Knihovna řeší, komu vrátit projekt blobu a zaplatit miliony

  12:31aktualizováno  12:31
Blob Jana Kaplického vyhrál soutěž o novou budovu Národní knihovny přesně před dvěma lety. Dnes tak vypršelo datum, dokdy se mělo začít s přípravou projektu. To se nestalo. Knihovna proto musí návrh vrátit majiteli a vyplatit mu 160 tisíc eur (4,5 milionu korun). Po smrti architekta ale neví, s kým má jednat.

Projekt na blob teď musí národní knihovna vrátit. Vše záleží na tom, jak dopadnou právnická jednání mezi Prahou a Londýnem. | foto: futuresystems

Kaplického návrh kontroverzního blobu vyhrál soutěž 2. března 2007. V pravidlech soutěže přitom byla podmínka do dvou let začít s přípravou projektové dokumentace. "Projektová dokumentace se ale nedala zahájit, protože pro stavbu nebyly pozemky," poznamenal současný ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka.

V pravidlech mezinárodní soutěže byla podmínka zaplatit částku 160 tisíc eur (4,5 milionu korun) vítěznému projektu. Stejná částka se musí vyplatit znovu v případě, že se do dvou let nezačne s přípravou projektové dokumentace vítězného návrhu. Kaplického studio Future Systems by proto mělo dostat částku 160 tisíc eur ještě jednou.

Klementinum není nafukovací

Loni v srpnu, ještě za vedení Vlastimila Ježka, se rozhodlo o rychlé dostavbě depozitáře v Hostivaři. Vejít by se sem mělo kolem sedmi milionů knih. Ani to ale problémy knihovny nevyřeší.

Jen loni přibylo do fondu 40 tisíc knih, knihovna navíc uchovává všechen tisk, časopisy a další periodika. "Nemůžeme dopustit kolaps," říká ředitel NK Pavel Hazuka, když se zmiňuje o nutné dostavbě v Hostivaři.

"Depozitář přinese na chvíli klid. Nejhorší by bylo, kdyby ministerstvo kultury rozhodlo, že do Hostivaře se přestěhují knihy a personál a v Klementinu zůstanou služby," myslí si bývalý ředitel Vlastimil Ježek.

"Vyžádalo by si to drahou přestavbu Klementina, což by bylo v souvislosti s tím, že je to národní kulturní památka, také složité. Asi by to nebylo možné. Navíc by se všechno vozilo patnáct kilometrů mezi Hostivaří a Klementinem, což je neekologické. Čtenáři by dlouho čekali," vyjmenovává minusy krajní varianty Ježek.

Knihovna dnešním dnem přestává být majitelem projektu. "Návrh zůstává jeho tvůrci, když se nezrealizoval. V případě, že se rozhodne o realizaci, mohli bychom se dohodnout o pokračování," řekl iDNES.cz Hazuka s tím, že nyní probíhá čilá korespondence právníků mezi Prahou a Londýnem.

"V tuto chvíli nevím, kdo má práva a je pokračovatelem vítězného projektu," tvrdí šéf Klementina. "Zcela určitě s ním budeme komunikovat, protože ve hře bude i částka, která se má Future Systems zaplatit," doplnil.

Eliška Kaplicky, na kterou by měla částečně přejít práva na projekt, je v současné době v Londýně. "Zatím probíhají jednání, odhadovat, jak vše dopadne, by byly spekulace," podotkl její bratr Kryštof Šafer.

Architekt Kaplický se loni se svou bývalou manželkou Amandou Lavete dohodl na rozdělení ateliéru, který do té doby vlastnili dohromady. Značka Future System nyní patří vdově po Kaplickém, Elišce.

Architekty, kteří na projektu pracovali spolu s Kaplickým, jeho bývalá žena ale propustila. Nyní ale vzniká odnož Future System, studio New Future Systems, které se o české projekty bude dále starat. - čtěte Kaplického tým nekončí, rejnok i chobotnice mají naději

Ještě není konec blobu

Uplynutí dvouleté lhůty ale nemusí znamenat definitivní konec kontroverzního návrhu "Oka nad Prahou". "Myslím, že návrh knihovně znovu nabídnou," domnívá se Jan Kasl z nadačního fondu Pro knihovnu, pod jehož hlavičkou funguje sbírka na blob.

Kasl, ač sám architekt, se do práce Kaplického spolupracovníků nechce zapojit. "Chci jen pomoci dobré věci na svět, profesionálně se v tom ale angažovat nebudu," podotkl.

"Dneškem blob není pohřbený," myslí si i Vlastimil Ježek, který působil jako ředitel Národní knihovny. O svůj post přišel loni v září, kdy ho ministr kultury Jehlička odvolal kvůli špatně vypsanému konkurzu, který vyhrál Kaplický.

"Blob už se jen nebude moci spojovat s mezinárodní soutěží. Pro realizaci se teď musí začít nová jednání na jiné úrovni," domnívá se Ježek.

V nebližší době se ale podle něj chobotnice od Kaplického realitě moc nepřiblíží. "Je jasné, že současné vedení ministerstva kultury pro to nic neudělá. Uvidíme po volbách v roce 2010," dodal skepticky.

Chobotnice v chapadlech lží

Vlastimil Ježek koncem února vydal o průběhu mezinárodní soutěže na novou budovu knihovny publikaci Střepiny chobotnice aneb Národ sobě. Po propuštění z knihovny neví, jak by mohl k realizaci návrhu Kaplického pomoci. Jako příspěvek bere právě svou knihu.

"Musel jsem ji napsat. Nechci v ní kritizovat lidi, kteří mají jiný názor. Je to o lidech, kteří lhali," řekl iDNES.cz s tím, nečekal dvacet let od revoluce tolik cynismu. "Lež je běžně užívanou metodou, používá se v politice i právu. Je fakt, že právo a pravda mají od sebe dost daleko," uzavřel Ježek.

Vše Národní knihovně

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Najdete na iDNES.cz