Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klíčové okamžiky „šestidenní války“ o reformy ve Sněmovně

  0:07aktualizováno  16:43
Poslanecká válka o reformy trvala přes šest dní. Poslanci obou stran při ní zašli minimálně na hranu toho, co jednací řád umožňuje - a obě strany si vyčítají, že ta druhá hranu překročila. Portál iDNES.cz připravil výběr klíčových momentů celého sněmovního martyria.
„Včely mají med, protože mají královnu. My máme prd, protože máme parlament,“ prohlásil výstižně šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

„Včely mají med, protože mají královnu. My máme prd, protože máme parlament,“ prohlásil výstižně šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Boj o reformy ve Sněmovně

Úterý

11:00 - obstrukční kolty jako první tasil šéf mandátového výboru Jeroným Tejc. Předložil 51 návrhů na změnu pořadu schůze, celkem tím zařídil 102 hlasování. "To jsou, dámy a pánové, všechny mé skromné návrhy," uzavřel svůj projev s úsměvem Tejc. Sněmovnu zaměstnal na dlouhé hodiny.

11:30 - koaliční lídři po Tejcově vystoupení navrhli změny, které budou doprovázet celou schůzi: jednat a hlasovat se bude i po půlnoci a každý poslanec bude smět k jednomu tématu vystoupit nanejvýš dvakrát.

21:45 - "Včely mají med, neboť mají královnu. My máme prd, protože máme parlament," prohlašuje Vít Bárta. Bonmot, který se napohled nejeví nijak klíčově, se časem ukáže jako nejvýstižnější hláška celého sněmovního martyria.

Středa

01:00 - ČSSD odkrývá svou noční taktiku. Její poslanci utvořili tři osmnáctičlenné skupiny, které drží ve Sněmovně hlídky. Mohou se tak střídat ve spánku, narozdíl od koalice, která musí udržovat v sále 67 zbrojnošů, aby komora zůstala usnášeníschopná. Čas od času ČSSD testuje bdělost koalice návrhem na odročení schůze (více o taktice ČSSD čtěte zde)

Obrázek ukazující obstrukční taktiku a obranu koalice můžete zvětšit kliknutím.

09:00 - poslanci místo reforem zahajují diskusi o rozpočtu. ČSSD slibuje, že toto téma se obstrukcí nedočká. Prezident Václav Klaus krátce nato prohlašuje, že obstrukce jsou směšné a nedůstojné sociální demokracie coby dosud státotvorné strany (názor prezidenta k obstrukcím čtěte zde).

20:10 - po více než 10 hodinách řečnění rozpočet v prvním čtení prošel. Během jeho projednávání se poprvé dostal k řízení schůze Lubomír Zaorálek. Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová ho nenechala řídit schůzi, dokud se projednávaly reformy, aby z pozice řídícího nemohl pod nějakou záminkou schůzi ukončit.

Čtvrtek

03:40 - koaličním poslancům došly síly. Přerušují jednání do 18:00. Poslanci si mohou dopřát pár hodin nerušeného spánku.

Fotogalerie z celého jednání

09:00 - poslanci s kruhy pod očima se vracejí do Sněmovny. Levice na tento den zařadila čtyři mimořádné schůze s cílem opět zpomalit jednání. To se jí podařilo, třebaže koalice dle očekávání odmítla jednat o armádních zakázkách, lesích, hasičích i elektronických zdravotních knížkách.

18:40 - poslanci definitivně schválili první z patnácti reformních zákonů - omezení státního příspěvku ke stavebnímu spoření. Hned poté koalice prosadila sloučení debaty k dalším 14 zákonům do jedné, aby ukrátila obstrukce. Opozice protestuje marně. Koalice později večer hlasováním potvrzuje omezení vystoupení v rozpravě na dvakrát deset minut (více o sloučení rozpravy čtěte zde).

Pátek

09:00 - intermezzo v podobě mimořádné schůze svolané vládou. Poslanci ve třetím čtení schválili zákon o veřejných zakázkách (ale ne s úplným rozkrytím subdodavatelů, což koalici rozděluje). Odpoledne se vrátili k bitvě o reformy.

20:30 - poslance ČSSD přišli do Sněmovny podpořit jejich kolegové ze Senátu. Senátoři čtou předem připravené příspěvky a a přispívají tak ke zdržování.

Sobota

11:45 - opozice napadla usnesení, že i ve sloučené debatě lze vystoupit nejvýše dvakrát. Legislativní odbor Sněmovny jí dal za pravdu: práva poslanců lze podle odboru omezit jen pokud jich zneužívají (celé stanovisko sněmovních právníků čtěte zde). Právníci ale pochybují, že současné obstrukce jsou zneužíváním práv. Podle Miroslavy Němcové koalice postupovala správně, místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová přiznala, že ona sama byla pro sloučení jen obsahově blízkých témat, nikoliv všech 14 návrhů.

Neděle

Co vše zkusila opozice

Zdržovací taktika levice obsahovala:

  • přestávky na jednání klubu
  • návrhy na zařazování a vyřazování bodů z jednání (opakovaně, či těch samých bodů)
  • faktické poznámky
  • námitky poslanců, že nemohli vystoupit potřetí
  • mimořádné schůze
  • pokusy odložit schůzi na prosinec
  • snaha unavit zástupce koalice tak, že při odchodu opozičníků ze Sněmovny nebude usnášeníschopná
  • projevy senátorů

09:40 - ochranná služba policie zvýšila bezpečnostní opatření u Sněmovny poté, co se poblíž budovy vyskytli levicoví aktivisté. Sociální demokraté se zlobí a žádají o odvolání opatření.

12:20 - ČSSD už počítá, kdy jí kvůli omezení vystupování v rozpravě dojdou řečníci. Jeroným Tejc to odhadl na šestou až sedmou večer, Bohuslav Sobotka na čas kolem půlnoci (čtěte Čas pro obstrukce se ČSSD krátí).

14:15 - koaliční strany oznámily, že zvažují změnu jednacího řádu, aby do budoucna obstrukcím zabránily. Na změně jednacího řádu, která má zahrnovat též omezení přílepků, pracuje sněmovní podvýbor (o změně jednacího řádu čtěte zde)

23:30 - opozice vyčerpala řečníky v rozpravě i šestici zástupců ČSSD, která přednesla stanoviska poslaneckého klubu. Závěrečné slovo obstaral Bohuslav Sobotka. Slíbil, že jeho strana reformy změní, pokud se dostane k moci. Následovalo půlhodinové hlasování, v němž koalice uspěla ve všech bodech.

Autor:

Blokujete stavbu přehrady, vmetl ministr aktivistovi

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší

Premium

Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské firmy k rekonstrukcím starších domů. Ty po opravě buď rozprodají na jednotlivé byty, nebo pronajímají.

8. října 2024

ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem

Premium

Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské komunity v Berlíně David Roberts vzpomíná, jak už krátce poté, kdy Izrael přikročil k odvetě, se...

8. října 2024

Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané

Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma nebo jako pokrm na školní sportovní dny, pikniky anebo dlouhé cesty vlakem. Rýžové pyramidky či...

8. října 2024

Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky

Premium

Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase zvedne kvůli zavedené valorizaci. Při obměně auta o ni lidé ale přicházejí a musejí kupovat známku...

8. října 2024

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...