Kocáb veršuje proti týrání dětí: Jula pije. Pepa smaží. Ola šlape

  6:00aktualizováno  6:00
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb právě spouští kampaň proti týrání dětí. Stojí přes sedm milionů korun a zapůsobit chce i prostřednictvím neobvyklého slabikáře. Ten pomocí kreseb a básniček ukazuje, jak rodiče mohou ubližovat dětem, aniž to tuší.

Kocábův Slabikář, který je součástí kampaně proti týrání dětí | foto: stopnasilinadetech.cz

V kampani Stop násilí na dětech zdaleka nejde jen o fyzické týrání a bití dětí. I když i tímto tématem se některé verše zabývají.

Jémine Pepine, brekot tě nemine - ukázka z Kocábova slabikáře, který je součástí kampaně proti týrání dětíAutoři chtějí upozornit především na psychické týrání dětí. "To je čím dál větší problém," říká autorka kampaně lékařka Eva Vaníčková z Univerzity Karlovy. "Sám jsem byl překvapený, co patří do násilí – zarazilo mě, jakým problémem může být nezájem, nebo naopak přílišné opečovávání a nároky rodičů," říká ministr Kocáb.

Připomněl i nepřiměřené vystavování strachu, kam podle něj patří třeba i pouštění příliš napínavých filmů. Nebo zneužívání dětí v hádkách mezi partnery, kdy se rodiče navzájem shazují nebo se snaží přetáhnout dítě na svou stranu.

Táta je: Nuda. Nula. Notor. Na nic.

Ve slabikáři, který už je k vidění na internetu a jeho stránky vyjdou i ve formě kalendáře, to postihují verše:

Přesně říct, kolik dětí trpí psychickým týráním, nelze. Podle odborníků jich jsou odhadem statisíce. Těžkým formám fyzického nebo psychického násilí je vystaveno až 40 000 dětí ročně, 1 200 případů se vyšetřuje. "Ze dvou výzkumů, které dělala Linka bezpečí a 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, vyplynulo, že se s ním vícekrát setkaly dvě třetiny dětí," řekla Vaníčková.

Ema má malér. Máma volá: Co na to teta? Táta volá: Táhni! Ema táhne za Julou, za Pepou, za Olou. Jula pije. Pepa smaží. Ola šlape.

"Je to jedna z nejskrytějších a nejtolerovanějších forem týrání," potvrdil Jiří Kocourek z Dětského krizového centra, kde se dlouhodobě věnují zanedbávaným dětem. Podle něj dítěti ubližuje jak období před rozvodem, tak i následný vývoj vztahů mezi znesvářenými rodiči.

Tedy odpírání styku s druhým rodičem, navádění dítěte proti expartnerovi, výjimkou nejsou ani falešná obvinění ze sexuálního zneužívání.

Může takový verš k něčemu být? Psychologovi Jeronýmu Klimešovi se původně kampaň nezdála – domníval se, že jejím cílem je zákaz facek. "Ale pokud chce ministr poukázat na psychické týrání, chválím ho," říká.

Máma mě nutí, táta mě tlačí - ukázka z Kocábova slabikáře, který je součástí kampaně proti týrání dětíDvakrát blik a cvak - ukázka z Kocábova slabikáře, který je součástí kampaně proti týrání dětíKdyž se budu špatně učit - ukázka z Kocábova slabikáře, který je součástí kampaně proti týrání dětí

Psychické násilí na dětech je tolerovanější než fyzické

Dětské krizové centrum se připojilo ke kampani Stop násilí na dětech, kterou právě teď spouští ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb. Jeho Slabikář by se v rámci kampaně měl během následujícího půl roku dostat k dětem i k dospělým.

Na více než desítce obrázků doplněných básničkami se odehrávají scénky, které ničí dětské životy – malá holčička neprodyšně zavřená doma, aby byla "chráněna" před vlivem okolí, matka smějící se vlastní dceři za nadváhu, dítě sedící samo před internetem kvůli zaneprázdněným rodičům...

KOCÁBŮV SLABIKÁŘ

Součástí kampaně Stop násilí na dětech, kterou spouští ministr pro menšiny a lidská práva, je i slabikář, který vyjde i v podobě kalendáře.
Ukazuje způsoby, kterými okolí ubližuje dětem. Kromě přehnaných trestů nebo ponižování zde figurují například přílišné rodičovské nároky, přehnané opečovávání, nedostatek času či hádky před dětmi.

"Rádi bychom zejména rodiče přiměli, aby změnili svůj přístup k dětem, cílem by měla být pozitivní výchova," představuje si Kocáb. Kampaň podle něj nepomíjí ani extrémní fyzické násilí či třeba fyzické zneužívání. Ale chce rovněž poukázat na relativně tvrdou českou výchovu a především otevřít diskusi o psychickém týrání dětí.

"Toho se často dopouštějí lidé, kteří nejsou nijak zlí, ale nezvládají péči," uvedl psycholog Jeroným Klimeš, podle něhož je veškeré psychické ubližování dětem společností tolerováno daleko více než fyzické.

"Bohužel to, že je nějaké dítě obětí psychického teroru, je velmi těžké poznat," říká lékařka Eva Vaníčková, ideová autorka kampaně. Doufá však, že díky kampani, která vedle slabikáře či plakátů zahrnuje diskuse mezi odborníky a televizní šoty, si více lidí uvědomí, kdy už dětem ubližují buď oni sami, nebo někdo v jejich okolí.

Někdy jde o zdánlivé maličkosti – akce Stop násilí na dětech se zabývá i špatnými návyky. "Dotknu se asi babiček a sám jsem s tím bojoval, ale dítěti mohou ublížit i nekonečné zmrzliny a sladkosti," říká ministr Kocáb. Na jedné straně slabikáře se proto lze dočíst, že když jich je příliš, vadí i "pizza mražená, televize puštěná, oblečení značkové".

Malá Jula je jen doma - ukázka z Kocábova slabikáře, který je součástí kampaně proti týrání dětíMísto facek ombudsman

Kocábově kampani předcházela snaha ministryně Džamily Stehlíkové, která chtěla prosadit zákon zakazující fyzické tresty. "Vláda spuštění kampaně proti násilí na dětech schválila loni v září ještě na popud bývalé ministryně," uvedla Lucie Otáhalová z Úřadu vlády, která kampaň koordinuje.

Kocábovo ministerstvo však vyznění kampaně podstatně změnilo a žádný zákon proti fackám nechystá. Akce Stop násilí na dětech navazuje na podobné, které se rozběhly i v jiných evropských zemích. Kromě kampaně však chce prosadit také zřízení postu dětského ombudsmana, který by hájil jejich práva.

"Ještě by bylo dobré, kdyby se ministr zasadil o to, aby někdo zastřešoval náhradní péči o děti, protože to dnes řeší několik ministerstev naráz," má další tip psycholog Klimeš. Na sloučení péče však už pracují příslušná ministerstva, například zdravotnictví a práce a sociálních věcí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

V průběhu týdne se citelně ochladí, na horách spadnou první vločky

Ilustrační snímek

Po teplém víkendu dorazí během pondělí na území České republiky studená fronta. Ta s sebou přinese ochlazení a v...

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz