KOMENTÁŘ: Vyčpělá demokracie. Zeman musí respektovat i „řvoucí stádo“

  17:32aktualizováno  17:32
Nadšení z budování demokracie v Česku vystřídala lhostejnost. Svoboda slova se proměnila ve stav, kdy je málokdo zodpovědný za své výroky. A Miloš Zeman se pasuje do role prezidenta celého národa, ale své kritiky nazývá řvoucím stádem, píše ve svém komentáři k výročí 17. listopadu politolog Kamil Švec.

Příznivci prezidenta Miloše Zemana se sešli na pražském Albertově. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Česká republika si dnes připomíná dvacet šest let od chvíle, kdy se začal rozpadat komunistický režim a kdy Česko nastoupilo cestu demokratického vývoje. Boj za svobodu a demokracii byl veden mnoho let v Polsku, několik měsíců v Maďarsku a také několik týdnů ve Východním Německu.

Tehdejší Československo vybojovalo svoji svobodu a demokracii, na rozdíl od svých sousedů, za několik dní. Navzdory tomu, že boj za tyto hodnoty měl krátký a sametový průběh, neznamená to, že jsou tehdy nabyté svobody samozřejmé a že se o ně můžeme starat méně.

Fotogalerie

V listopadu 1989 se občané postavili komunistickému režimu, který ovládal celou společnost. Jednalo se o totalitní režim, zasahující do všech sfér společnosti a vyznačující se absolutní intolerancí ke všemu, co by odporovalo oficiální ideologii komunistické strany či názorům představitelů státu. Tolerovaný byl pouze oficiální názor, i kdyby byl sebevíce menšinový. Nesouhlasící většina mohla pouze mlčky přihlížet. Před dvaceti šesti lety se však situace změnila.

Československo, posléze Česko, se stalo demokratickou zemí se všemi vlastnostmi, které k demokracii patří. Mezi základní práva se vrátila svoboda slova, politické elity byly nově vybírány ve svobodných volbách a země se otevřela světu. Samozřejmě, že se objevily i problémy a ne všechno šlo hladce. Bylo ale naivní očekávat, že se během transformace neobjeví nějaké komplikace.

Demokracie se rozvinula a český případ byl dáván za příklad, jak rychle a úspěšně se může země posouvat od totalitního zřízení k demokratickému.

Demokracie potřebuje demokraty

Jenže o demokracii je třeba pečovat a není demokracie bez demokratů. Prvotní nadšení bylo velké a zasáhlo celou společnost. Ale tak, jak rychle přišlo, bylo s podobnou rychlostí vystřídáno lhostejností. Hodnoty, které se zdály být v devadesátých letech neochvějné, se postupně relativizovaly a Češi se o stav své demokracie přestali příliš zajímat.

Kamil Švec

Politolog Kamil Švec

Působí na Katedře politologie FSV UK v Praze. Odborně se zaměřuje na formování vlád a koaliční vyjednávání. Zabývá se zejména českou politikou a politikou na úrovni krajů a obcí.

Kvůli této nedůslednosti a opouštění základních hodnot jsme dnes svědky něčeho, co by dříve bylo nemyslitelné. Místopředsedou vlády je ministr podezřívaný ze spolupráce se Státní bezpečností, v čele krajů stojí politici z komunistické strany a lidská práva jsou vyměňována za výnosnější obchodní smlouvy.

Svoboda slova byla pochopena tak, že každý může říkat, co chce. A nejenom, že může říkat, co chce, ale může také o komkoliv pronášet, co chce. Za svá slova málokdo přijímá odpovědnost. Jsou tak kopány a prohlubovány příkopy ve společnosti, jednotlivé názorové skupiny se vzájemně označují za extremistické.

Prezident sjednotitel

Žijeme v době, kdy potřebujeme opravdu demokraticky smýšlející politiky, kteří budou národ sjednocovat. Nejen kvůli nám samým, ale i kvůli nebezpečím, která v dnešním světě musí náš stát čelit. A ano, měli bychom čekat sjednocující poselství zejména od prezidenta, za kterého bychom se mohli postavit.

Při dnešním výročí boje za svobodu a demokracii se však ukázalo, že si Češi budou muset ještě minimálně dva roky počkat. Stav české demokracie je totiž takový, že prezident se pasuje do role „prezidenta celého národa“, současně však všechny své kritiky označuje za „řvoucí stádo“. I kdyby v opozici proti hlavě státu stála nesouhlasící většina, je jí to málo platné.

Demokracii je třeba opečovávat, starat se o ni. A také je třeba vychovávat demokraty, kteří ji budou udržovat a rozvíjet. Vzájemný respekt k odlišným názorům a tolerance jsou jedněmi ze základních hodnot, na kterých bychom měli stavět. Pravý demokrat se pozná podle toho, že si i „řvoucí stádo“ vyslechne. Ten, kdo se uzavírá se své neomylnosti a pravdě, je pro demokracii naopak přítěží.

Nejen dnešní, ale každý 17. listopad by měl být dnem, kdy si všichni musíme uvědomit, jakou má pro nás demokracie nenahraditelnou cenu. A že je třeba přijmout zodpovědnost za její rozvoj.

Prezident Miloš Zeman na Albertově:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz