Rusnok má čtyři další ministry. Diplomacii povede Kohout, Picek váhá

  9:44aktualizováno  19:57
Premiér Jiří Rusnok má čtyři další ministry. Post šéfa diplomacie přijal Jan Kohout. Prezident teď bude moci prosadit Livii Klausovou jako velvyslankyni na Slovensko a Vladimíra Remka do Moskvy. Ministerstvo práce povede bývalý šéf Lesů ČR František Koníček, školství Dalibor Štys a zdravotnictví Martin Holcát. Naopak dosavadní šéf obrany Vlastimil Picek váhá.

Sestavování Rusnokovy vlády se v pondělí zrychlilo, už celkem osm míst ministrů premiér obsadil, šest jich zůstává dál volných, včetně klíčových financí. Picek, jediný ministr vlády Petra Nečase, který by mohl být i v novém kabinetu, si v pondělí večer při návštěvě u Rusnoka v Kramářově vile vyžádal ještě do čtvrtečního odpoledne čas na rozmyšlenou.

Kdo přijal místo v Rusnokově vládě

Jan Kohout - ministr zahraničí
Martin Pecina - ministr vnitra
Marie Benešová - ministryně spravedlnosti
František Koníček - ministr práce a sociálních věcí
Miroslav Toman - ministr zemědělství
Jiří Balvín - ministr kultury
Dalibor Štys - ministr školství
Martin Holcát - ministr zdravotnictví

zatím se rozmýšlejí
Vlastimil Picek (obrana), Jaromír Schling (doprava), František Lukl (místní rozvoj)

odmítli
Petr Fiala, Ivo Vondrák (školství), Radek Špicar (životní prostředí), Jan Gregor (finance), Daniel Braun (místní rozvoj), Petr Šimerka (práce a sociální věci)

V prekérní situaci jsou sociální demokraté, kteří předem deklarovali, že odmítají Rusnokovu vládu podpořit. Jak nový ministr zahraničí Kohout, tak František Koníček, ale i Marie Benešová, která se s Rusnokem domluvila už dříve, jsou totiž sociální demokraté.

Kohout měl dokonce šanci být premiérem za ČSSD, když v roce 2005 padla vláda Stanislava Grosse. Nakonec ale pozici premiéra nepřijal a vládu sestavoval Jiří Paroubek. Koníček je zase bývalým poslancem za ČSSD.

Kohout potvrdil, že jednou z jeho priorit bude obnovení střídání na diplomatických postech. Kvůli tomu se rozhořel spor mezi prezidentem Milošem Zemanem a poraženým z prezidentské volby, ministrem zahraničí a předsedou TOP 09, který odmítl akceptovat Klausovou jako velvyslankyni v Bratislavě. Připomínky měl i k Zemanovu návrhu, aby se europoslanec za KSČM a bývalý kosmonaut stal velvyslancem v Moskvě. Střídání velvyslanců se tak zcela zaseklo.

Sociální demokraté podle předsedy Bohuslava Sobotky vyzvou ty členy ČSSD, kteří přijmou místo v Rusnokově vládě, aby stranu opustili. Kohout už iDNES.cz potvrdil, že už si členství v sociální demokracii sám pozastavil. "Stejně jako v případě účasti ve Fischerově vládě," uvedl. Benešová chce zůstat řadovou členkou ČSSD. Pokud nezíská Rusnokova vláda důvěru Sněmovny, chtějí podle Sobotky sociální demokraté požádat Zemana o šanci sestavit vládu (rozhovor se Sobotkou, kde to poprvé veřejně nastínil, najdete zde).

Ministrem školství bude Štys, místní rozvoj možná povede Lukl

Rusnokův kabinet už má od pondělí také nového ministra školství. Bude jím přírodovědec a dosavadní ředitel odboru a výzkumu ministerstva školství Dalibor Štys. "Ano, nabídku jsem přijal," potvrdil iDNES.cz Štys. Informaci první zveřejnil server Česká pozice. Štys od loňska vede na ministerstvu školství odbor výzkumu a vývoje. Předtím pracoval pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde založil Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech.

Zdravotnictví povede Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Nabídku od premiéra dostal ve čtvrtek, v pondělí Holcát serveru iHNED.cz potvrdil, že ji přijal.

Naopak Rusnokovu nabídku, aby se stal ministrem životního prostředí, odmítl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. "V omezeném čase, který bude mít tato vláda k dispozici, by s největší pravděpodobností nebylo možné dostatečně kvalitně připravit a prosadit legislativní návrhy, které považuji za klíčové, jako je například zákon o odpadech a další," uvedl Špicar. Rusnokovy důvěry si prý velmi váží, ale nechce odcházet od rozdělané práce ve Svazu průmyslu a dopravy a Aspen Institute Prague, pobočce amerického think tanku, kterou vede.

Místo ministra pro místní rozvoj premiér v pondělí nabídl starostovi Kyjova Františku Luklovi. Místopředseda svazu měst a obcí se rozhodne do středy. Novinářům řekl, že se k nabídce staví spíše pozitivně.

Koníček navrhne vyšší minimální mzdu, chce ji i Rusnok

Koníček řekl, že místo ministra práce a sociálních věcí ve vládě přijal proto, že je zvyklý řešit krizové situace. "Celý život jsem v manažerských funkcích a jsem zvyklý řešit situace, které jsou krizové," řekl Koníček po setkání s premiérem Rusnokem v Kramářově vile.

Bývalý šéf státního podniku ČR Koníček bude ve vládě prosazovat vyšší minimální mzdu. "Je třeba prosadit nařízení o zvýšení minimální mzdy," uvedl budoucí ministr, podle něhož to bude dobrý signál občanům. Zvýšení minimální mzdy ze současných 8 tisíc korun měsíčně podporuje i premiér Rusnok a prezident Zeman. Vzrůst by mohla o pětistovku měsíčně, vláda to může prosadit svým nařízením i bez parlamentu.

František Koníček, bývalý šéf Lesů ČR

František Koníček, bývalý šéf Lesů ČR, nově ministr práce a sociálních věcí

Odboráři usilují o zvýšení minimální mzdy již řadu let, ale pravicová vláda jim nevyhověla. Končící premiér Petr Nečas minulý týden po jednání se zástupci odborů a zaměstnavatelů, den před jmenováním Rusnoka premiérem, řekl, že odborářům již dříve řekl, že minimální mzda vzroste jen přes jeho "politickou mrtvolu". Naplnění části svého politického proroctví se už Nečas dočkal.

"Já jsem nikdy žádné politické ambice neměl, jde mi o věcné manažerské řízení," prohlásil v pondělí budoucí ministr práce a sociálních věcí Koníček.

Kandidát na post ministra pro místní rozvoj František Lukl

Koníček byl v minulosti poslancem za ČSSD, má zkušenosti i z ministerstva práce a sociálních věcí. V komunálních volbách roku 1998, komunálních volbách roku 2002, komunálních volbách roku 2006 a komunálních volbách roku 2010 byl zvolen do zastupitelstva obce Jinočany za ČSSD.

Ale zatím jeho zdaleka nejviditelnější veřejné angažmá bylo působení ve vedení Lesů České republiky. Ředitelem tohoto státního podniku ho v červnu 2006 jmenovala vláda Jiřího Paroubka ještě těsně před koncem svého mandátu. Na této pozici Koníček vydržel do února 2007, tedy do doby, kdy bývalá vláda Mirka Topolánka složená z ODS, KDU-ČSL a Strany zelených získala jistotu, že bude moci vládnout - když se na stranu vlády postavili dva přeběhlíci z ČSSD, Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Už v předchozích dnech Rusnok získal další ministry. Vnitro povede šéf Vítkovice Power Engineering Martin Pecina, spravedlnost bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, zemědělství šéf Potravinářské komory Miroslav Toman a kulturu bývalý ředitel ČT Jiří Balvín. Pecina i Benešová Zemana podporovali v kampani, Tomanova rodina patřila mezi sponzory současného prezidenta a Balvín mu radil s komunikací (o skládání vlády najdete více zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz