Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

KOMENTÁŘ: Proč Vesecká odchází, zatímco Čunek zůstává

  10:46
Jiří Čunek triumfuje ve Vsetíně. Renata Vesecká je vyhozena z místa za to, že údajně zmanipulovala jeho korupční případ. Viník se chechtá spravedlnosti. Loutka, která jednala asi v dobré vůli, musí na politickou objednávku odejít. Nemohl by takhle vypadat závěr sociálněkritického filmu o prohnilosti kapitalistických vlád?

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. | foto:  David Neff, MAFRA

Skutečnost je složitější a zajímavější, je to detektivka s otevřeným koncem.

Je správné, že Renata Vesecká po třech letech od "spáchání" svého činu konečně odchází. Okolnosti, za kterých se tak děje, nejsou křišťálové. Mluvit o vítězství spravedlnosti by bylo naivní.

Začtěme se na chvíli do té detektivky.

Vsetínský haur v pasti

Případ Jiřího Čunka je tragikomický. Svérázný bavič a vypravěč, muž na jedné straně pevných zásad, na druhé lakotný a malicherný, udělal "skvělou" kariéru. Vystěhoval ze Vsetína Romy, za což mu spoluobčané děkovali a křesťanští demokraté z něj udělali předsedu. Stal se i místopředsedou vratké Topolánkovy vlády. Na takové funkce by neměl ani muž mnohem bystřejší a zkušenější.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Renatu Veseckou koncem roku 2007 v souvislosti s kauzou exšéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží ovládnout justici, aby sloužila zájmu vlády. Dnes se zdá, že měla pravdu.

A ještě přišlo udání, že vzal půl milionu za machinaci s byty. Udala ho jeho asistentka, kterou navíc prý obtěžoval. To udání by bylo možno brát na lehkou váhu. Jenže Čunek si v den, kdy prý dostal úplatek, skutečně uložil do banky půl milionu. Vymlouval se jako malý kluk, mlel páté přes deváté, navíc s výrazem vychytralého vesničana, který všechny převeze. Nedokázal však vysvětlit, kde k těm penězům přišel. Nebylo snad nikoho, kdo by v té chvíli pochyboval o jeho vině.

Našli se svědci, kteří ho údajně v ten den viděli na jiném místě. Lhali však. To mu v očích soudných lidí přitížilo. Státní zástupce Obst mu šel po krku a chtěl dostat případ stůj co stůj k soudu.

Jenže vsetínský haur se zapřel zadníma nohama jako osel a dělal všechno pro to, aby se k soudu nedostal. Odmítal odstoupit ze svých funkcí a neustále s nešikovností sobě vlastní vytruboval, že je nevinný. Kroutil se, jak mohl, ale bylo by mu to málo platné, kdyby nepřišel zázračný obrat.

Zásah shora

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká odebrala případ Obstovi a předala jej Arifu Salichovi. Ten vyhodil šéfa vyšetřovatelů, prý proto, že se příliš stýkal s onou asistentkou, která Čunka udala. Salichovi pak netrvalo příliš dlouho, než vyšetřování uzavřel. A výsledek? Stíhaný je zcela nevinen!

Proč? Zejména proto, že obchod s byty, za nějž měl dostat zmíněný úplatek, byl pro město výhodný. A proto, že hlavní svědkyně je nedůvěryhodná. Salichov připouští, že Čunek nedokáže vysvětlit původ svých peněz, ale kde k nim přišel, ho nezajímá. Úplatek nevzal a basta. Závěrečná zpráva má hlavu a patu. Byl tedy sice nešikovný, vůbec ne svatý, leč zbožný a nevinný člověk zachráněn rukou Stvořitele?

Kdyby nebyl místopředsedou vlády, snad by se tomu dalo věřit. A bytí či nebytí Topolánkova kabinetu záviselo na osudu Čunka. V jedné kavárně, kde byla i Renata Vesecká, mluvil tehdy soudce Kučera o tom, že když se jedná o osud vlády, musí jít nezávislost justice stranou. Nejvyšší státní zástupkyně má sice právo vzít případ jednomu svému podřízenému a přidělit jinému, ale nedělá se to prakticky nikdy. Vesecká to udělala prý proto, že se Čunkovi ze strany vyšetřovatelů děla křivda.

Ale proč nechtěla, aby se případ dostal k soudu? Ten by snad nevinu obžalovaného prokázal a očistil ho definitivně.

Nebo nevěří soudům? Jediný myslitelný důvod, kromě náhlého vzplanutí lásky, aby Čunek nešel před tribunál, byla snaha zachránit Topolánka. Po třech letech "řádění justiční mafie" padají hlavy. Kučera byl zbaven taláru, Vesecká přišla o místo. Ale co Čunek? A Salichov? A Topolánek?

Otázky pro detektiva

Rozum to nebere. Jsou zdánlivě jen dvě možnosti. Zaprvé: Čunek je nevinný. Proč jsou tedy trestáni ti, kteří mu pomáhali? Proč nestojí před soudem státní zástupce a vyšetřovatel, kteří po něm šli? Zadruhé: Čunek je vinen. Proč není jeho případ obnoven? Proč není souzen Salichov a vyšetřován Topolánek, zda nestojí za takzvanou justiční mafií právě on?

Nejsou Kučera a Vesecká obětní beránci, jejichž odchod má zakrýt dalekosáhlejší spiknutí? Nebyli proto nedotknutelní, dokud měl Topolánek vliv? Nebojí se současná vláda, že Vesecká promluví, a proto váhala tak dlouho? Není vliv politiků na soudy mnohem větší, než si vůbec umíme představit? S něčím takovým se dá žít jen těžko.

Pak je tu ještě třetí, nečekaná, ale hodně česká možnost. Čunek byl vskutku nevinný a jeho vyšetřovatelé zaujatí. Ti, kdo v jeho prospěch zasahovali, však nejednali s čistým úmyslem, nýbrž na nepřímou politickou objednávku. Proto za svůj "dobrý" skutek právem nesou odpovědnost. Pomohli sice spravedlnosti, ale zpronevěřili se zásadám své profese.

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Další bouřlivá noc. Hromy a blesky udeřily od jihu, hrozí rozvodnění toků

Jižní část Čech zasáhly v úterý večer ve směru od Německa a Rakouska opět silné bouřky. Meteorologové upozorňovali, že...

Z improvizace jsme udělali systém, kritizují politiky odborníci na dezinfoweby

Správci internetových domén i odborníci z řad bezpečnosti od začátku války na Ukrajině hlasitě volají po legislativě,...

Okamura se hádal o svržení vlády. Jste usvědčený lhář, vmetl mu Zdechovský

Vyslovení nedůvěry vládě je momentálně hlavním tématem šéfa SPD a poslance Tomia Okamury. Vede ho k tomu hned několik...

Funkci zmocněnce pro česko-ruské konzultace čeká zánik, nebyl k ničemu

Ke konci června by měla zaniknout funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...