Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Bioplynka v Kněžicích zaujala Korejce. Teplo vyrábí i ze zkažených baget

  14:19
V malé obci Kněžice dělníci otevírají plastové lahve a vylévají limonádu s prošlým datem spotřeby do radlice od bagru. Nákladní vůz vedle nich vykládá zásobu baget z roku 2013. Nevábný odpad bude zanedlouho pohánět místní bioplynku. Kněžice z něj vyrábějí elektřinu a teplo a mají titul energeticky soběstačné obce.

Starosta Kněžic Milan Kazda s prošlými bagetami, které budou zanedlouho přetvořeny na palivo do generátoru (26. února 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kněžice leží za městem Nymburk poblíž hranice Středočeského a Královéhradeckého kraje. Ačkoliv vypadá jako běžná česká vesnice, v jejím středu se skrývá unikátní projekt, kvůli kterému do Česka jezdí delegace z Jižní Koreje.

Vše začalo jako plán na centrální kotelnu, ve které by se spalovaly produkty od místních zemědělců. „Snažili jsme se vylepšit životní standard i životní prostředí v obci. Kdo někdy ukládal 50 metráků uhlí a pak neustále vynášel popel, tak ví, o čem mluvím. Lidé tu v zimě běžně topili od brzkého rána a kolem oběda se tady nedalo dýchat,“ vzpomíná starosta Milan Kazda. Postupem času padl plán na bioplynovou stanici, která by zpracovávala odpad, vyráběla z něj elektřinu a teplo na vytápění místních domů.

Fotogalerie

Obec v krátké době vyřídila potřebné papírování a podala si žádost o dotaci. Přestože byl projekt na poměry obce velice nákladný - 138 milionů korun - měl mezi lidmi od počátku podporu. Kývli dokonce i ti, kteří považovali vedení obce za blázny. Nutno dodat, že většinu investice (95 milionů) pokryly peníze z evropského fondu ERDF a ze Státního fondu životního prostředí, na zbytek si Kněžice vzaly úvěr.

„Přesvědčování bylo náročné. Vybavili jsme nejstaršího a v té době nejváženějšího zastupitele informacemi a poslali jsme ho do terénu. Obcházel domy lidí, kteří se nepřihlásili sami. Podařilo se mu je přesvědčit. Z osmdesáti zájemců jsme se dostali na sto dvacet. My jsme ale samozřejmě na všech zastupitelstvech a v periodikách informovali, jak bude bioplynka fungovat a proč tady bude. Nebylo to hned, trvalo to asi tři roky,“ vzpomíná Kazda.

V době přidělení dotace počet zájemců v obci ještě stoupl. Projekt tak začínal se 147 domácnostmi, které se chtěly napojit na společný rozvod tepla. Dnes jich je 159, což tvoří až 92 procent domů na vesnici, ve které žije zhruba 500 obyvatel.

Bioplyn z limonády a starých baget

Prohlídka bioplynové stanice začíná u velké hromady lahví s pomerančovou limonádou, vedle nich je kontejner plný zabalených baget. „Co v tom je chlapi, kuřecí?“ ptáme se s fotografem pracovníků. „Ne, to je farmářský špíz, dva dny prošlé,“ hlásí dělník. Větší část je však ještě starší. Při bližším pohledu na etiketu objevíme datum 23. září 2013 a nápisy v azbuce naznačující původ v Rusku. Potraviny víc než dva roky čekaly zmražené v některém z českých skladů.

Výkon stanice

Elektrický výkon kogenerační jednotky je 330 kW. Většina energie jde do distribuční sítě, provoz stanice spotřebuje asi 20 procent vyrobené elektřiny. Tepelný výkon je 405 kW. Část tepla se využívá na hygienizaci a vytápění fermentoru. Přes 60 procent tepla pak vytápí domy v Kněžicích.

Kotel na slámu má výkon 800 kW a dokáže spálit 240 kg slámy za hodinu. Kotel na štěpku má výkon 400 kW a spaluje 120 kilogramů štěpky za hodinu. Sláma se dováží ze vzdálenosti 15 až 20 kilometrů Štěpka pochází z ořezávání veřejných porostů křovin, část poskytují lesníci nebo jednotliví obyvatelé obce.

Zdroj: Diplomová práce Davida Kazdy

Stálé zaměstnání zde našlo pět pracovníků z řad místních obyvatel. Do práce se příležitostně zapojují také místní důchodkyně, které si chodí přivydělávat rozbalováním baget.

Procházíme stanicí a starosta vyjmenovává odpad, který bioplynka zpracovává: „Navážíme čistírenské kaly, prasečí kejdu, tukové lapoly (odlučovače tuků a olejů z odpadní vody, pozn. red.), odpady z pekáren a restaurací nebo posečenou trávu z obce.“ Část odpadu Kněžice sváží a účtují si za to poplatek, některé odpadové suroviny nakupují za ceny přijatelné pro provoz.

