Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Kolik přibral králík? A co udělat s přelidněním? Ministr vyzkouší školáky

  16:53aktualizováno  16:53
Dokážou školáci vymyslet k textu výstižný nadpis? Spočítají, kdy přijede zpožděný vlak? Umí odpovědět v angličtině na dopis? To by měly ukázat srovnávací testy pro páťáky a deváťáky. Ministerstvo školství zveřejnilo, co se v nich objeví. Zároveň vyzvalo pedagogy, ať se k obsahu vyjádří.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ministerstvo školství zveřejnilo ukázky standardů, tedy to, co by školáci měli umět, spolu s ukázkovými testy na metodickém portálu Rámcového vzdělávacího programu. Ministr Josef Dobeš zároveň vyzval pedagogy, aby v diskusi na webu materiály okomentovali.

JAK UKÁZKOVÉ STANDARDY VYPADAJÍ?

Podívejte se, z čeho by ministerstvo školství chtělo žáky testovat:

český jazykmatematikaangličtina

"Máte prostřednictvím otevřené diskuse jedinečnou možnost podílet se na tvorbě a výsledné podobě standardů a připravovaných testů. Věřím, že této možnosti využijete a zúročíte své bohaté zkušenosti z praxe," vzkázal kantorům.

Ministerstvo zajímá, zda jsou standardy sepsané srozumitelně a zda jsou úlohy dostatečně ilustrativní. Ptá se také, zda může podle učitelů výsledky zkreslit to, že budou školáci na otázky odpovídat na počítačích. Ministerstvo totiž chce, aby se testovalo on-line. Učitelé mají na komentář měsíc, pak začne rezort pracovat na finální podobě standardů.

ČESKÝ JAZYK

Ukázková úloha pro 5. ročník

Který nadpis patří ke kterému textu?

1. O rychlonohém vraníkovi.
2. Ze světa klusáků.
3. Kůň pomáhá léčit.
4. Také máte svého koníčka?
5. Český teplokrevník.

A) Novinová zpráva o výsledcích závodů koní.
B) Článek v časopise o lidech se zdravotním postižením.
C) Výklad v encyklopedii koní.
D) Pohádka.
E) Reportáž z výstavy modelových železnic.

Standardy mají pomoct školám, aby věděly, co učit. Něco ze standardů se pak objeví v plošném testování a výsledky mají posloužit školám, aby věděly, kde ve výuce mají přidat a kde naopak nemusí.

Pilotně chce ministr testovat žáky letos v říjnu na stovce škol, příští rok v červnu by pak generálka měla čekat všechny školy. Na ostro by srovnávací testování mohlo odstartovat v roce 2013.

"Pokud to ale nepůjde, dokážu si představit, že uděláme ještě jedno testování o rok později," řekl ministr minulý týden ().

Školáci si vyplní testy z českého jazyka, matematiky, angličtiny a všeobecného přehledu. V ukázkových testech z češtiny se objevují úlohy, které ověřují, zda školáci dokážou porozumět textu, mají dobrou slovní zásobu a umí formulovat hlavní myšlenku. U matematiky zaokrouhlují či počítají, v jakém měřítku je zakreslena mapa. V angličtině doplňují chybějící výrazy nebo předvádějí znalost různých frází.

O komentář standardů požádal iDNES.cz pedagogy z pražské Základní školy Mendelova. "Nejvíce připomínek měly učitelky anglického jazyka," uvedla ředitelka školy Martina Thumsová.

Jeden text pro páté ročníky jim přišel těžký (John loves sports). "Vazba to go running, to go swimming je pro běžné páťáky obtížná. Také dopis Kimovi obsahuje dlouhé, složité věty, jsou tam i věty podmínkové, to by jim asi většinou nešlo," shodly se učitelky angličtiny.

