Kocáb s Jochem se shodli. Novým zmocněncem by mohl být Kužílek

  13:00aktualizováno  13:00
Odcházející vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb a poradce premiéra Roman Joch se shodli, kdo by mohl Kocába nahradit. Dobrým zastáncem lidských práv by byl poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek, míní oba. Nečas zatím o Kužílkovi neuvažoval. Tomu zatím žádná oficiální nabídka nepřišla.

Vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kocáb se s Jochem shodli na Kužílkovi v diskusi České televize, když řešili, kdo by byl nejlepší náhradou za Kocába. "Mě napadají dvě osobnosti, a to pan Kužílek a bývalý zmocněnec pan Jan Litomiský," uvedl v televizi Joch. Dodal, že kandidátů je zde mnohem více.

"Já se můžu klidně připojit. S panem Kužílkem máme velice podobné akcenty," souhlasil během debaty Kocáb. Řekl, že se s Jochem shodnou na konkrétních agendách každodenního života. "Například na inkluzivním vzděláváním sociálně slabých, často romských, komunit," doplnil pro ČT.

Jméno Kužílek ale zatím jisté není. Joch dnes zdůraznil, že je to čistě jeho osobní nápad a s ministrem jej nekonzultoval. "S panem premiérem jsem vůbec nemluvil. Pan Kužílek je jeden ze zkušených lidí u nás, který by to mohl vykonávat, protože se dlouhodobě věnuje otázkám práv na svobodu informace. Těch osob je ale v České republice hodně," doplnil Joch.

Kužílkovi oficiální nabídka nepřišla

Přestože je poradcem ministra, personální obsazení tohoto postu Joch zřejmě neovlivní. "Opravdu netuším, kdo bude zmocněncem, s nikým z vlády jsem o něm nemluvil. Budu spíše vypracovávat analýzy k návrhům zákonů, nejsem si jistý, zda se mnou pan premiér bude konzultovat personální záležitosti," dodal Roman Joch.

Kužílkovi zatím žádná oficiální nabídka nepřišla. "Pánové se o mně spíše vyjádřili ve smyslu obecné pochvaly, zřejmě z důvodů, že se zabývám svobodným přístupem k informacím či ochranou osobních údajů. Ta práce zmocněnce je o dost širší a je nyní složité říct, zda by se to dalo s mou stávající agendou zkombinovat," dodal Kužílek s tím, že nyní nad tím ještě neuvažuje a nabídku práce nebude řešit do doby, dokud mu nějaká oficiální nepřijde.

Premiér Nečas se zatím ke Kužílkovi jako k možnému Kocábovu nástupci nevyjádřil. Podle mluvčího vlády Martina Kupky se bude premiér výběrem konkrétního nástupce Michaela Kocába zabývat v příštích dnech.

Během debaty dal Michael Kocáb pro svůj odchod z úřadu vládního zmocněnce pro lidská práva podmínku - post chce opustit, až bude mít komu agendu předat. V ČT uvedl, že od ustavení kabinetu nikdo z nové vlády neprojevil zájem o práci jeho týmu.

"Cítím odpovědnost za agendu, nelpím na funkci," zopakoval Kocáb.

Nicméně požadavkem Michala Kocába se premiér Nečas zabývat nehodlá. "Tento požadavek odcházejícího zmocněnce pro lidská práva je neadekvátní, pan Kocáb si nemůže klást takové podmínky, toto musí pana premiéra nutně míjet," dodal Kupka.

OLDŘICH KUŽÍLEK

Oldřich Kužílek, alis OlafNarodil se 4. ledna 1956. Kužílek vystudoval Fakultu stavební ČVUT a Divadelní fakultu AMU v Praze. Od ledna do června 1990 byl poslancem Federálního shromáždění, potom až do roku 1992 poslancem České národní rady za Občanské fórum. V letech 1992 až 1998 byl členem Poslanecké sněmovny za ODA. V roce 1996 neúspěšně kandidoval do senátu za ODA v Praze 11.
Je spoluautorem zákona o svobodném přístupu k informacím. Od roku 1997 je poradcem a školitelem pro oblast přístupu k informacím a otevřenost veřejné správy. Od roku 2000 koordinuje projekt Otevřete.cz, web pro otevřenost veřejné správy organizace Otevřená společnost. Věnuje se též ochraně soukromí (poradenství, komentáře). Od roku 2006 je členem, posléze poradcem Stálé komise Senátu pro ochranu soukromí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz