Knihovna porušovala zákon, potvrdil audit ministerstva kultury

  0:34aktualizováno  9:05
Finanční audit ministerstva kultury potvrdil chyby v hospodaření Moravské zemské knihovny. Na miliony korun, které plynuly na popud tamního ředitele do soukromé firmy jeho snachy, upozornila redakce iDNES.cz. Ministerstvo nato do Brna vyslalo kontrolu, která nejasnosti potvrdila.

Kontrola měla za úkol zjistit, jak knihovna nakládá s majetkem státu. | foto: Radek Miča, MAFRA

Ředitel Moravské zemské knihovny (MZK) Jaromír Kubíček proplácel během několika let miliony korun z rozpočtu knihovny soukromé firmě Lector Benevolus, která patří jeho snaše. - podrobnosti najdete zde

Poté, co iDNES.cz na problém upozornil, poslal ministr kultury Václav Jehlička 4. listopadu do knihovny kontrolu. Její výsledky ministerstvo ovšem tají. "Ředitel odboru auditu je vázán mlčenlivostí, které ho může zbavit pouze ministr," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Redakce se přesto k dokumentu dostala a má ho k dispozici. Vyplývá z něj, že knihovna porušovala zákon. S firmou totiž uzavřela nevýhodné smlouvy na pronájem nebytových prostor v budově knihovny. Podle ministerstva není sjednané nájemné ve výši, která je v daném místě a čase obvyklá. Navíc se nájemné za celou dobu od roku 2001 ani jednou nezvedlo, tvrdí zápis z kontroly.

Knihovna porušila i zákon o zadávání veřejných zakázek. Zápis z kontroly tak potvrdil informace iDNES.cz, že knihovna firmě vyplatila přes osm milionů korun za služby. Ty ale neměly sjednané ceny a knihovna se vyhnula výběrovému řízení.

"Tímto postupem, kdy neuzavřela smlouvu na veřejnou zakázku na podkladě písemné výzvy učiněné nejméně pěti zájemcům, MZK opakovaně obešla zákon o zadávání veřejných zakázek," napsal auditor.

Knihovna ale se závěry komise nesouhlasí. Podle stanoviska ředitele Kubíčka, které má iDNES.cz také k dispozici, není na smlouvách nic špatného. "Je skutečností, že cena obvyklá v místě a čase byla a je vyšší, byla však pro zájemce neakceptovatelná," hájil se ředitel. 

Výběrové řízení podle něj proběhlo už v roce 1999. "Doklady o výběrovém řízení se ale nedochovaly," vymlouval se na uplynulou skartační lhůtu.

Lector se stěhuje, ředitelem knihovny chce být Kubíčkův syn

Po osmi letech se nyní firma Kubíčkovy snachy z budovy knihovny stěhuje. "Lector Benevolus podal k 31. prosinci výpověď nájemní smlouvy," stojí v zápisu z kontroly. Podle zdroje iDNES.cz, který poměry v knihovně dobře zná, je to proto, aby firma nestála v cestě jmenování Kubíčkova syna na uvolněné místo ředitele. Kubíček starší totiž po novém roce odchází do důchodu.

"Syn ředitele Kubíčka se přihlásil do výběrového řízení na ředitele, i když po termínu. Asi stále žijeme ve feudálním systému, kde se vládcovské žezlo předává z otce na syna," konstatoval zdroj iDNES.cz.

Proti tomu se ministerstvo ohradilo. "Pan Tomáš Kubíček doručil přihlášku do výběrového řízení samozřejmě v řádném termínu, a to dokonce nejdříve ze všech přihlášených. Jinak by nemohl být do výběrového řízení samozřejmě ani zařazen," upřesnil tiskový mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Vyjádření Kubíčkova syna se redakci nepodařilo získat, na dotaz nereagovala ani jeho manželka a jednatelka firmy.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

U Mirovic řidič narazil do stromu, utrpěl smrtelná zranění. (26. 5. 2019)

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Minus šest tisíc učitelů. Absolventi vysokých škol volná místa nezaplní

Ilustrační snímek

Školství čeká v příštích letech vlna odchodů do důchodu, učitelů je každým rokem méně. Už nyní jich chybí na školách...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz