Rodičovský příspěvek se po letech zvýší o 80 tisíc na 300 tisíc korun

  12:19aktualizováno  17:26
Rodičovský příspěvek se od ledna 2020 zvýší z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Shodu vládní koalice potvrdily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD a financí Alena Schillerová z ANO. Zvýšení příspěvku, který se neměnil už více než deset let, bude stát 9 až 10 miliard korun.

Krátce poté, co menšinová koaliční vláda Andreje Babiše ustála hlasování o nedůvěře, se tak politici ANO a ČSSD vrátili k tématům, která se dotýkají každého občana.

„Po dohodě s paní ministryní financí jsme se dohodli od 1. ledna 2020 o celou částku, která je uvedena v koaliční smlouvě a v programovém prohlášení vlády,“ řekla Maláčová ke zvýšení rodičovského příspěvku. „Uděláme to k 1. 1. 2020, abychom se na to řádně připravili,“ potvrdila také ministryně financí Schillerová. „Zavázali jsme se k tomu v koaliční smlouvě,“ dodala.

Původně chtěla ministryně práce a sociálních věcí, aby to bylo trošku jinak. „My bychom chtěli, aby to platilo co nejdříve. Chtěli bychom, aby už v průběhu příštího roku se to navýšilo na 260 tisíc a později v průběhu funkčního období vlády na 300 tisíc,“ uvedla Maláčová z ČSSD v rozhovoru pro iDNES.cz, když nastupovala v létě do funkce místo Petra Krčála, jenž rezignoval, když vyšlo najevo, že částečně opsal svou bakalářskou práci.

Na příspěvek bude nárok, i když bude dítě v jeslích více hodin

Do připomínkového řízení tak poslala návrh svého ministerstva, podle nějž by se rodičovský příspěvek zvýšil od poloviny příštího roku o 40 tisíc korun na 260 tisíc korun a pro dvojčata a vícerčata ze 330 tisíc na 390 tisíc korun.

Jenže návrh státního rozpočtu pro příští rok s růstem rodičovského příspěvku  v roce 2019 nepočítá a ministryně Schillerová chce víc peněz na tento účel uvolnit až v roce 2020. „Bude to pro rodiče výhodnější,“ řekla v pondělí iDNES.cz Maláčová.

Hamáček nevidí důvod zpochybňovat ministra zahraničí Petříčka

Chce zároveň zrušit také podmínku, že do školky či jeslí může dát rodič pobírající rodičovský příspěvek své dítě na maximálně 46 hodin měsíčně. „Je to trestání chudých,“ řekla k tomu iDNES.cz Maláčová.

Na investice v sociálních službách půjde o téměř 400 milionů víc

ANO a ČSSD se také dohodly, jaké změny podpoří ve státním rozpočtu na příští rok. „V rámci kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí by se přesunovalo z aktivní politiky zaměstnanosti na investice v sociálních službách a je to částka, která nedosáhne ani výše 400 milionů korun,“ řekla Schillerová. Zmínila, že půjde o částku 387 milionů korun.

Na programu koaličního jednání měli politici ANO a ČSSD zřízení důchodové komise, navýšení příspěvku na péči ve 3. a 4. stupni a otázku zvýšení existenčního a životního minima. Na požadavku sociální demokracie zvýšit životní minimum o 11 procent se ale strany zatím nedohodly.

Životní minimum se zvedlo naposledy v lednu 2012. Pro samotného dospělého činí 3 410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je nižší. „Tato částka je velice nízká a nebyla šest let valorizována,“ řekla Maláčová. Částka se využívá při stanovení dávek. Existenční minimum je 2200 korun.

Podle ČSSD by se životní minimum mohlo zvýšit na 3 800 korun. Ale ANO chce životní i existenční minimum měnit až od roku 2020. „Připravme se na to, vraťme se k tomu tématu,“ řekla Schillerová. Je podle ní třeba nejlépe dobře zmapovat, na co všechno má životní minimum dopad.

Sociální demokracie si od bodů, které prosazuje v sociální oblasti, slibuje, že bude mít možnost voličům předvést, proč do Babišovy vlády vstoupila a proč ji také v pátek při hlasování o nedůvěře nepovalila. Jelikož by strana ale ráda v čele kabinetu viděla jiného politika, nezatíženého trestním stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, poslanci ČSSD se vůbec nezúčastnili hlasování. Nepomohli tím ale ani opozici.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz