Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

KOMENTÁŘ: Zrušení trestu porodní asistentce posunulo hranice svobody

  14:00
Zdá se, že Ústavní soud zrušením trestu porodní asistentce Ivaně Königsmarkové rozšířil pole svobody: některé události jsou možná tragické, smutné, ale ještě nemusí být nutně kriminální. Svoboda znamená riziko, z čehož nutně plyne, že svobodnější život je nebezpečnější. Bohužel. Jistoty nás naopak svobody zbavují, píše v komentáři pro MF DNES Luděk Navara.

V roce 2011 dostala Ivana Königsmarková trest za domácí porod, při němž novorozenec zemřel. Ústavní soud teď verdikt zrušil. Je to správně? | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

Rozhodnutí Ústavního soudu a zrušení trestu pro porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou otevřelo debatu o domácích porodech a jejich bezpečnosti (rozuměj nebezpečnosti). O tom se vede ta debata. Především.

Ovšem příběh porodní asistentky, které přivedené dítě na svět zemřelo, je současně svérázným příběhem o svobodě a její ceně. Naše nynější životy jsou otroky jistot: chceme mít jistotu zdraví, zaměstnání, života, máme však jen jistotu smrti. Jsme na tom stejně jako naši pradědové, ti však věděli, že žádnou jinou jistotu kromě té poslední nemají. Svým způsobem byli svobodnější.

Průlomový verdikt

Ústavní soud ve středu zrušil kvůli pochybnostem o vině rozsudek nad prezidentkou Unie porodních asistentek Ivanou Königsmarkovou.

Ta původně dostala pětiletou podmínku, zákaz výkonu činnosti na stejnou dobu a pokutu 2,7 milionu korun.

Více o verdiktu čtěte zde.

Ústavní soud dal sporu o domácí porody dosud přehlížený rozměr. Nastolil otázky: Jaká je cena za svobodu? A existuje něco jako právo na (byť rizikové) vlastní rozhodnutí?

Jenže jaké je to vlastní rozhodnutí, když se to riziko netýká jen mne, ale ještě jiného, navíc nenarozeného života?

Vysmívané biomanželky

Jsou bezpochyby matky, které považují porod doma za významný atribut své svobody. Někdo řekne, že je to nerozum, a mluví o těch ženách pohrdlivě. Jsou to podle něj tytéž, které se obklopují pochybnými symboly, jako jsou ovesné klíčky, biojogurty, doma upečený chléb a kompost v obýváku. Domácí porod je pak už jen pouhým vyvrcholením této konverze.

Je to oprávněný posměch? Moderní stát je státem svobody. A tato svoboda je doprovázena přijatelnou mírou rizika. I to zaznělo u Ústavního soudu. Advokát Königsmarkové se zeptal, zda smrt miminka není daní za svobodu, kterou si rodička zvolila. A daň, ta je bez trestu. Nebo ne?

Jiný namítne, že svoboda zadarmo je pochybná stejně jako všechny ty podivné věci, které vám dealeři s napomádovanými vlasy nabízejí gratis – nakonec zjistíte, že nefungují, nebo za ně dodatečně musíte zaplatit. Někdy příliš mnoho. Svoboda zadarmo je jako předváděcí akce s výletem na náklady prodejce. Nakonec si uvědomíte, že svobodu si musíte získat, zasloužit, v krajním případě vydobýt. Nebo kvůli ní riskovat.

Čtěte na názorové stránce v dnešní tištěné MF DNES Karel Škrabal o tom, jaký výsledek voleb si přát Břetislav Rychlík nejen o slučování partají i muzeí Jana Bendová o nápravě staré křivdy s důchody Petr Bystroň o noční můře Angely Merkelové

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Přitom existuje i opačný pohled: svoboda sama o sobě může být pofiderním výdobytkem za příliš vysokou cenu. Ostatně pro někoho je svoboda pouhý pocit, jako když může sednout na motorku a zastavit se u břehu moře. Svoboda je někdy jen iluze, přelud, jindy věc smrtelně vážná. A každý může hranice své svobody hledat jinde.

Jenže za svobodu platí všichni, kteří se pro ni rozhodnou. Ať už svoboda vypadá rozumně, či nerozumně ve svých konkrétních projevech. Jsou takoví, kteří pro svobodu vlastní zabíjeli jiné, jsou takoví, kteří pro svobodu jiných obětovali život vlastní. Moderní dějiny jsou svým způsobem dějiny úsilí a boje za svobodu.

Sami to vidíme. Kdo ke svobodě přišel příliš lacino, méně si jí váží, je to stejné jako s ojetinou a novým jaguárem. Do garáže si prostě dáte to dražší auto. (Není vyloučeno, že i naše rozladění z vývoje posledních let po pádu komunismu jsou ve skutečnosti jen rozpaky z příliš lacino získané svobody. Ale to už je úplně jiný příběh.)

Řekni mi, kolik svobody máš...

Spor o domácí porod je ovšem sporem o svobodu složitější, než jsou jiné. Může se za pouhý pocit platit smrtí dítěte, které ani nestačilo získat své jméno? Dospělý se může rozhodnout, jestli svobodě bude bránit, či za ni bojovat. Nebo se stáhne do ústraní. Ale dítě?

Žena, která se rozhodne pro domácí porod, bezpochyby naplňuje svou vůli. Vydává se po cestě, která je její představou svobody. Jsou mnozí, kteří mírou svobody měří kvalitu té které země.

Jenže současně chráníme i životy. A ty slabé, které se neochrání samy, ty především.

Ale když jsme jen v zajetí symbolů, které se s deklarovaným obsahem mohou míjet? Co když porodnice, nemocnice a všechna ta moderní lékařská péče nabízejí jistoty jen zdánlivé? Je to trochu směšná představa, ale je, jako když jasnovidce přejede obyčejné auto. Trapné.

Čím více svobody, tím více možností, tím více cest, tím více odpovědnosti.

Nemusí to být nutně kriminální čin

Stát je tu od toho, aby ty cesty udržoval, řekne jeden. Je přece na nás, kterou se vydáme, namítne druhý. Jenže přece nemohou být ty cesty všechny stejně dobré, doplní třetí. A snílek dodá: Cesty obtížnější bývají krásnější a cíl pak mívá i větší cenu. Někdy příliš velkou, řekne zase ten první.

Zdá se, že Ústavní soud svým rozhodnutím rozšířil pole svobody v té nejcitlivější oblasti. Maličko, ale přece jen. To poselství může znít takto. Některé události jsou možná tragické, smutné, ale ještě nemusí být nutně kriminální. Svoboda znamená riziko, z čehož nutně plyne, že svobodnější život je nebezpečnější. Bohužel. Jistoty nás naopak svobody zbavují.

Ovšem i tu míru svobody si zpravidla můžeme svobodně vybrat.

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Země rozdělená očkováním? Ale kdeže, jen zdání

Premium Na covid a očkování mají různí lidé různé názory, ale to ještě neznamená, že by kvůli tomu měla v Česku začít občanská...

Opravu maringotky principála Kludského by mohli zajistit hasiči

Renovace zchátralé maringotky principála Karla Kludského z roku 1926, kterou má v plánu jirkovská radnice, by měla...

Ve Slaném se zlomil vánoční strom, dopadl na lavičky vedle betléma

Na náměstí ve Slaném se zlomil nazdobený vánoční strom. Dopadl mezi dočasné pódium a vystavený betlém. Může za to...

Soud osvobodil exšéfa Věcí veřejných Bártu v kauze odposlechů kolem Janouška

Soud v úterý osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...