KOMENTÁŘ: Státní rozpočet ve stínu Antonína Staňka a Michala Šmardy

  10:36aktualizováno  10:36
Bouřlivější než v předchozích letech, ale paradoxně o dost víc ve stínu než dříve. Řeč je o státním rozpočtu, zákonu zákonů, jenž průzračně jako žádná jiná politická bitva o cokoliv ukazuje, kdo a jak v této zemi vládne. Letos ho koncem léta zastínila obskurní vládní krize kvůli výměně na ministerstvu kultury, píše komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným náhradníkem Michalem Šmardou. Dokonce si spolu pořídili selfie, ve kterém se společně „smějí spikleneckým teoriím novinářů.“ | foto: Antonín Staněk (Twitter)

I když předpis v podobě objemného fasciklu textů a tabulek teprve opustil Strakovu akademii a míří do Sněmovny, bitva o něj už tento rok fakticky skončila.

A že letos stála za to. Vzpomínáte? Vůbec poprvé se stalo, že některá koaliční strana nehlasovala na vládě pro návrh rozpočtového rámce. Následovala další rarita, otevřený dopis jednoho koaličního předsedy a vicepremiéra jinému předsedovi a premiérovi, jak je navržený rozpočet nerealistický. 

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard, prezident ho podpoří

Běžnějším koloritem už byly dramatické brífinky, kde se hrozilo odchodem z vlády a vznášely se požadavky na desítky miliard navíc pro resorty spravované ministry ČSSD. Do toho tvrdé ultimátum od polovládní KSČM, paradoxně zprava, aby země více šetřila. Ve finále pak dvoustranné, někdy až sedmihodinové schůzky ministrů s šéfkou státní kasy. 

A výsledek? Předpokládaná idylická dohoda koaličních partnerů, státnický ústupek komunistů a jednomyslné schválení rozpočtu na vládě (a brzy jistě také ve Sněmovně). Zkrátka „samá pozitiva a sociální jistoty“.

Horké rozpočtové léto, tedy tradičně čas od konce jara do 30. září, kdy vláda musí poslat plán státních financí do Sněmovny, letos skoro přesně kopírovalo obrys bizarní vládní krize s výměnou ministra kultury. A ta se na rozpočtu nepochybně podepsala.

Fotogalerie

Lze předpokládat, že mnohá dramatická gesta ČSSD kolem rozpočtu měla hlavně mediálně zakrýt vnitřní problémy s hledáním a prosazením nástupce ministra Staňka. Kdyby nebylo ono bití na poplach trochu přifouknuté, spokojil by se třeba ministr Petříček nakonec s pouhou šestinou toho, co předtím požadoval jako nevyhnutelnou sumu pro přežití svého resortu? 

A naopak: nebýt toho, že ČSSD byla kvůli vetovanému Šmardovi málem jednou nohou z vlády, nezakleklo by na ni ANO více a nesnažilo se zmírnit astronomické vládní výdaje, zejména ty mandatorní? Ostatně i opozice by měla víc času vrtat se v rozpočtu, kdyby nemusela denně vlastním tělem bránit demokracii před apokalypsou zemanismu-babišismu.

Ale pozdě bycha honit, výsledek toho, že se nejdůležitější zákon roku dostal v létě do stínu bláznivé šlamastyky kolem ministra, jehož nikdo neznal, leží teď před námi. Seznamte se. 

O více než 100 miliard meziročně vyšší příjmy, ale o totéž vyšší i výdaje. Deficit 40 miliard po několika letech konjunktury. Jen na splácení úroků ze státního dluhu ročně 44 miliard. A rychle rostoucí mandatorní výdaje, celkově už se zvolna blížící bilionu. To je rozpočet pro časy zalité sluncem, ne pro mračna, která už vykukují na obzoru.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Hladina podzemních vod se oproti loňsku zvedla, stále je však pod normálem

Stav podzemních vod v ČR byl v září oproti loňskému roku příznivější. Na čtvrtině území se podle Českého...

Premium

Stavba rodinného domu se prodraží. EU zpřísnila požadavky na zateplení

Od ledna se bude stavět podle přísnějších norem. Podle nařízení EU musí být rodinné domy energeticky šetrnější. A bude...

Benzinka slouží jako překladiště pacientů, podle starostů je to nedůstojné

S jedním přestupem, nebo přesněji řečeno s přeložením ze sanitky do sanitky na benzinové pumpě na výpadovce z Chřibské,...

BIS a NCOZ rozbily síť ruských zpravodajců, řekl Koudelka ve Sněmovně

Bezpečnostní informační služba a Národní centrála proti organizovanému zločinu loni odhalily a rozbily síť, kterou v...

Najdete na iDNES.cz