U matematiky pro páťáky se pedagogický sbor sice shodl, že úlohy jsou v pořádku, pro přijímací řízení na gymnázia jsou ale podle nich naprosto nedostačující. Tu samou připomínku mají i u českého jazyka.

MATEMATIKA

Ukázková úloha pro 9. ročník

Lucka se starala o králíka a pravidelně ho každý měsíc vážila. Hodnoty si zapisovala do tabulky: únor 200 g / březen 400 g / duben 750 g / květen 1050 g / červen 1300 g / červenec 1500 g

Vypočtěte, jaký je průměrný měsíční přírůstek hmotnosti králíka. Zjistěte, kolik kilogramů bude vážit králík za dalších 5 měsíců, bude-li průměrně přibývat už jen 120 g měsíčně.

U matematiky pro deváťáky je podle učitele Jana Junga dokonce v první úloze špatné zadání, ostatní úkoly jsou ale v pořádku a odpovídají tomu, co mají žáci v posledním ročníku umět. "Já osobně je považuji za velmi lehké," dodala Thumsová.

Co znamená přelidnění světa?

Ministerstvo zveřejnilo i standardy ze zeměpisu, dějepisu, přírodovědy či výtvarné výchovy, které jsou ale pouze jednostránkové. K výchově k občanství například stojí pouze toto: Tematickým okruhem mají být "Mezinárodní vztahy, globální svět".

Očekávaný výstup má být, že žák uvede některé globální problémy současnosti, vyjádří na ně svůj osobní názor a popíše jejich hlavní příčiny i možné důsledky pro život lidstva.

Jako ilustrační úloha je uvedeno: Vysvětli podrobněji, co znamená "přelidněnost světa" (spisovně přelidnění, pozn. red.) jako jeden z globálních problémů. Uveď příčiny a důsledky tohoto jevu. Vymysli možné řešení problému.

Žák pak může odpovědět například: "Přelidněnost světa znamená, že přírodní zdroje jsou omezené a nejsou sto (správně s to, pozn. red.) uživit vzrůstající počet obyvatel. Příčinou může být například špatná populační politika, důsledkem mohou být hladomory. Možným řešením je např. osvěta obyvatel - plánované rodičovství."


  • Nejčtenější

Koronavirus ve 12 bodech. Jak se nenakazit, léčit a kde najít pomoc

Od konce prosince si nový typ koronaviru z Číny vyžádal přes dva tisíce obětí. Počet nakažených lidí roste a svět je...

Koronavirus je v dalších třech zemích Evropy. V Itálii přibyli čtyři mrtví

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy koronavirem. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana...

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

Pokud by Česko zasáhla pandemie nového typu koronaviru, mohly by jím postupně onemocnět více než tři miliony obyvatel....

Trumpův Air Force One letěl rovně nad Českem. Obloukem se náhle vyhnul Brnu

Americký prezident Donald Trump v noci z neděle na pondělí letěl do Indie na státní návštěvu. Jeho speciál Air Force...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co dělat v případě epidemie koronaviru? Pomohou zásoby vody i hotovosti

Opuštěné ulice, zavřené restaurace a kavárny, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Ministryně Maláčová žádá kvůli IT systémům svolání Bezpečnostní rady státu

Ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová požádala premiéra Andreje Babiše (ANO) o svolání Bezpečnostní...

Dotáhnout pozemky, pak se dostavba D11 zrychlit dá, přislíbil i ministr

Už i z úst ministra dopravy zazněl optimistický termín, kdy by se dálnice D11 mohla na východě Čech dotknout hranice s...

Chudoba některých skupin v Česku roste. Lidem v tísni chybí pomoc i bydlení

Lidé v tísni mají v Česku ztížený přístup k pomoci. Dostupného bydlení a sociálních služeb je nedostatek. Úřady práce...

Miliony od dělníka a knihovnice. Kremlík si půjčil na nákup bytu od rodičů

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík si koncem loňského listopadu koupil na jednom z nejlukrativnějších míst v Praze...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....