Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

KOMENTÁŘ: Proč Vesecká odchází, zatímco Čunek zůstává

  10:46
Jiří Čunek triumfuje ve Vsetíně. Renata Vesecká je vyhozena z místa za to, že údajně zmanipulovala jeho korupční případ. Viník se chechtá spravedlnosti. Loutka, která jednala asi v dobré vůli, musí na politickou objednávku odejít. Nemohl by takhle vypadat závěr sociálněkritického filmu o prohnilosti kapitalistických vlád?

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. | foto:  David Neff, MAFRA

Skutečnost je složitější a zajímavější, je to detektivka s otevřeným koncem.

Je správné, že Renata Vesecká po třech letech od "spáchání" svého činu konečně odchází. Okolnosti, za kterých se tak děje, nejsou křišťálové. Mluvit o vítězství spravedlnosti by bylo naivní.

Začtěme se na chvíli do té detektivky.

Vsetínský haur v pasti

Případ Jiřího Čunka je tragikomický. Svérázný bavič a vypravěč, muž na jedné straně pevných zásad, na druhé lakotný a malicherný, udělal "skvělou" kariéru. Vystěhoval ze Vsetína Romy, za což mu spoluobčané děkovali a křesťanští demokraté z něj udělali předsedu. Stal se i místopředsedou vratké Topolánkovy vlády. Na takové funkce by neměl ani muž mnohem bystřejší a zkušenější.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Renatu Veseckou koncem roku 2007 v souvislosti s kauzou exšéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží ovládnout justici, aby sloužila zájmu vlády. Dnes se zdá, že měla pravdu.

A ještě přišlo udání, že vzal půl milionu za machinaci s byty. Udala ho jeho asistentka, kterou navíc prý obtěžoval. To udání by bylo možno brát na lehkou váhu. Jenže Čunek si v den, kdy prý dostal úplatek, skutečně uložil do banky půl milionu. Vymlouval se jako malý kluk, mlel páté přes deváté, navíc s výrazem vychytralého vesničana, který všechny převeze. Nedokázal však vysvětlit, kde k těm penězům přišel. Nebylo snad nikoho, kdo by v té chvíli pochyboval o jeho vině.

Našli se svědci, kteří ho údajně v ten den viděli na jiném místě. Lhali však. To mu v očích soudných lidí přitížilo. Státní zástupce Obst mu šel po krku a chtěl dostat případ stůj co stůj k soudu.

Jenže vsetínský haur se zapřel zadníma nohama jako osel a dělal všechno pro to, aby se k soudu nedostal. Odmítal odstoupit ze svých funkcí a neustále s nešikovností sobě vlastní vytruboval, že je nevinný. Kroutil se, jak mohl, ale bylo by mu to málo platné, kdyby nepřišel zázračný obrat.

Zásah shora

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká odebrala případ Obstovi a předala jej Arifu Salichovi. Ten vyhodil šéfa vyšetřovatelů, prý proto, že se příliš stýkal s onou asistentkou, která Čunka udala. Salichovi pak netrvalo příliš dlouho, než vyšetřování uzavřel. A výsledek? Stíhaný je zcela nevinen!

Proč? Zejména proto, že obchod s byty, za nějž měl dostat zmíněný úplatek, byl pro město výhodný. A proto, že hlavní svědkyně je nedůvěryhodná. Salichov připouští, že Čunek nedokáže vysvětlit původ svých peněz, ale kde k nim přišel, ho nezajímá. Úplatek nevzal a basta. Závěrečná zpráva má hlavu a patu. Byl tedy sice nešikovný, vůbec ne svatý, leč zbožný a nevinný člověk zachráněn rukou Stvořitele?

Kdyby nebyl místopředsedou vlády, snad by se tomu dalo věřit. A bytí či nebytí Topolánkova kabinetu záviselo na osudu Čunka. V jedné kavárně, kde byla i Renata Vesecká, mluvil tehdy soudce Kučera o tom, že když se jedná o osud vlády, musí jít nezávislost justice stranou. Nejvyšší státní zástupkyně má sice právo vzít případ jednomu svému podřízenému a přidělit jinému, ale nedělá se to prakticky nikdy. Vesecká to udělala prý proto, že se Čunkovi ze strany vyšetřovatelů děla křivda.

Ale proč nechtěla, aby se případ dostal k soudu? Ten by snad nevinu obžalovaného prokázal a očistil ho definitivně.

Nebo nevěří soudům? Jediný myslitelný důvod, kromě náhlého vzplanutí lásky, aby Čunek nešel před tribunál, byla snaha zachránit Topolánka. Po třech letech "řádění justiční mafie" padají hlavy. Kučera byl zbaven taláru, Vesecká přišla o místo. Ale co Čunek? A Salichov? A Topolánek?

Otázky pro detektiva

Rozum to nebere. Jsou zdánlivě jen dvě možnosti. Zaprvé: Čunek je nevinný. Proč jsou tedy trestáni ti, kteří mu pomáhali? Proč nestojí před soudem státní zástupce a vyšetřovatel, kteří po něm šli? Zadruhé: Čunek je vinen. Proč není jeho případ obnoven? Proč není souzen Salichov a vyšetřován Topolánek, zda nestojí za takzvanou justiční mafií právě on?

Nejsou Kučera a Vesecká obětní beránci, jejichž odchod má zakrýt dalekosáhlejší spiknutí? Nebyli proto nedotknutelní, dokud měl Topolánek vliv? Nebojí se současná vláda, že Vesecká promluví, a proto váhala tak dlouho? Není vliv politiků na soudy mnohem větší, než si vůbec umíme představit? S něčím takovým se dá žít jen těžko.

Pak je tu ještě třetí, nečekaná, ale hodně česká možnost. Čunek byl vskutku nevinný a jeho vyšetřovatelé zaujatí. Ti, kdo v jeho prospěch zasahovali, však nejednali s čistým úmyslem, nýbrž na nepřímou politickou objednávku. Proto za svůj "dobrý" skutek právem nesou odpovědnost. Pomohli sice spravedlnosti, ale zpronevěřili se zásadám své profese.

Vondrák: Senioři očkování chtějí. Problém jsou pečovatelé, věří dezinformacím

  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Meteorologové varují před silnými mrazy. Na Moravě bude až minus 18 stupňů

Meteorologové vydali výstrahu před velmi silnými mrazy, které od nedělního večera do pondělního dopoledne zasáhnou...

Stereotypy jsou zlé, ale lidi nepředěláte, říkají bojovnice proti sexismu

Nojo, ženská. Jsi tlustá jako velryba. Tyto a mnohé další příspěvky a komentáře se objevují na internetových diskuzích,...

Systém rezervací funguje dobře, tvrdí Babiš. Dzurillu navrhne na vyznamenání

Registrační systém na očkování seniorů podle premiéra Andreje Babiše funguje dobře, problémy jsou u nemocnic. Systém...

Loni vzniklo odpadu jako nikdy dřív, kvůli pandemii, říká šéf svozové firmy

Se zvýšenou produkcí odpadu z nemocnic bojují nejen zdravotnická zařízení a nemocnice, ale také odpadové společnosti....

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...