Může to naplňovat znaky trestného činu, řekl ministr k počínání Hradu

  15:11aktualizováno  19:20
Na vkus ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za ANO bylo schůzek prezidenta Miloše Zemana a hradního kancléře Vratislava Mynáře se soudci příliš mnoho. „Samozřejmě ono to může, byť se bavíme o osobách, které požívají imunitu podle zákona, naplňovat znaky trestného činu minimálně ve stadiu přípravy, možná pokusu,“ řekl Kněžínek při interpelacích.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Pokud by na soudce kdokoliv působil, tak aby rozhodl nějak, a přislíbil by mu za to nĕjakou výhodu, tak samozřejmě by to bylo velmi špatné,“ řekl ve Snĕmovnĕ ministr spravedlnosti při odpovĕdi na interpelaci Piráta Jakuba Michalka.

„Bylo by to špatné, ať už by to udělal jakýkoli ústavní činitel nebo kdokoli jiný,“ řekl také ministr spravedlnosti. „A je jedno, jestli by se jednalo o peníze, nebo o nějakou veřejnou funkci,“ prohlásil Kněžínek. Mnohem horší by by podle něj bylo, kdyby na to ten soudce přistoupil.

Zeman popřel, že Baxovi nabízel funkci v Ústavním soudu. Je mrzutý, tvrdí

Expředseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček mluvili ve středu večer na jednání sněmovního podvýboru pro justici hovořili o jejich ovlivňování Hradem. Jednání má pokračovat příští týden v úterý a tentokrát jsou do Sněmovny pozváni šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský a předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Mají poslancům říci, zda mají stejné zkušenosti jako Baxa a Šimíček.

Prezident Miloš Zeman měl Baxovi říct, že si jej dokáže představit jako předsedu Ústavního soudu. Vzápětí mu ale řekl, co podle něj udělal Nejvyšší správní soud špatně. „Bylo mi zdůrazněno, že jsem šéf a že to mám zařídit,“ řekl někdejší šéf Nejvyššího správního soudu. Mynář namítl, že prezident nemohl Baxovi nabízet vedení Ústavního soudu, který je pro nejbližší roky naplněn.

„To, že někdo takto nabízí funkci, se nesmí stát“

„Já bych se chtěl zeptat pana ministra, jestli je to standardní, pokud kancléř jakožto zaměstnanec občanů, který pracuje v Kanceláři prezidenta republiky, kontaktuje systematicky ústavní soudce, ve věci, ve které rozhodují a jestli je standardní, že předseda Nejvyššího správního soudu hovoří o tom, že mu prezident nabídl funkci šéfa Ústavního soudu výměnou za manipulaci soudních rozsudků,“ řekl Michálek při interpelacích ve Sněmovně.

„Když někdo jako prezident nabízí funkci, za to, že ovlivní rozhodnutí - a teď neříkám, že se to stalo - tak je to stejně vážné, jako kdyby ministr zdravotnictví nabízel funkci ředitele nemocnice doktorovi, který zabije pacienta. To je zkrátka věc, která se nesmí stát,“ prohlásil při interpelaci šéf klubu Pirátů. Ohrožuje to podle něj důvěru veřejnosti v justici.

Kněžínek opáčil, že je těžké reagovat, když se liší verze, co se vlastně stalo, které jsou proti sobě. „Víme, že nějaká schůzka proběhla, víme, že nebyla jedna. Na můj vkus jich bylo příliš mnoho,“ řekl. „Nicméně nevíme, co přesně na té schůzce zaznělo, takže těžko se mi soudí, zda všechno bylo standardní nebo nikoliv,“ uvedl Kněžínek.

Doporučení není ovlivnění, doporučení je vyjádření názoru,“ řekl minulý týden Zeman k tomu, že se hradní kancléř Mynář snažil působit na rozhodování některých soudců. „Kancléř se soudci jedná z mého pověření,“ řekl Zeman v pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov. „Možná. že je trochu zatrpklý,“ řekl o Baxovi prezident. Říká, že mu Baxa doporučoval, koho má či nemá navrhnout do funkcí. A Zeman řekl, že neví, proč by naopak doporučení nemohl dávat on.

Na můj vkus bylo schůzek se soudci mnoho, řekl Kněžínek

Kněžínek ve čtvrtek řekl, že ho mrzí, pokud se věci odehrály tak, jak je popisuje Baxa, že s tím nepřišel hned. 

Trestní oznámení na kancléře Mynáře pro podezření ze spáchání trestného činu zasahování do nezávislosti soudu podal senátor Václav Láska.

Sám fakt, že se někdo se soudců se Zemanem či Mynářem sešel, podle ministra spravedlnosti nevadí. „Na můj vkus jich bylo až příliš mnoho,“ řekl ministr spravedlnosti. Optimismem Kněžínka přitom naplňuje, že v kauzách, ve kterých se prezident pokoušel údajně soudce ovlivnit, příliš úspěšný nebyl. „Prohrál spor o jmenování profesorů, zákon o státní službě nebyl zrušen,“ připomněl Kněžínek. „Justice obstála a to je pro mě to stěžejní,“ zdůraznil ministr spravedlnosti.

„My se nebavíme o tom, že by soudci měli vyrůstat ve skleníku jako kytičky, ale o tom, že jedna strana sporu se stýká se soudcem na tajných schůzkách, a dokonce se nestýká s jedním soudcem, ale pravděpodobně s celou řadou soudců,“ reagoval na Kněžínka šéf poslanců Pirátů Michálek. Vybídl Kněžínka, aby to aktivně řešil a setkal se s prezidentem Zemanem.

„Možnosti ministra spravedlnosti jsou omezené. Já nedokážu zabránit tomu, aby prezident republiky někoho pozval nebo aby se někdo pozval,“ opáčil mu Kněžínek.


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sněmovna odsoudila antisemitismus, odmítla výzvy k bojkotu Izraele

Sněmovna odsoudila antisemitismus a odmítla zpochybňování práva Izraele na existenci a obranu. Postavila se také proti...

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce konec místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Sexuální výchova v Česku pokulhává. iDNES.cz spouští velký průzkum, zapojte se

Jak jsou na tom Češi a studenti se znalostmi o sexu je v dnešní době těžké odhadnout - chybí data. Poslední velký...

Řidiči si udělali parkoviště z házenkářského hřiště, město je toleruje

Tak dlouho řidiči jezdili v Chrudimi kolem zanedbaného bývalého házenkářského hřiště ve středu města, až na něm zkusili...

Najdete na iDNES.cz