Kolegové jsou paka. Je jaro, na Schwarzenberga opět „jdou hlášky“

  14:48aktualizováno  14:48
Mumlá a přiznává to. Lepší než k Věcem veřejným je jeho vztah k domům veřejným, ostatně se podle svých slov přátelil i s lehkými ženami či zloději. A tak dále... Ve středu vicepremiér Karel Schwarzenberg přidal další zářez, hádavé vládní kolegy označil za paka, na která si ani nepamatuje. Napodobil loňskou jarní smršť hlášek.

Karel Schwarzenberg v Malostranské besedě (16. října 2010) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Pravda, proti fotbalovému komentátorovi Jaromíru Bosákovi, jehož hlášky se na Facebooku líbí 181 tisícům lidí, je Karel Schwarzenberg troškař. Fanoušků jeho výroků na téže síti je osmnáctkrát méně, necelých deset tisíc.

Ale na politika je to dost. A vypadá to jako zvláštní shoda - nejvíce Schwarzenbergových hlášek se stejně jako loni rodí na jaře. I když oproti loňskému roku není před volbami.

Ve středu si média všimla jeho oddechnutí, že "bohudík už je to tak dávno, co jsem byl naposled v Praze, že už si na ty paka nepamatuju". Ministr zahraničí to vzkázal z pracovní návštěvy Spojených států a mluvil o partnerech z vedení vládní koalice, kteří se přeli o zdravotní reformě a obsazení křesel.

"Ten pitomec" Bárta. A odboráři ať drží hubu

Živnou půdu Schwarzenbergovy hlášky našly v aféře bývalého ministra dopravy Víta Bárty. Ten si sepsal důkladný plán, jak s pomocí proniknutí do vysoké politiky skrze Věci veřejné získá státní zakázky pro svou firmu ABL. Když na plán MF DNES upozornila, Bárta se z vlády poroučel.

Schwarzenberg Bártu odsoudil ostrým slovem, ale hned dodal, že ostatní politici nejsou pranic lepší. "Ten pitomec to napsal, ostatní si to myslí," řekl v dubnu. Kontroverznímu lídrovi VV také poradil, že je lepší ustoupit. "Jisté vlastenectví nechci upírat ani Vítu Bártovi. Měl by uznat, že šlápl s odpuštěním do hovna, teď musí ustoupit, než si boty vyčistí," zhodnotil situaci Schwarzenberg.

Výzva odborářského bosse Jaroslava Zavadila, aby účastníci odborářské demonstrace zanesli hněv mezi lidi, Schwarzenberga dopálila. "Chápu, že šetření je tvrdé, a neberu odborům právo na názor, ale vztek a hněv jsou vždy špatnými rádci. Ať všichni drží hubu, nemá smysl ve složité situaci ještě hospodskými výroky ztěžovat nutný společenský dialog," řekl.

A že místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, exnáměstka ministra obrany, pojí přátelství se zbrojařem Richardem Hávou? "Já mám také několik dubiózních známých, aniž bych se na jejich kšeftech podílel. Mě celý život vždycky zajímala zoologická zahrada našeho Pána, tak jsem se přátelil s nejrůznějšími typy, i zloději, i kurvami, se vším možným. A protože je mám odpozorovaný, tak mám spíše dojem, že tady toho moc nebude," děl Schwarzenberg.

Odstartovali to rakouští "magoři"

Poprvé si lidé výroků Karla Schwarzenberga ve větší míře všimli v květnu 2007. Rakouští aktivisté tehdy mohutně protestovali proti Jaderné elektrárně Temelín v Jihočeském kraji. "Poněvadž ty magory trošku znám, vím, že demonstrace budou pokračovati,“ konstatoval politik.

Pak padla vláda, politici se začali chystat na volby a o peprné hlášky nebyla nouze. "ČSSD je jako povětrná holka," odmítl v listopadu 2009 možnou budoucí spolupráci s Jiřím Paroubkem. A dodal, že si všiml, že se většině lidí hnusí způsob, jakým se dělá politika, "nehledě na to, jestli ji dělá modrý pták, socan, či černoprdelník". Tímto označením naštval lidovce, kteří po něm marně žádali omluvu.

Před volbami Schwarzenberg dále poznamenal, že lepší vztah než k Věcem veřejným má k domům veřejným a že pokládá za svou chybu, že "mumlá". Dva roky po proklimbané prezidentské volbě také z billboardů vzkázal, že když se kecá o blbostech, spí.

Zeman byl dobrý premiér, ale moc chlastal

Když pak o bývalém premiérovi Miloši Zemanovi Schwarzenberg prohlásil, že byl "jeden z nejinteligentnějších premiérů, které tato zem měla, a kdyby tak nechlastal, tak by byl opravdu velmi dobrý premiér", vylovil někdejší předseda vlády a ČSSD z paměti vlastní historku.

"Karel Schwarzenberg po nemírném požívání alkoholu jednou usnul u stolu. Přišel k němu jeden člověk a říkal: Jak se máte, pane hrabě? A pan Schwarzenberg zdvihl hlavu a řekl: Kníže, ty vole! a zase usnul," kontroval Zeman.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Právo bránit život zbraní? Senátoři chystají ústavní novelu o sebeobraně

Ilustrační snímek

Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné...

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Nechráněný první sex měla každá pátá žena. Většinou v 16 letech či méně

ilustrační snímek

Více než polovina dotázaných mladých žen (61 procent) měla první pohlavní styk v šestnácti či méně letech, zjistil...

Najdete na iDNES.cz