KOMENTÁŘ: Na bizarní úřady máme peněz dost, na platy učitelů ne

  9:54aktualizováno  9:54
Různé propočty ukazují, že člověk půl roku pracuje jen proto, aby státu zaplatil daně. Druhou půlku roku vydělává na sebe. Ale tušíme vůbec, na co všechno ty miliardy, které zaplatíme na daních, vlastně jdou? Tady je pár příkladů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaplatili jste si například vyšlechtění několika nových odrůd různých rostlin, třeba kříženců chryzantém. Jedna nová kytka se jmenuje Jitřenka, jiná zase Slavěna. Něco šlo také na zpracování metodiky pro pěstování popínavých květin ve velkých květináčích.

Pokud se vám zdá, že není možné, aby stát tahal peníze z vašich kapes na takové věci, hluboce se mýlíte. Zabývá se tím Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu, což je instituce zřízená státem. Mimochodem, dalšími výsledky výzkumu v tomto ústavu jsou podle výroční zprávy třeba lavice zahradní bez opěry nebo lavice zahradní s opěrou.

Uvádím zde tento ústav jen jako příklad – podobných institucí, které platí stát, jsou desítky. Stačí se podívat na internetové stránky www.statnisprava.cz, kde je sáhodlouhý seznam.

Dozvíte se tam, že prostřednictvím daní platíte třeba ÚHUL nebo NÚLK. Ten první úřad se zabývá "inventarizací lesů" a jeho úkolem je sestavovat "Zprávu o stavu lesa". Pokud jste si až dosud mysleli, že od toho máme státní Lesy ČR, teď už víte, že je od toho někdo jiný. A teď, co je to NÚLK. Jde o Národní ústav lidové kultury. Vydává třeba Národopisnou revue, pořádá akce jako Rok na vsi nebo Slovácký verbuňk. Ale nedokážou národopisné festivaly pořádat i soukromníci?

A pak tady máme třeba státní Vinařský fond, k jehož cílům patří dělat za státní peníze reklamu českému vínu. Ale pokud ji vinaři potřebují, proč si ji nezaplatí ze svého?

Evropské spotřebitelské centrum si zase platíme proto, aby lidem pomáhalo reklamovat zboží, které si koupí v cizině. A tak za naše peníze řeší třeba případ pana P., který si koupil přes internet ve Francii fotoaparát. Ten mu přišel, ale pan P. zjistil, že tam není český návod. To ho rozčililo, chtěl zboží vrátit. S pomocí centra to dokázal.

Přidejme ještě jednu trochu známější instituci – víte, co dělá Státní plemenářská inspekce? Kontroluje dojivost u krav, užitkovost u prasat nebo to, zda je otcem telete z Kotěhůlek skutečně býk z Horní Dolní. Není však hlavně starostí zemědělce, aby měl krávy, které dávají dost mléka, prasata, která dávají maso, a chov, který je dobrý?

Z výroční zprávy vyplývá, že letos se vydali třeba kontrolovat "skupinu beranů a kozlů předváděných na nákupních trzích". Pokud našli beránka či kozla nejistého původu, buď "byl původ došetřen a opraven, nebo byl beránek odporažen". Tak za toto všechno (a ještě mnohem více) si platíme stovky milionů, možná miliardy. Nebylo by lepší trochu to proškrtat a raději zaplatit učitele, policisty a lékaře, na jejichž platy nemáme peníze?

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Krajům chybí peníze na sociální služby, resort práce má přitom miliardy

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Ministerstvo práce uvolní na sociální služby ve městech a obcích dalších 85 milionů korun. Letos dostaly na ochranu...

Zeman o vyhazovu lhal a musí přijít omluva, rozhodl soud. Poradce odešel sám

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana v televizi Barrandov. V...

Kampaň vrcholí. Tahákem politiků je dětský den, pes i sázka na myslivce

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva....

Hnutí ANO si pro kampaň pro eurovolby vybralo mysliveckou výstavu Natura Viva. Hlavním poutákem byl ve středu Andrej...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz