KOMENTÁŘ: Král Babiš. Strany jsou na byznysové vyjednávání krátké

  12:03aktualizováno  12:03
KDU-ČSL se v polistopadové éře zabydlela v pozici takzvaného "jazýčku na misce vah" a ráda hrála s velkými stranami stylem "já pán, ty pán". Během nynějších vyjednávání však toto schéma vzalo zasvé. "Vyděračský potenciál" lidovců se blíží nule. Kdo to způsobil?

Šéf ANO Andrej Babiš, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a lídr lidovců Pavel Bělobrádek po jednání o vládě ve Sněmovně (25.11.2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Viděno zvnějšku se politická jednání o vládě prapodivně zamotala. Události posledních dnů však mají svou vnitřní logiku.

Když strana lidová přicházela na středeční jednání, byli její špičkoví politici skálopevně přesvědčeni, že získají ministerstvo zemědělství. Pár dní předtím se obrnili usnesením širšího vedení, které jim dalo za úkol získat agrární resort stylem "všechno, nebo nic".

V záloze měli také kompromisní řešení v podobě návrhu, že o sporných církevních restitucích nemusí rozhodovat pozemkový úřad, ale vláda. Chtěli tím otupit argument, že usilují o ministerstvo na pražském Těšnově jen proto, aby mohli rozhodovat o sporných přesunech majetku ve prospěch katolické církve.

Na zemi

Na tyhle jemné nuance však téměř nedošlo, protože koaliční partneři si s Bělobrádkovým vedením vytřeli podlahu. Po odchodu z jednání se lidovecké vedení cítilo ponížené. Vyjednavači se domnívali, že je konec. Den nato však vydali relativizující prohlášení, že ani ztráta zemědělství nemusí automaticky znamenat konec dalších jednání o vládě.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Václav Dolejší: Čí jsou prachy? Mirka, Honzy, nebo ve finále Andreje?
  • Břetislav Rychlík: Nepoznané tváře Václava Havla
  • Karel Steigerwald: Plýtvání ekoministerstva: zájem o ptáky a bobry
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Co se to u nás stalo, že náhle přestaly platit dosavadní zvyklosti včetně přístupu, který politologie označuje jako vyděračský potenciál? Lidovci a zčásti i ČSSD doplácejí na svou nezkušenost a malý manévrovací prostor.

Hned od počátku si od Andreje Babiše nechali vnutit schůzky v jeho sokolovnách a sportovištích, čímž začali budovat jeho autoritu a přisoudili mu faktickou "vedoucí roli" v novém systému. Lidovci pak na dlouhé týdny vypadli z nejdůležitějších jednání a morálními argumenty se obtížně dostávali zpět do hry. Nyní cítí, že jsou pátým kolem u vozu, a stěžují si na někoho, kdo byl ve vyjednávání obratnější.

Nemusí nic

Sedm týdnů po volbách se ukazuje jedno. Andrej Babiš je králem současné české politiky a své postavení si užívá. Zatímco všichni ostatní něco musí, on nemusí nic. Sociální demokraté kolem Bohuslava Sobotky musí sestavit vládu, protože tím chtějí překrýt nedobrý volební výsledek. Lidovci musí usilovat o ministerstva, protože byli dlouho mimo hru, a navíc už do trojkoaličního projektu investovali příliš mnoho energie.

Jen Andrej Babiš může čekat a testovat nejvhodnější politickou situaci. Má totiž ze všech největší manévrovací prostor. Na vládní úrovni se účastní sestavování Sobotkova kabinetu, ale současně ve Sněmovně disponuje spojenectvím s KSČM a Úsvitem, což je taková stínová záložní "skorovětšina" v očekávání. Navíc se může opřít o nově vznikající spojenectví s prezidentem republiky.

Být chvíli ve vládě, v opozici a mít zároveň dobré vztahy s Hradem, tak takové postavení měl naposledy před jedenadvaceti lety Václav Klaus. Lidovci se pak nemohou divit, že na jejich pozdní personální požadavky reaguje v duchu hesla některých podnikatelů: Když to nejde silou, tak to půjde ještě větší silou.

Lidovci by se proto měli rozhodnout – buďto přijmou tuto dominanci, začnou dělat politiku a přestanou fňukat, anebo odejdou do opozice. Veřejnost není naladěna na jejich moralizující argumenty, jimiž zastírají svou nezkušenost.

Lidovci, ale také sociální demokraté jsou v pozici mladé nevěsty, která chce uzavřít sňatek se starým mládencem, který byl celý život zvyklý dělat důležitá rozhodnutí sám. Divit se krátce před svatbou, že má sklon řídit věci silově, znamená obviňovat se z neschopnosti přijmout věci takové, jaké jsou. Babiše je možné korigovat, ale nelze ho předělat.

Nestabilní stabilita

Dosavadní jednání naznačují, že Andrej Babiš dokonale klame tělem jak nováčky, tak veterány sněmovních handlů. Z byznysu si přinesl zvláštní vyjednávací postupy, které nemíří přímo k cíli, ale mají mnoho přeryvů, v nichž se druhá strana ztrácí. Nakonec jsou všichni tak unavení, že je lehce schopen dotáhnout věci do konce. Není jisté, že předseda ANO bude umět stejně dobře také vládnout. Jako vyjednavač-obchodník by však měl přednášet na vysoké škole.

Způsob, jímž například proti sobě ve věci ministerstva zemědělství postavil ČSSD a KDU-ČSL, je příkladný. Sociální demokraté si v té chvíli vůbec neuvědomili, že lidovci jsou objektivně jejich nejbližší spojenci a jen díky "zvláštním vztahům" s nimi mohou udržet rovnováhu v nově se rodící Sobotkově vládě.

Trojkoaliční vláda podle všeho nakonec přece jen vznikne. Jejím hlavním politickým znakem bude zvláštně nestabilní stabilita, jejímž hlavním svorníkem bude Andrej Babiš.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz