KOMENTÁŘ: Kauza Čapí hnízdo nedopadne dobře pro nikoho

  13:45aktualizováno  13:45
Může celá kauza Čapí hnízdo vůbec dopadnout nějak dobře? Pro Andreje Babiše určitě – tím, že v ní nebude obžalován nebo odsouzen. Pro nás ostatní, tedy Českou republiku, ale z aféry bohužel vedou zřejmě jen cesty méně či více špatné, píše ve svém komentáři Miroslav Korecký.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš na pražském sněmu hnutí ANO v únoru 2017. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Deset týdnů před volbami policie popotahuje jejich téměř jistého vítěze – a to tak, že nad ním visí poměrně reálná hrozba kriminálu. I na české poměry, občas trochu divočejší, situace nevídaná. Andrej Babiš spouští krizový management, v hlavních stanech jeho oponentů bouchá šampaňské.

Babiš dotační podvod s Čapím hnízdem sám řídil, domnívá se policie

Odpovědní politici nalevo i napravo by se ale spíš měli zamýšlet nad hledáním nějaké nejméně špatné varianty povolebního uspořádání. Při pohledu na procesní stav kauzy Čapí hnízdo, dlouhodobý trend volebních preferencí, sílu a mocenské zájmy hlavních politických aktérů v zemi se totiž asi jiné než špatné řešení nerýsuje.

Jasný a předvídatelný je v tuto chvíli jen sled nejbližších kroků. Mandátový a imunitní výbor v pátek a pak ještě někdy v dalším týdnu projedná policejní žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Plénu Sněmovny pak doporučí oba poslance imunity zbavit, což se následně také stane. Rozjede se trestní stíhání, které oba politici teoreticky mohou sledovat i z vazby. Víc se toho do dne voleb nestihne, případné podání obžaloby je otázkou spíše několika měsíců. Mezitím proběhnou volby, které Babišovi a Faltýnkovi obnoví imunitu, takže policie bude o vydání žádat znovu.

Vydání Babiše a Faltýnka policii

Dál už se budoucnost větví a otevírá celou plejádu neradostných scénářů.

Kartáček a pyžamo s sebou

Prvním, kdo může vstoupit do rozjeté hry, je státní zastupitelství. Zahájení stíhání je pro Babiše nepříjemné, na druhé straně mu rozvazuje ruce k aktivnější obraně: dává mu možnost si u žalobců na stíhání stěžovat s nadějí, že ho zruší. To ostatně mohou do podání žaloby kdykoliv. A není to úplně nereálné: páteční přestřelka mezi policií a návladními o to, zda žádost o Babišovo vydání je sólovou akcí policie, nebo koordinovanou s nimi, naznačovala zjevný distanc státních zástupců. Návladní jakožto stav by si ale moc nepomohli: už ve sporu o policejní reorganizaci byli označováni za přímého spojence šéfa ANO. Babišovým vyviněním by pak jejich důvěryhodnost dramaticky poklesla.

Babišův problém může ne sice odstranit, ale odsunout opakované hlasování o zbavení imunity ve Sněmovně. Pokud by ANO po volbách mělo až 90 mandátů, jak říkají průzkumy, stačilo by mu k většině, aby se pár poslanců (z nějaké budoucí koaliční strany?) nedostavilo na hlasování. Babiš by vydán nebyl a stíhání by se nejméně o čtyři roky posunulo. Premiér, který se schoval pod sukně, aby zabránil vyšetření své kauzy, by ale asi také nebyl kdovíjak důvěryhodný.

Jak to vypadá v Čapím hnízdě

Předchozí varianta je asi ještě horší než ta, že Babišovo stíhání, případně obžaloba a soud budou pokračovat, ale on přesto vyhraje volby a bude sestavovat svoji vládu. Bylo by to ale poprvé v naší historii, kdy bude premiér od první chvíle raději nosit v aktovce pyžamo a kartáček na zuby. Miloš Zeman tento scénář už dnes připouští, protože o vině a trestu prý rozhoduje až soud (před čtyřmi lety přitom odmítl po pádu Petra Nečase jmenovat novou vládu ODS s argumentem, že by někteří její členové mohli brzy skončit ve vazbě).

Kdo slepí stojedničku?

Jakákoliv varianta vládnutí, v níž bude přímo figurovat stíhaný nebo obžalovaný Babiš, nutně narazí na problém s hledáním vládního partnera. Už doteď byl koaliční potenciál hnutí ANO nevalný, čekalo se ale, že se všechno změní, až designovaný premiér začne nabízet vládní posty. Jít do vlády s člověkem, který je jednou nohou v kriminále, by ale ČSSD, ODS či lidovci svým voličům vysvětlovali obtížně. Zbývaly by zřejmě okraje politického spektra, komunisti či okamurovci. Za vytoužené uvedení do politických salonů by to zřejmě udělali.

Také je možné, že by Babiš partnera nenašel, postavil vládu jen z ANO, důvěru Sněmovny pro ni sice nezískal, ale vládl s ní v demisi. Třeba i dlouhodobě, s tichým souhlasem Miloše Zemana, jehož by ANO na oplátku podpořilo v kandidatuře na Hrad. A prezident by záměrně zdržoval vznik vlády nové, v kulisách žalob u Ústavního soudu.

Nevylučujme ani variantu, že by ANO vygenerovalo jiného premiéra než stíhaného předsedu. U jiné strany normální řešení, v hnutí ANO těžko představitelné. To není jako záskok Ivana Pilného na financích, premiér má z ústavy moře zásadních pravomocí, sbíhají se u něj svodky z tajných služeb atd atd. I kdyby Babiš svého dubléra našel, stejně by vládu fakticky řídil on.

Z opačné strany se samozřejmě nabízí scénář vlády „všichni proti Babišovi“. Pokud ale ANO ve volbách nevyhoří, měli by její architekti velký problém stojedničku poslepovat. Přizval by pravolevý kočkopes „v zájmu vlasti“ do holportu i komunisty nebo Okamuru?

Navíc tato varianta stojí na nejistém předpokladu, že by taková vláda vůbec přešla přes Zemana. A že by Zeman raději nerozehrál partii se svým dalším úřednickým kabinetem. Ostatně prezident může Babišův problém ukončit kdykoliv a šmahem – totiž zastavit stíhání nebo mu pak dát milost.

Také jste si z těchto scénářů nevybrali?

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Česko usychá. Třetina území je na nejhorším stupni a situace se zhoršuje

Trápí vás sucho a nedostatek vody? Pomůže studna a hlubinné čerpadlo

Sucho se v České republice minulý týden po mírném ústupu znovu rozšířilo. Třetina území je na vůbec nejhorším stupni....

Politická strana Realisté po třech letech končí, rozhodli členové

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom Jiří Hynek,...

Bělorusa viní z terorismu za boje na Ukrajině, v Česku mu hrozí 15 let

Ozbrojenci z batalionu Vostok  se zmocnili budovy regionální vlády v Doněcku, v...

Vyšetřovatelé před dvěma týdny obvinili z terorismu čtyřicetiletého muže z Běloruska. Podle nich se přidal k bojům na...

Najdete na iDNES.cz