KOMENTÁŘ: Kalkul racionálního prognostika

  16:42aktualizováno  16:42
Ve středu večer ve Vladislavském sále již potřetí prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání při příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa. Po vizuální stránce vše dopadlo lépe než loni, o to víc ale vynikla kontroverznost některých oceněných, píše politolog Kamil Švec.

Prezident Miloš Zeman během slavnostního udělování státních vyznamenání (28. října 2015). | foto: Yan Renelt, MF DNES

Z loňských vyznamenání si většina lidí zřejmě pamatuje jen scénu, jak si režisér Robert Sedláček přebírá medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění ve fleecové bundě. Takové „zpestření“ letošní oslavy naštěstí nezažily, nikdo nedostal ani nápad oživil téma červených trenýrek vlajících nad Hradem. Dokonce i prezident Zeman vypadal v mírně lepší formě. Po loňských zkušenostech se tak u někoho může dostavit pocit, že předávání vyznamenání mělo snad i vysokou úroveň.

97. výročí vzniku Československa

Vyznění středečních vyznamenání ale jasně ukazují, jak prezident při rozhodování, komu ten či onen řád udělí, přemýšlí. A možná to má horší vyznění, než když se během slavnosti stane nějaké faux pas.

Klesající důvěra

Miloš Zeman je racionálně uvažujícím politikem a původní profesí prognostikem. To znamená, že u něj víc než u kohokoliv jiného platí známé rčení „účel světí prostředky“.

Od loňského podzimu, kdy prezident promluvil ve vysílání Českého rozhlasu o překladu slova „pussy“ (více zde), klesla důvěra obyvatel na rekordních 34 procent a teprve až v září tohoto roku se vyšplhala nad 50 procent důvěry. Pro Miloše Zemana, lidového prezidenta, to musí být strašně ponižující. Zvláště uvědomíme-li si, že jeho dva předchůdci se mohli pyšnit důvěrou vždy alespoň kolem 70 procent.

Zeman na tuto svoji situaci musí reagovat. A právě udělování státních vyznamenání 28. října je jednou z nejsledovanějších příležitostí. Namíchal proto koktejl 35 osobností. Na straně jedné z těch, které budou většinově přijímány, na straně druhé z jeho přátel a podporovatelů.

Odměna za podporu

Málokdo může vytýkat udělení vyznamenání Josefu Františkovi, stíhači RAF, Bohdanu Pomahačovi, vynikajícímu plastickému chirurgovi, studentovi Petru Vejvodovi za hrdinství, při němž přišel o život, či novináři Janu Petránkovi a jiným dalším.

Fotogalerie

Hlava státu si však potřebuje udržovat okruh svých přátel. Jsou to již tradičně lidé, kteří při něm stáli ve volební kampani, podporují jej v boji proti takzvané pražské kavárně, či mu jinak pomáhají, například svojí popularitou. Dává tím vlastně jednoduchý návod. Podnikatelům vzkazuje, že pokud jej nechají promluvit před jejich zaměstnanci, tak pokud se jim alespoň trochu daří, získají medaili Za zásluhy o hospodářství. Nebo jim stačí přispět dostatečnou sumou na kampaň nebo do fondu na splácení státního dluhu.

Umělcům zase stačí být prezidentovým kamarádem. A i když nebudou v oboru příliš úspěšní, vždy se alespoň do kategorie klaunů vejdou. Ideální charakteristikou je také to, aby dotyčný byl něčím kontroverzní. Nabízí se například členství v KSČ, spolupráce s StB nebo zapojení do lidových milicí. Zeman čeká, že vzbudí vášnivou diskusi.

Ano, Zeman vyznamenal při středečním ceremoniálu mnoho těch, kteří si to zasloužili. Ale nehledejme v tom jeho nadhled, jeho ocenění. Jedná se o pouhý kalkul.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Jak se stal bývalý disident Vondra agentem Putina

Nově zvolený europoslanec za ODS Alexandr Vondra na snímku z května 2019

Europoslanec ODS Alexandr Vondra poskytl rozhovor časopisu Respekt. Následně se na Facebooku kriticky vyjádřil o dnešní...

Ostrava si nemocnici nechá, nejdražší stavbu v historii zařízení ale odloží

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Přes dvě miliardy měla stát modernizace Městské nemocnice Ostrava do roku 2030 včetně nových pavilonů X a Y. Některé...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz