Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Mirek Topolánek zůstává. Je to frajer, či zombie?

  11:25
Je to frajer, který bojuje až do konce, nebo trapný zombie, který ne a ne zalézt do hrobu? Předseda ODS je obojí. Frambie. Kříženec frajera a zombie. Jeho lpění na funkci však má jen lidskou, ne politickou logiku.

Budu si dávat na ústa, slíbil Topolánek. (23. 3. 2010) | foto: Michal Šula, MF DNES

Až pověsí politiku na hřebík, má Mirek Topolánek o výnosnou práci postaráno. Může být instruktorem kurzů přežití. Neskolil ho výsledek 0:13 po krajských volbách v roce 2008. A teď přežil 12 hodin jednání se svými nejbližšími spolupracovníky, kteří ho chtěli zaříznout.

Chtěli ho odstranit, protože ho považují za překážku volebního úspěchu. Snad každý kromě Topolánka by podlehl. On však už dříve o sobě prohlásil, že Valach umírá, až když má čagan zarytý tři centimetry v čele. Nevzdal to.

Jenže každý pamatuje, že Brežněva a Černěnka drželi moskevští spoluvládci ve funkci mrtvé u ledu. Odcházet z politické funkce nohama napřed patří ke zvyklostem tyranií.

Mirka můžeme chápat jako frajera, který si před těmi "uhýbači" neklekl a pořádně jim to "nandal". Můžeme ho však chápat i jako politickou mrtvolu, která ne a ne se nechat nasunout do hrobu. A když, stáhne tam všechny z okolí. I Topolánkův předchůdce Klaus se držel stranické funkce jako trosečník kusu dřeva. Kupodivu, když odešel, osvobodil se a odstartoval novou kariéru. Klaus se nemohl nejspíš odpojit od strany, kterou považoval za své dítko.

Nynější předseda má patrně jiné důvody, proč lpět na svém místě, ačkoli to má malou politickou logiku. Vždyť nová tvář v čele ODS by mohla zapůsobit podobně jako Vladimír Špidla v čele sociální demokracie v roce 2002.

Petr Nečas, známý jak svou vlídnou povahou, osobní čestností i solidní odborností, by mohl být takovým "knížetem ODS". Nebo ona pověstná "neznámá krasavice", o které se v kuloárech ODS trpce žertuje. Má symbolizovat nového vůdce, který na sobě nenese cejch skandálů a dokáže se usmát.

Proč tedy nepadl?

Prvním důvodem je slabost aféry. Kdo viděl nesestříhané video, ví, že Topolánek je sice žvanivý slimejš, ale ne xenofob a rasista. Paroubkův projev po prohraných volbách v roce 2006, štěkaný s plným vědomím do kamery, byl mnohem větším prohřeškem proti nepsaným zákonům demokracie. A vida,

Paroubek jen kvete a nikdo v ČSSD ho nezpochybňuje. I takový "slušňák", jako je Cyril Svoboda, obviňuje bez důkazů své politické oponenty z krádeží.

Topolánek patrně neměl těžké, aby přesvědčil své kolegy ve vedení ODS, že vlastně mluvil jen tak, jak mluví pořád, a nic zlého neudělal.

Druhým, možná silnějším důvodem je fakt, že ODS už tuší, že s Topolem to nejde, ale ví, že to nejde ani bez Topola. Když se skácela Grossova vláda a sociální demokraté padli do provazů, vstal Paroubek a zvedl moc, která ležela na zemi.

Mezi špičkami ODS se patrně za zavřenými dveřmi nenašel nikdo, kdo by řekl: "Já to beru, já ty volby vyhraju a přijímám plnou zodpovědnost za případnou prohru."

Ve vedení ODS je Topolánek přes všechny chyby pořád nejtěžší váha. Možná spíš než o jeho kvalitách to svědčí o nekvalitách jeho místopředsedů a nejbližších spolupracovníků.

Syndrom zrady

Třetím důvodem je úvaha, že vykopnutí předsedy by mohlo mít na voliče ještě horší vliv, než když zůstane, byť po lokty umazaný, ve svém křesle. ODS trpí sarajevským syndromem, syndromem zrady. Ostatně právě před rokem padla jinou zradou Topolánkova vláda, která nebyla z pohledu ODS špatná.

Pokud by nejbližší kamarádi (ano, v případě Vondry a Sobotky nejde jen o spolupracovníky, ale kamarády) vyrazili svého kumpána, nebylo by to druhé Sarajevo?

Na místě jsou možná i spekulace, že pro předsedu nenašli vhodnou trafiku, která by ho lákala na výměnek. Není však žádný důvod, abychom byli zlí a považovali to za hlavní kámen úrazu nekonečného jednání.

Topolánek má možná menší problém než jeho kolegové. Přivedli býčka pod sekyru, ale když uviděli, že se cuká, nikdo se neodvážil tít.

Strana je bezradná

Předseda včera po vyčerpávajícím boji slíbil, že si už bude dávat pozor na ústa. Jako by to bylo poprvé! Kál se už několikrát a nikdy svůj slib nedodržel. Jeho geny lidového mudrlanta a baviče mu někdy získávají nadšené publikum, často ho však, jako při žvanění při fotografování pro časopis LUI, zradí.

Neudržel ústa už vzápětí, když řekl, že sice možná neslušně mluví, ale neslušně nejedná. To vůbec není pravda, alespoň v obecném smyslu slova "slušnost".

Postavil pokoutně vládu na přeběhlících. trpěl vedle sebe a možná ještě trpí lidi spjaté s korupcí. Své soky dokáže ničit zákeřně jako kobra. Je politik každým coulem a pro vítězství udělá všechno.

Může ODS v čele s oživlou mrtvolou ještě zvítězit? Nebo alespoň dosáhnout výsledku, který by ji udržel ve hře o možný vstup do vlády? Zaklínadlo, že do voleb je daleko, je sice ploché, ale pravdivé stejně jako teze, že se bude rozhodovat až posledních čtrnáct dnů.

Lidé zapomněli, že nemají Kalouska rádi, jen co se schoval za knížete. Odpustili Paroubkovi necivilizované diktátorské řeči a chování. Johnovi a Kocábovi asi odpustí avantýry. Proč by neodpustili Topolánkovi? Copak je horší?

Není, což je varovné. Česká politická scéna je zralá na velkou změnu k opravdové slušnosti a důstojnosti. Topolánek k ní mohl přispět, kdyby odešel.

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Republikáni potvrdili nominaci Trumpa, viceprezidentem kritik pomoci Kyjevu

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb republikánský senátor J. D. Vance, oznámil exprezident na své sociální síti Social Truth. Před...

15. července 2024  7:36,  aktualizováno  22:24

Políček Orbánovu předsednictví. Brusel pošle jen úředníky, bojkotuje Maďary

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky ministrů a posílat na ně místo eurokomisařů jen vysoké úředníky. Uvedl to mluvčí šéfky Evropské komise...

15. července 2024  15:17,  aktualizováno 

Sedm obětí zemětřesení v Aquile si za smrt může samo, rozhodl soud

Odvolací soud v italské Aquile rozhodl, že sedm mladých lidí, kteří v tomto městě spolu s dalšími třemi stovkami osob zemřeli v dubnu 2009 při zemětřesení, si za smrt mohlo de facto samo. Na vině...

15. července 2024  20:12

Posttraumatický růst. Válka je dobrá pro duši, tvrdí ruští psychologové

Premium

Rusko za poslední rok a půl vyslalo na ukrajinskou frontu několik set tisíc mužů, z nichž mnozí se vrátili domů s hlubokými traumaty. Podle některých ruských psychologů se země potýká s krizí...

15. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...