Celkem je to 27 komodit, které prochází přes příjmovou jímku do fermentoru. Bakterie zde za ideální teploty, pH prostředí a bez přístupu kyslíku produkují metan pohánějící kogenerační jednotku (generátor, který spalováním metanu vyrábí elektřinu a teplo, pozn. red.). Odpad z restaurací nebo krev z jatek musí před vstupem do fermentoru projít hygienizační nádrží, kde se zahřívá na 70 stupňů. Teplo zajišťuje sama bioplynová stanice.

Do příjmové jímky se denně naváží 50 až 60 tun odpadu. Její celkový objem je 180 kubických metrů, což stanici vystačí na tři dny provozu. „Napouštíme tam tekutý odpad přes čerpadla a vrtule. Může tam být i pevný materiál, který se rozpustí, například pečivo,“ popisuje vedoucí pracovník nad otevřenou nádrží, ve které se promíchává nevábně vypadající tekutina. Máme zřejmě štěstí, protože zápach je minimální. Neline se ani ze zásobních jímek, do nichž se ukládá materiál, co prošel fermentorem. Takzvaný digestát je posléze využíván zemědělci ke hnojení polí.

Levné teplo zahřívá domovy. Elektřina splácí úvěry

Kogenerace probíhá ve velkém zeleném generátoru, který hučí v hale poblíž příjmové jímky. „Produkce a spotřeba plynu se musí vybalancovat,“ ukazuje starosta ve strojovně. Pokud je potřeba, zapíná se kotel a přebytky plynu se v něm spálí. Nedochází k tomu příliš často, protože obsluha dokáže výrobu a spotřebu vybalancovat.

Generátor vyrábí elektřinu a teplo z bioplynu celoročně. V zimních měsících vzniká teplo ještě ve dvou dalších kotlech na slámu a na štěpku. „Přes léto nám stačí jenom kogenerace. I tak máme tepla dost a někdy jsou i přebytky. Jsme jedna z mála bioplynových stanic, která dokáže většinu tepla využít,“ míní starosta Kazda.

Pro místní obyvatele je levný zdroj tepla nejdůležitější součástí bioplynky. Přípojka k teplovodu v rodinném domě vyšla na deset tisíc korun. Za jeden gigajoule pak obyvatelé platí 310 korun. Pro srovnání - podle údajů Energostatu se v nedalekém Hradci Králové v roce 2014 platilo 457 korun za jeden gigajoule tepla, v Praze to stálo 574 korun.

Vyplácí se to i Agneše Marešové z místního domova důchodců: „Byla jsem od začátku pro bioplynku. Nemusím tahat uhlí, nemusím sekat dříví, otočím kohoutkem a mám teplo. Občas je cítit siláž, kterou sem naváží. Bydlíme ale na vesnici, je jasné, že je tady někdy něco cítit. Ve městě jsou zase výfuky z aut.“

Pro obecní rozpočet je hlavní výroba elektřiny, kterou Kněžice prodávají do rozvodné sítě a díky výnosům splácejí úvěry. Menší zisk jde z prodeje tepla a ze svozu odpadů. Návratnost investice do bioplynky se podle Kazdy pohybuje kolem 16 let.

Kněžická bioplynka inspiruje v zahraničí

Projekt v Kněžicích si získal pozornost už i ve světě. V obci bylo celkem pět delegací z Jižní Koreje, kde je o zpracování organických odpadů velký zájem. Milan Kazda pak o bioplynové stanici mluvil v Evropském parlamentu.

„Projektů jako my je v Evropě velké množství, ale jen málo z nich je skutečně ve vlastnictví obcí. Evropská města své rozvodné sítě prodávala soukromníkům, teď je pomalu skupují zpět. My vlastníme sto procent ve společnosti Energetika Kněžice s.r.o. a garantujeme obyvatelům určitou cenu za teplo. Lidé o tom rozhodují a pokud by to starosta chtěl zvednout, nemusel by druhý den být ve své funkci,“ vysvětluje Kazda

V budoucnu chce obec vytvořit lokální distribuční síť pro elektřinu. To je podle starosty cesta, jak se mohou Kněžice v budoucnu ekonomicky udržet. Zatím mají zajištěnou státní podporu na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a mají dvacet let na to, aby se vyrovnaly s tržními cenami za energii.

Kazda navíc doufá, že v budoucnu budou dostupnější technologie na zpracování komunálního odpadu. „O biologicky rozložitelné komodity má zájem hodně firem. S cenami je to jako na houpačce. Komunální odpady tady budou vždycky a já doufám, že na ně časem zcela přejdeme,“ věří starosta Kazda.

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Divočákům se daří. Pomáhá jim koronavirus, který myslivcům komplikuje hony

Divokým prasatům se v českých lesích daří čím dál lépe. A letos i „díky“ epidemii koronaviru. Myslivci, kteří se už...

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

Babiš je ve střetu zájmů, potvrdila poslední verze auditu Evropské komise

Konečná verze auditu Evropské komise potvrzuje Babišův střet zájmů, uvedla podle europoslanců komise. Český překlad...

Výchova nepořádníků v Čechách: harampádí trochu ubylo, teď přijdou pokuty

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku po třech týdnech skončil „výchovný“ experiment, kdy technické služby od popelnic...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...