Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Pod vánočním stromkem letos najde knihu skoro každé dítě, říká průzkum

  8:50
Ježíšek nosí knížky drtivé většině českých dětí školou povinných, mnohé rodiny i tak stále spoléhají na knihovny. Každá třetí knížka, která přijde o prázdninách dětem do rukou, bude totiž pravděpodobně vypůjčená z knihovny. Podle průzkumu české děti rády čtou a je jim jedno, odkud k nim knihy doputují.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V průzkumu zpracovaném agenturou IPSOS pro společnost Amazon třetina rodičů přiznává, že jejich děti čtou dokonce více než oni samotní. Pomalu se také mění skladba povinné četby. Učitelé ustupují od složitých řeckých bájí a do seznamu literatury přidávají i modernější literární díla, jako je například Pán prstenů. 

Rodiče se ale podle průzkumu o četbu svých potomků zajímají. S povinnou školní četbou pomáhá aktivně svým dětem polovina rodičů. Další třetina rodičů se pak do psaní čtenářských deníků pouští pasivně až tehdy, když je o to jejich děti požádají.  

GRAF: Pomáháte svému dítěti s jeho povinnou školní četbou a případně i psaním...

Čtení je pro děti extrémně důležité, říká psycholožka

Rodiče by měli s dětmi číst už od útlého věku a ne jen až začnou chodit do školy. Čtením se buduje nejen slovní zásoba dětí, ale i vzájemné vztahy v rodině. Podle Ilony Špaňhelové, dětské psycholožky s více než pětadvacetiletou praxí, pomáhá i pár minut denně a předčítat můžeme už v druhé půli kojeneckého věku.

Do povinné četby se dostává Harry Potter, ze seznamů mizí antické legendy

„Stačí naprosto jednoduchá leporela nebo dětské knihy. Maminka, tatínek nebo prarodiče mohou dětem ukazovat obrázky zvířat a popisovat dětem, že pejsek dělá haf a kočička mňau. S postupem času, jak děti rostou si spojují knihu i s nějakou formou rituálu. Například než jde spát, rodiče mu přečtou kousek pohádky. To je velmi důležité i v rámci pozornosti, pamatování příběhu, rozvíjení představivosti a neposlední řadě je to také můstek k dialogu s rodiči,“ vysvětluje dětská psycholožka Ilona Špaňhelová. 

Každé dítě je jiné a stejně tak je rozdíl v tom, jakou knihu dáme dětem v kterém věku. Elektronické knihy nejsou podle Špaňhelové vhodné pro prvňáčky, stejně tak například komiksy.

„Komiksy nejsou špatné, ale malé děti potřebují znát i správnou podobu pravopisu. Že každá věta začíná velkým písmenem a končí tečkou, že má tvrdé a měkké hlásky, to vše jim vštěpuje pravidla také vizuálně, ne je poslechem. Stejně je to se žánrem, který děti čtou. Proto je na zadních stranách knih uváděn doporučený věk, pro koho jsou knihy určené. Každé dítě je ale individuální a rodiče by měli nejlépe vědět, jak to potomkům upravit na míru,“ říká Špaňhelová.

GRAF: Plánujete, že letos na Vánoce obdarujete své dítě nějakou knihou?

Elektronické knihy zatím nejsou fenoménem

Rozdíl v oblibě klasických a elektronických knih na trhu je propastný. V nakladatelství TRITON, které patří mezi ta největší u nás, je podíl prodejů elektronických knížek jen kolem tří procent. Podle ředitele nakladatelství Stanislava Juhaňáka digitální knihy ty papírové jen tak nevytlačí. 

Papírové knihy mají přidanou hodnotu ve své historii, jsou vzpomínkou na někoho, nějakou dobu, nebo voní. Příslibem do budoucna je, že by e-knihy mohly napomoci tomu, že tiskem bude vycházet především hodnotná literatura a ta zbytná se přesune do jedniček a nul,“ vysvětluje svůj pohled na svět Stanislav Juhaňák. 

Babičku nedočtou, Kytici ano. Ať si děti vyberou, co chtějí číst

Zpracování elektronické knihy je jednoduché a vyjde na pár stovek korun. Což zní lákavě, ale je na ně 21procentní DPH. U tištěných je to jen deset procent. Rabat obchodníků je podobný jako u tištěných. Autoři však  chtějí větší procento z tržeb než u tištěných. 

„Konečná cena knihy odpovídá spíš její vnitřní hodnotě než jejím pořizovacím nákladům. Neděláme také e-booky u velkých drahých učebnic, protože se kopie kradou a tištěných se prodá tak málo, že ztrácí smysl je vydávat. Když už student chce knihu ukrást, musí si ji naskenovat a vytisknout sám. Z takových podkladů se obvykle hůř učí,“ dodává ředitel nakladatelství TRITON Stanislav Juhaňák. 

Každá papírová kniha také neexistuje v elektronické podobě. U většiny se to nevyplatí, protože by se ročně prodalo jen několik výtisků a administrativa s tím spojená by byla neúměrná.

Obdarované školy nejsou vybrané náhodou

Základní škola Curierových v Praze 1 a Základní škola Moskevská v Kladně dostaly v rámci Kindlotéky čtečky obsahující tři sta e-knih. Současně obdržely také sedmdesát klasických papírových titulů. Knížky si vybíraly samotné školy a volily nejen standardní knihy ze seznamu povinné četby, ale i novinky z produkce současných autorů.

Amazon a Kindlotéky

Údaje o dětech a knihách poodhalil aktuální průzkum veřejného mínění společnosti Amazon zrealizovaný mezi více než tisícovkou rodičů dětí ve věku 6 až 15 let. Uskutečnil se při příležitosti předávání takzvaných Kindloték – školních knihovniček s klasickými i elektronickými knihami, které putují do základních škol vybraných zaměstnanci společnosti Amazon v České republice.

„Jsme rádi, že můžeme našim žákům nabídnout atraktivní alternativu ke klasickým knížkám. Díky moderním technologiím se klasická literatura stává pro mladou generaci mnohem zajímavější,“ říká ředitelka Základní školy Kladno Hana Vocelková.

Zaměstnanci českého Amazonu v průběhu letošního roku uspořádali hlasování, kde mohli nominovat a svým hlasem podpořit školu ze svého regionu. Na základě tohoto hlasování, při kterém se sešlo více než dva tisíce hlasů, vybrali pět škol, kde vznikne nově vybavený čtecí koutek. Kindlotéky existují po republice už na šesti školách, a to v Praze, Řepích, Kolešovicích, Zlíchově, Velemíně a Žluticích.

Autor:

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Policie zveřejnila mapu kriminality. Podívejte se, jaká je situace u vás

Policie v úterý spustila interaktivní mapu kriminality, která je od teď přístupná i široké veřejnosti. Stačí zadat...

Poslanci schválili zavedení paušální daně a přidali peníze krajům a obcím

Poslanecká sněmovna schválila zavedení dobrovolné paušální daně pro osoby samostatně výdělečně činné. Kývla na verzi...

Prošel konec skládkování v roce 2030. Vyvážený kompromis, řekl Brabec

Zákon o odpadech, který posouvá konec skládkování o šest let na rok 2030 a který poslancům vrátil Senát, schválila...

Nejedlý v Moskvě připravoval setkání prezidentů Zemana a Putina, řekl ministr

Ministr zahraničí Tomáš Petříček poslancům vysvětloval cestu Martina Nejedlého, ekonomického poradce prezidenta do...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...