KOMENTÁŘ: Vlády po Listopadu víc škodily, než prospívaly. Změnu nečekejte

  12:50aktualizováno  12:50
Nechci nikomu brát radost z nové vlády. Natož radost ze změn, které republiku zlepší. O to větší bude rozčarování pak. Od voleb až k této chvíli nic nového nenastalo. Politici postupují stejně, jako vždy postupovali. Jak spolu v budoucnu můžou v souladu vládnout ČSSD a ANO, je záhada.

Zástupci ČSSD, ANO a KDU-ČSL představují výsledky jednání o koaliční smlouvě. (13. prosince 2013) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Klasický lidovecký postoj: "Chybí tam dost podstatných věcí. Je to jen návrh, ještě musíme projednat sporné body. Ale v tom textu, který je teď připraven, je drtivá většina zásadních věcí, které jsme chtěli prosadit. Je to velmi dobře vyjednané, vyjednávací tým odvedl dobrou práci," líčí situaci předseda Bělobrádek.

Kdo tomu vyjádření příliš nerozumí, najde tyto klasické věty už v repertoáru mistra lidovecké dvojznačnosti Josefa Luxe. Vynálezcem tohoto vidění světa je ale chytrá horákyně z pohádky Boženy Němcové. Nahá, oblečená, pěšky, na koni. Dnes bychom přidali moderní: žena a přitom je to muž.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Martina Riebauerová o třech oříšcích pro budoucího ministra zdravotnictví
  • Petr Janoušek o nové německé vládě a o tom, co znamená pro Česko
  • Martin Biben o pomoci nejbližším, na niž máme pamatovat i v éře charit
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Takto se odjakživa vyjadřuje lidovecký souhlas s něčím, čeho mají být částí. Dnes tak vyjadřují souhlas s koaliční smlouvou. Důležitým prvkem toho souhlasu je třetí ministerstvo, jímž má být zemědělství, a pokud jím bude, mohou prý být ta ministerstva jen dvě. Je svým způsobem fascinující, jak některé hodnoty přetrvávají v KDU-ČSL po celé generace.

Lidovci mají nejen tuto hodnotu, jako chvályhodný příklad uveďme trvalý odpor ke komunismu a chuť hájit mravní obsah lustračního zákona, který je pro většinu dnešních politiků už jen bezobsažným cárem papíru.

Koaliční jednota vzniká relativně lehce a s rychlostí, která je úměrná potřebám státu bez vedení. Je to ovšem jednota nesmírně riskantní, což ale není novinka, nýbrž obvyklá kvalita našich koalic. A je to kvalita záporná, kvůli ní ty koalice nemají úspěch a často se rozpadají.

Ohromný koláč času od vzniku České republiky spotřebovalo vládnutí na smlouvání koaličních jednot, na jejich zničující spory a závěrečné trapné rozklady. Místo aby se vládlo, útočí se, handrkuje se, intrikuje se, vzduchem přelétají sprosťárny, lži a populistická lákadla. Koalice se rozpadají, protože nevznikají ze společné potřeby stát spravovat, nýbrž z čirého zoufalství, že nic jiného, co by vládlo, není k dispozici.

Teď prožíváme kratičký čas mezi válkami. Ty vypuknou ihned po schválení vlády. Je zarážející, že tento trvale kritický stav české politiky nikoho nezneklidňuje a nevyvolává tlak na opravy ústavních zákonů a zvyklostí. Krizovost se už bere jako obvyklý normál.

I dnes všichni dychtí po tom, aby tu byla nová vláda, aby už ti Zemanovi samozvanci odešli a nastal čas panování demokratických mandátů.

Nikdo neřekne: Pánové a dámy, to, co sestavujete, je třaskavina, která vám brzy vybuchne v rukou. Už teď jste si přidali do rozpočtu dalších nekrytých dvacet miliard nad ten dluh, který vám přidal Rusnok, a děláte, že o třaskavinu nejde. To, co v koalici spojujete, je nespojitelné. Předstíráte (a asi tomu i věříte), že jste mistři kompromisů a mistři dohod o spolupráci. Ale jste jen mistři zastírání a odkladů. To jsou zdroje vašich příštích rozporů, které vás (jako mnohokrát koalice před vámi) odvedou od vládnutí k politické gerile.

Přijde rozčarování

Nechci nikomu brát radost z nové vlády. Natož radost ze změn, které republiku zlepší.

O to větší bude rozčarování pak. Od voleb až k této chvíli nic nového nenastalo. Politici postupují stejně, jako vždy postupovali. Jak spolu v budoucnu můžou v souladu vládnout ČSSD a ANO, je záhada. Už teď mají vzájemné znechucení, kryté hlučným koaličním optimismem.

To není nic nového. Že mezi nimi poletuje kladně-záporný elektron malé politické strany, také není nic nového. Když tu lidovci chvíli nebyli, zaskočily za ně VV, předtím zelení. Model je to stále stejný a nikdo ho politickým stranám nemůže vyčítat. Ani těm ústavní pořádek jiné chování nenabízí. Po krátké polistopadové euforii, která založila první obrysy republiky (a dobře, žijeme z nich dodnes, i když je také už nenávidíme), vznikají jen vlády z dílny té horákyně. Jsou pravolevé, hornodolní, naráz hot a čehý, čili stojí na místě a škodí víc, než prospívají. Politici se v těchto poměrech naučili chovat a žít. Ke změně hřiště a pravidel je nedonutí snad nic.

Ke změně politiky a vzdutí voličských mas to přivedli zatím jen komunisti, a to měli k dispozici své fantazmagorické představy o společnosti, svou katastrofální ekonomickou teorii, smysl pro okázalou krutost a čtyřicet let času, než voličské masy tak silně rozzuřili.

Dnes pod clonou politiky žije celkem schopný a přičinlivý národ. Jak řekl kdysi na sjezdu spisovatelů Ludvík Vaculík, vše dobré, co v této zemi za dvacet let vzniklo, dokázali si lidi vytrucovat na vládě a proti vládě. V takové situaci nyní jsme.

Koalice vznikají a blázni se radují. Možná si někdo řekne, proč tu novou vládu očerňuji, ještě než vznikla. Je k tomu jediný důvod: co vzniká, je natolik nesourodé, že to fungovat nemůže. Je tu koaliční smlouva, pěkné literární dílo. Psát ji nemuseli, stačilo by nůžkami vystříhat z jiných koaličních smluv pasáže a slepit je v novou iluzi. Však ta koalice je také tak slepená.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Česko bude pomáhat v řešení migrace, řekl Petříček. Kvóty však odmítá

Kandidát ČSSD na ministra zahraničí Tomáš Petříček v diskusním pořadu Rozstřel...

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD se Česko chce podílet na společném evropském řešení migrace. Uvedl, že...

Další schůzka s prezidentem. Zeman přijme Babiše 24. července v Lánech

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Vyjednávání o podobě vlády premiéra Andreje Babiše ve spolupráci s ČSSD bude pokračovat i v následujících dnech....

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz