KOMENTÁŘ: Kalkul racionálního prognostika

  16:42aktualizováno  16:42
Ve středu večer ve Vladislavském sále již potřetí prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání při příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa. Po vizuální stránce vše dopadlo lépe než loni, o to víc ale vynikla kontroverznost některých oceněných, píše politolog Kamil Švec.

Prezident Miloš Zeman během slavnostního udělování státních vyznamenání (28. října 2015). | foto: Yan Renelt, MF DNES

Z loňských vyznamenání si většina lidí zřejmě pamatuje jen scénu, jak si režisér Robert Sedláček přebírá medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění ve fleecové bundě. Takové „zpestření“ letošní oslavy naštěstí nezažily, nikdo nedostal ani nápad oživil téma červených trenýrek vlajících nad Hradem. Dokonce i prezident Zeman vypadal v mírně lepší formě. Po loňských zkušenostech se tak u někoho může dostavit pocit, že předávání vyznamenání mělo snad i vysokou úroveň.

97. výročí vzniku Československa

Vyznění středečních vyznamenání ale jasně ukazují, jak prezident při rozhodování, komu ten či onen řád udělí, přemýšlí. A možná to má horší vyznění, než když se během slavnosti stane nějaké faux pas.

Klesající důvěra

Miloš Zeman je racionálně uvažujícím politikem a původní profesí prognostikem. To znamená, že u něj víc než u kohokoliv jiného platí známé rčení „účel světí prostředky“.

Od loňského podzimu, kdy prezident promluvil ve vysílání Českého rozhlasu o překladu slova „pussy“ (více zde), klesla důvěra obyvatel na rekordních 34 procent a teprve až v září tohoto roku se vyšplhala nad 50 procent důvěry. Pro Miloše Zemana, lidového prezidenta, to musí být strašně ponižující. Zvláště uvědomíme-li si, že jeho dva předchůdci se mohli pyšnit důvěrou vždy alespoň kolem 70 procent.

Zeman na tuto svoji situaci musí reagovat. A právě udělování státních vyznamenání 28. října je jednou z nejsledovanějších příležitostí. Namíchal proto koktejl 35 osobností. Na straně jedné z těch, které budou většinově přijímány, na straně druhé z jeho přátel a podporovatelů.

Odměna za podporu

Málokdo může vytýkat udělení vyznamenání Josefu Františkovi, stíhači RAF, Bohdanu Pomahačovi, vynikajícímu plastickému chirurgovi, studentovi Petru Vejvodovi za hrdinství, při němž přišel o život, či novináři Janu Petránkovi a jiným dalším.

Fotogalerie

Hlava státu si však potřebuje udržovat okruh svých přátel. Jsou to již tradičně lidé, kteří při něm stáli ve volební kampani, podporují jej v boji proti takzvané pražské kavárně, či mu jinak pomáhají, například svojí popularitou. Dává tím vlastně jednoduchý návod. Podnikatelům vzkazuje, že pokud jej nechají promluvit před jejich zaměstnanci, tak pokud se jim alespoň trochu daří, získají medaili Za zásluhy o hospodářství. Nebo jim stačí přispět dostatečnou sumou na kampaň nebo do fondu na splácení státního dluhu.

Umělcům zase stačí být prezidentovým kamarádem. A i když nebudou v oboru příliš úspěšní, vždy se alespoň do kategorie klaunů vejdou. Ideální charakteristikou je také to, aby dotyčný byl něčím kontroverzní. Nabízí se například členství v KSČ, spolupráce s StB nebo zapojení do lidových milicí. Zeman čeká, že vzbudí vášnivou diskusi.

Ano, Zeman vyznamenal při středečním ceremoniálu mnoho těch, kteří si to zasloužili. Ale nehledejme v tom jeho nadhled, jeho ocenění. Jedná se o pouhý kalkul.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz