše. Petr Hájek a kol. nejsou schopni realitu vnímat jinak než ideologicky. Kterýkoliv projev "odlišného" je v jejich očích ideologickým postojem, od odmítání dřevorubců v Národním parku Šumava až po obyčejný festival tolerance občanů, kteří chtějí upozornit na sexuální menšiny a jejich problémy.

Způsob vnímání světa ukazuje Petr Hájek v rozvádění svého postoje. Vadí mu například to, že se v programu akce objevují slogany jako "gayská rychloseznamka, kožená zóna, noční prohlídka barů, nebo skupinové 'miluj všechny, posluž všem...'".

Programové body psané s jistou nadsázkou však najdeme všude, na jídelních lístcích, plesech, mysliveckých setkáních nebo karnevalech. Zcela jistě nepůjdu na policii, když si na jídelním lístku středověkého hostince přečtu název pokrmu "šťavnaté mladé kuřátko ze sousedova kurníku s bylinkovou omáčkou" nebo když mi v baru nabídnou koktejl "sex on the beach". Mnohem důležitější jsou vážná témata, která festival nabízí. Například debaty o násilí z nenávisti vůči sexuálním menšinám. O tom však pan Hájek mlčí.

Neideologické nazírání by vypadalo jinak. Nebylo by v něm tolik obviňování a podezírání z homosexualismu. Přece to, že někdo má větší sklony exhibovat, tančit na veřejnosti v duhových barvách s obarvenými vlasy, ještě neznamená, že vytváří novou ideologii. Tato letní aféra s Petrem Hájkem brzy pomine. Mnohým však zůstane jako kamínek v mozaice utvářejícího se společenství lidí nikoliv konzervativních, ale s konzervativními názory.

Zbývá ještě zamyslet se právě nad touto otázkou. Jsou lidé kolem Ladislava Bátory a Petra Hájka ad hoc společenstvím, nebo skutečně vzniká krajně radikální uskupení státních úředníků, kteří nejsou nikým voleni, jak by za normálních okolností dodal pan prezident? Nebo mají či budou mít politické ambice?

Je verbální útok na Festival tolerance pokusem zmapovat si terén příznivců? Má vůbec takový ideový postoj v české společnosti schopnost být vlivnějším politickým proudem? Na všechno si zatím přesně odpovědět neumíme. Doposud složená mozaika ukazuje, že se o politizaci netolerance někdo pokouší.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz