Knihu v pondělí pokřtili Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, exministr Jaroslav Bašta a Petr Hájek, mluvčí exprezidenta Václava Klause.
„Armáda proti vlastnímu lidu neměla být nikdy použita,“ řekl na křtu Milan Václavík, syn bývalého komunistického ministra národní obrany, který padl na začátku prosince 1989.
„Nedávno nám Petr Pithart řekl, že nešlo o revoluci, ale o předání moci. Z tohoto hlediska bychom na tuto událost měli hledět. Je nám po třicet let líčeno, že lid se naštval a svrhl komunistickou moc. Od prvních chvil jsem věděl, že to je nesmysl,“ řekl Petr Hájek. „Většina z těch, kdo mají v hlavě rozum, dávno ví, že nešlo o spontánní revoluci,“ dodal.
„Někteří lidé nám říkají, co si máme myslet a jak si máme události vykládat. Někteří lidé si zprivatizovali 17. listopad. Jediný státní svátek, který byl uchráněn privatizace, je 28. říjen,“ prohlásil Ovčáček.
Do knihy přispěli Zeman, Zifčák, Štrougal i Jakeš
Kniha podle exministra Bašty připomíná sborník z historické konference. Autorsky do ní přispěli současný prezident Miloš Zeman, bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal, bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, či příslušník bývalé Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák.
Ten 17. listopadu 1989 sehrál na Národní třídě roli „mrtvého studenta Martina Šmída“, což pomohlo dostat lidi do ulic a nakonec to vedlo k pádu komunistického režimu.
Dalším spoluautorem knihy je plukovník ve výslužbě Zdeněk Zbytek, který před třiceti lety vystoupil na sjezdu družstevních rolníků a vyjádřil loajalitu skomírajícímu režimu.
„Žádáme vládu ČSSR, aby prosadila v naší společnosti přísné respektování platné ústavy, zákonů a norem všemi občany bez rozdílu, aby vzala k odpovědnosti ty, kteří veřejně hanobili hlavu státu a vrchního velitele ozbrojených sil Československé socialistické republiky,“ řekl tehdy podle dobového záznamu doslova Zbytek.
Zbytek se chce i po třiceti letech soudit, že nebyl součástí junty
V pondělí zveřejnil Zbytek na křtu knihy v souvislosti s tím, jaká fakta podle něj přináší, předžalobní výzvu bývalému veliteli Západního vojenského okruhu Mojmíru Zachariášovi.
A to kvůli jeho výrokům naznačujícím, že Zbytek byl součástí junty ve velení ministerstva obrany, která údajně připravovala zásah proti lidem demonstrujícím proti tehdejšímu komunistickému režimu.
„Je to pravda naše, každý má pravdu svoji,“ řekl autor knihy Olyn Jurman před tím, než ji spolu s Ovčáčkem, Baštou a Hájkem pokřtili se slovy, která vyzněla dvojznačně: „Na převrat!“