Vznik kauzy Nagyová kvůli pádu vlády je paranoia, tvrdí státní zástupce

  15:10aktualizováno  15:10
Za paranoidní myšlenku označil státní zástupce Pavel Komár názor, že kauza Nagyová vznikla proto, aby vedla k pádu vlády Petra Nečase. Komár je také přesvědčený, že telefonáty mezi klientem a advokátem mohou být předmětem odposlouchávání. Na část odposlechů si u Ústavního soudu stěžuje jeden z Rittigových právníků David Michal.

"Pokud má někdo představu, že jsme začali spřádat plán, jak se zbavit Nečase a docílit pádu vlády, tak to nemohu označit jinak než za paranoidní myšlenku," řekl v Otázkách Václava Moravce Pavel Komár, který je náměstkem vrchního státního zástupce Ivo Ištvana.

O politické motivaci v kauze od počátku mluví lobbista Ivo Rittig i expremiér Petr Nečas, jenž v pátek k celé věci vydal obsáhlé prohlášení (celé jej najdete zde).

Komár na ČT v neděli zopakoval, že policisté a státní zástupci v ničem nepochybili. Vysvětloval, jak je to s pořizováním odposlechů nebo proč trvalo pět měsíců vynětí a podání žaloby ve větvi kauzy ohledně zneužití vojenského zpravodajství Janou Nagyovou.

Podle Komára docházelo v této větvi k doplňování dokazování a od února si pak státní zástupce dostudovával spis, který jen v této větvi čítá takřka 3 300 stran. Nějakou dobu pak zabralo vyhotovení obžaloby a 25stránkového usnesení o vyloučení této části z kauzy Nagyová.

Telefonáty mezi advokátem a klientem můžeme odposlouchávat, tvrdí státní zástupce

Komár se vyjadřoval také k problematice legálnosti odposlechům. "Máme za to, že jsme plně postupovali v souladu se zákonem, a to i ve světle evropské judikatury," řekl například k situaci, kdy se podle informací Lidových novin jeden z Rittigových právníků, v kauze kolem pražského dopravního podniku obviněný David Michal, obrátil na Ústavní soud. Chce, aby žalobci nemohli použít část odposlechů mezi ním a Rittigem. Mimo jiné proto, že jde o komunikaci klienta se svým advokátem. Jde o část odposlechů, která se týká údajného vyvádění veřejných peněz skrze jízdenky Pražského dopravního podniku.

"Trestní řád skutečně zakazuje odposlouchávat rozhovory mezi obviněným a obhájcem. Takový odposlech je potřeba ukončit a záznam zničit," připouští Komár. Podle něj Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dokonce tuto povinnost rozšířil na jakýkoliv vztah advokát - klient. "Pokud je však advokát sám v postavení obviněné osoby, neposkytuje zákonnou právní službu, tak takovýto rozhovor může být odposloucháván a v žádném rozsudku ESLP tato možnost vyloučena nebyla," dodal Komár.

Policisté propustili Rittigova právníka Davida Michala (zcela vpravo, 14. února...

Advokát David Michal (vpravo) na fotce z 14. února 2014

Žalobci kvůli ochraně advokátů už nejméně jednou přišli o část věcí zabavených při domovních prohlídkách. iDNES.cz popsal, že věci advokáta Tomáš Jindry mu museli vrátit zpět, aniž by s nimi mohli jakkoliv pracovat (více čtěte zde).

U domovních prohlídek jde ale o jiný princip než u odposlechů. U prohlídek v advokátní kanceláři musí být přítomen zástupce Advokátní komory, a pokud on protestuje proti zadržení věcí, rozhoduje vydání možných důkazů policistům soud. Prohlídka u Jindry sice nebyla v kanceláři, přesto policisté na místo zástupce komory přivolali.

Žalobci vědí, komu patří zlato a miliony z domovních prohlídek

Komár také v ČT zopakoval, že policisté a žalobci vědí, komu patří zlato a 150 milionů korun zabavených při prohlídkách bytů, domů a kanceláří. "My samozřejmě víme, komu co patřilo, a víme, proč to ještě nesdělujeme veřejnosti a jsme pevně přesvědčeni, že na tyto záležitosti ještě dojde," nechtěl být Komár podrobnější.

"Prověřování věci velice intenzivně pokračuje," uvedl Komár ke kauze, kterou začali policisté řešit na počátku roku 2012. "Chci vás ubezpečit, že máme celou mozaiku složenou až na drobné střípky, které samozřejmě do té mozaiky ještě dodáme," dodal Komár.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Kvůli hádkám politiků žijí obyvatelé Jihlavy už rok v rozkopané ulici

Jako v někdejším pohraničním pásmu si připadají už téměř rok obyvatelé ulice...

Jako v někdejším pohraničním pásmu si připadají už téměř rok obyvatelé ulice Jiřího z Poděbrad v Jihlavě. Na všech...

Útoky na redaktorku na Okamurově profilu vyvolaly pobouření mezi politiky

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

Nenávistné útoky na redaktorku Českého rozhlasu Zdenku Trachtovou na facebookové stránce místopředsedy Sněmovny a šéfa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz