KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

  15:00aktualizováno  15:00
Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy bude výhodné, se ptá komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem České republiky. (6. prosince 2017) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Hnutí ANO oficiálně nepodpoří hradní obhajobu Miloše Zemana. Co se to stalo? Že by první velké zaskřípání v zatím spolehlivém spojenectví prezidenta s šéfem ANO a novým premiérem? Ale kdeže.

Oba jsou pragmatici a vědí, že Andrej Babiš nemůže jít úplně hlavou proti zdi. Zeman má v ANO řadu stoupenců – Babiše, Faltýnka, Šlechtovou, ale je tam i dost lidí jako Stropnický či Jourová, kteří by ho nikdy nevolili. Proč hnát zbytečně straníky na barikádu, vždyť stačí, že ANO nepostavilo vlastního hradního kandidáta, který by mohl být nepříjemným soupeřem. A že dá jistě předseda v lednu srozumitelně najevo, kdo je jeho favoritem. To je dostatečná splátka za to, jak mu Zeman z Hradu kryje záda.

Babiš: Polarizujeme společnost, já i Zeman. On si v tom libuje, mně to vadí

Tandem dvou titánů, který se tu konstituoval několik let, naopak šlape jako hodinky. Až dosud byl jen jednou stranou v českém mocenském trojúhelníku Zeman–Babiš–Sobotka, v němž první dva hráče výhodně spojovala rezistence vůči hráči třetímu, z pohledu ústavy však nejsilnějšímu.

Dnes je to minulost: Babiš zaujal Sobotkovo místo, ale o Zemanovu přízeň nepřišel. Pakt titánů se posunul na vyšší úroveň. Na úroveň, jakou polistopadová politika nepamatuje. Žádné stýkání a potýkání Havla s Klausem a Zemanem, Klause s Grossem, Paroubkem a Topolánkem nebo Zemana se Sobotkou. Z politických premiérů měli snad nejlepší vztahy s prezidenty Špidla s Havlem a Nečas s Klausem, ale i tam to do současné zemanovsko-babišovské idylky mělo dost daleko.

Pakt Zeman–Babiš je tak pevný, protože je vyfutrován osobnostně, zájmově i mocensky. Oba jsou velcí pragmatici, individualisté, schopní hráči, oba vyznávají silné autority včetně sebe navzájem. Dříve je spojoval odpor proti Sobotkovi, dnes stojí proti valu složenému z menších opozičních stran, pražských elit, vlivných médií, části byznysu, bruselské administrativy. A jejich mocenské vektory se zatím spojují: Babiš potřeboval Zemana, aby bez větších problémů usedl ve Strakovce, Zemanovi zase Babiš může pomoci podruhé na Hrad. Takový tandem prostě nemůže nefungovat.

Větší otřesy zatím nečekejme, nejsou v zájmu žádného z nich. Babiš potřebuje Zemanovo krytí minimálně pro druhý vládní pokus, ale i dál se mu hodí, aby mu prezident neházel klacky pod nohy. Třeba aby menšinové vládě nevetoval zákony a ta pak nemusela pracně shánět ve Sněmovně „stojedničku“ (dost na tom, že tak bude vládu ostřelovat Senát).

Zeman už Babiše po případném znovuzvolení na Hrad potřebovat nebude, ale i ústavně nijak zvlášť silný prezident uvítá spojence na parlamentní i vládní půdě. Na druhé straně to spojenectví zase nepřeceňujme. Nová situace přináší novou úměru: čím silnější premiér, tím reálně slabší prezident – a naopak. A Zeman i Babiš jsou vše jiné než dva skauti, kteří by za nic na světě nepodrazili svého spojence.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz