Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Bezprecedentní verdikt. Stát nedělá dost s klimatickou změnou, řekl soud

  8:57aktualizováno  17:46
Klimatická žaloba uspěla. Městský soud v Praze rozhodl, že česká ministerstva zasahují do práv žalobců, protože nesnižují emise skleníkových plynů a tím přispívají ke klimatické změně. Úřady podle rozhodnutí nesmějí v porušování práv žalobců dále pokračovat a musí přepracovat své plány.

ilustrační snímek | foto: Reuters

Soud v rozhodnutí uvedl, že české plány na snižování emisí nejsou dostatečné. Musí se navýšit a konkretizovat. A to tak, aby se emise skleníkových plynů do konce dekády snížily o 55 procent oproti roku 1990 a tím jsme se dostali do souladu s celoevropským cílem. Žalobci původně požadovali ještě větší snížení emisí.

„Jsem pozitivně překvapen, nečekal jsem, že soud vezme žalobu tak vážně, ale jejich rozhodnutí je plně na místě,“ konstatoval pro iDNES.cz Jan Hollan, astrofyzik a člen spolku Klimatická žaloba.

Spolek sdružuje 260 českých občanů, kteří jsou nespokojení s nečinností státu. Mezi nimi jsou zemědělci, lesníci, učitelé, lékaři a mnoho dalších. Všichni z nich pociťují dopady změny klimatu ve svém každodenním životě, uváděli v žalobě.

Žalobu zpracovanou expertní skupinou Frank Bold spolek podal minulý rok na čtyři ministerstva - životního prostředí, zemědělství, průmyslu a obchodu, dopravy – a na samotný úřad vlády. Zástupci jednotlivých ministerstev u soudu pronesli obhajobu.

Vysoké emise Česka

Žalobci si nechali vypracovat dva odborné posudky. Oba dospěly k závěru, že stát nesměřuje k dodržení Pařížské dohody, ke které se v roce 2017 zavázal. A to nyní potvrdil po více než dvouhodinovém jednání tříčlenný senát Městského soudu v Praze.

Jeden z posudků se odvolával na koncept uhlíkového rozpočtu. Tedy výpočet férového dílu z počtu emisí, které mohou být do ovzduší vypuštěny, aby Česko dodrželo Pařížskou dohodu, neboli abychom udrželi oteplení výrazně pod hranicí dvou stupňů Celsia.

Česko by rozpočet současným tempem překročilo dvaapůlkrát, vyplývá z odborného posudku. Kromě toho máme na obyvatele jedny z nejvyšších emisí na světě.

České plány jsou katastrofa pro klima. Chovat se tak všichni, planeta „shoří“

„V tomto kontextu je absurdní mluvit o dodržování mezinárodních závazků,“ komentoval pro iDNES.cz Martin Abel, právník ze spolku Klimatická žaloba. Spolek se odvolává i na další předpisy. Kupříkladu na ústavou zaručené právo na příznivé životní prostředí, či na závazky vycházející z unijního práva.

Konkrétní povinnost neexistuje, tvrdili obhájci

Zástupci ministerstev a vlády se zaštiťovali tím, že žaloba je příliš obecná a že z mezinárodních závazků nevyplývají pro stát žádné konkrétní povinnosti. Cíle si podle obhájců stanovuje každá země sama a jedinou povinností, která z nich vyplývá, je „vyvinout náležité úsilí je plnit.“ To údajně jednotlivé resorty vyvíjí v rámci svých strategií.

„Nehodláme popírat ani změnu klimatu, ani její dopady. Ministerstvo životního prostředí ale zpochybňuje právní nástroj, který žalobci zvolili, neboli správní žalobu pro nezákonný zásah, protože její podmínky nebyly splněny,“ argumentovala Markéta Jirků, právní zástupkyně resortu životního prostředí.

31. května 2021

Soud ale jejich slova nepotvrdil. V rozhodnutí vycházel z Pařížské dohody a evropského právního rámce pro klima. „Tyto rámce jsou určité a pro žalované závazné,“ konstatovala soudkyně Karla Cháberová v rozhodnutí.

Žalobu soud zamítl v bodě týkající se adaptace. Spolek uváděl, že stát nedělá dost ani v přípravách na dopady klimatické změny jako je častější sucho, nedostatky vody a podobně. Podle soudu nicméně příslušné strategie jsou v tomto ohledu dostatečné.

Ministerstva mohou nyní podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Resort životního prostředí sdělil, že tento krok zváží po seznámení se s rozsudkem.

Chybí klimatický zákon

Podle právničky a političky Karolíny Žákovské případ nemá v Česku obdoby. „Neexistuje žádné rozhodnutí, které by se dalo označit jako precedens pro tuto žalobu,“ uvedla Žákovská na debatě před konáním soudu. „Rozhodnutí mě těší, byť jsem ho nečekala. Doufám, ze se jím příslušné orgány budou řídit,“ dodala Žáková k rozhodnutí soudu.

Nespokojení občané se při žalobě inspirovali úspěšnými případy ze zahraničí. Ve světě již proběhlo přes 600 podobných žalob spojených s klimatem. Lidé žalují nejen státy, ale i banky nebo korporace. Například v Nizozemsku, Německu či Francii soudy vyhověly podobným žalobám a nařídily v posledních letech vládám klimatické cíle rovněž navýšit.

Zákon o snižování emisí je jedna z dobrých možností, zní z koalice

Žaloby se však v zahraničí často odvolávaly na konkrétní klimatické zákony. Neboli předpisy, které závazně určují postup snižování emisí na vnitrostátní úrovni. Odborníci poukazují, že taková opora v české legislativě chybí. „Bohužel neexistuje žádná konkrétní povinnost stanovená zákonem, o kterou by se bylo možné opřít,“ konstatovala právnička Žákovská.

S tím souhlasil i ústavní právník Jan Kysela. „Žaloba se opírá o velice obecná právní ustanovení, ať už mezinárodní či vnitrostátní. Záleží tedy na soudu, který má v tomto případě určit, co konkrétně znamená například ‚právo na životní prostředí‘ či některý z mezinárodních závazků,“ sdělil Kysela.

Odborníci se shodují, že řadu dopadů klimatické změny již pozorujeme dnes v Česku. Postupné oteplování s sebou nese přibývání extrémně horkých dní, přírodních katastrof či suchých období. To vše se má při dalším vypouštěním skleníkových plynů ještě zhoršovat, jak dokazuje například expertní stanovisko české Akademie věd.

20. dubna 2021

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Střet ve Sněmovně. Stanjura sáhl na Babiše, vyměnil si gesta s Schillerovou

Projednávání rozpočtu pro příští rok se ve Sněmovně vyhrotilo, až to vypadalo na schylující se potyčku mezi poslanci,...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Podprsenky dolů nemusely, říká mluvčí ČZU. Rámy obhajuje špionážní technikou

Mluvčí České zemědělské univerzity Karla Mráčková odmítla tvrzení některých studentek, že si musí pro vstup do...

STALO SE DNES: Česko zažilo nejmrazivější ráno této zimy, potraviny zdraží

Česko se probudilo do nejmrazivějšího rána této zimy, ve Volarech na Prachaticku naměřili minus 28,1 stupně. Po snížení...

Šéf mladých lékařů o dohodě s Válkem: Uvědomil si, že umíme vystupňovat tlak

Premium Lékaři se v pondělí dohodli s ministrem Vlastimilem Válkem na navýšení platů. V pátek ukončí protest a začnou znovu...

V kibucech viděli, čeho je Hamás schopen. Vystrčil a Pekarová navštívili Izrael

Předseda Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v pondělí ráno přiletěli do...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...