Klausův muž Hájek odmítl evoluci a útočil na darwinisty. Vědci se zlobí

  19:59aktualizováno  19:59
Druhý muž prezidentské kanceláře Petr Hájek pobouřil přírodovědce. Na semináři think tanku CEP odsoudil evoluční teorii jako blud. V příspěvku "Já z opice nepocházím" obvinil darwinisty z levičáctví a ovládání vědních oborů. Darwinismus je prý příbuzný s marxismem. S touto Hájkovou "expertizou" ale zase nesouhlasí sociologové.

Podle biologa Zrzavého Hájek evoluční teorii nerozumí. Sociolog Petrusek nesouhlasí s jeho propojením darwinismu s marxismem. | foto: David NeffMF DNES

"(Darwinismus) dodnes slepě a hluše opakuje četné nesmysly a exaktními důkazy překonané evolucionistické mantry jako nedotknutelná tabu," řekl Hájek na konci dubna překvapeným biologům na konferenci Centra pro ekonomiku a politiku (CEP), jehož zakladatelem je Václav Klaus. Ten také moderoval konferenci o darwinismu.

Hájek argumentoval v duchu amerických kreacionistů, kteří chtějí, aby se na školách učilo o Božím stvoření jako o vědecké alternativě evoluční teorie. Uvedl, že není "čas, a tedy ani prostor" k hlubší kritice evoluční teorie, kterou nazval "bludem". Letmo zmínil tři argumenty, které proti evoluci používají kreacionisté.

Svým vystoupením, jehož přepis visí na stránkách CEPu, Hájek pobouřil přední české přírodovědce. Diskuse pokračuje dodnes. Zástupci různých fakult se proti Hájkovi ohrazují ve fóru pod přepisem jeho vystoupení na stránkách CEP.

"Nerozumí vůbec ničemu, ale protože se zjevně představil jako náboženský fanatik (tedy nikoliv 'vědecký kreacionista', ti jsou nebezpečnější), nevadí to. Vychází z úplně jiného pohledu na svět, není tedy divu, že je úplně mimo," komentoval Hájkovo vystoupení pro iDNES.cz přední český evoluční biolog Jan Zrzavý.

Na konferenci CEP o Darwinovi seděl Zrzavý vedle Hájka. Na rozdíl od většiny přírodovědců ale bere jeho příspěvek s nadhledem. "Nepobuřuje mě to, i když ostatní zúčastněné kolegy kupodivu ano. I úředníci mají právo na názor a vnímání 'autority prezidentské kanceláře' máme každý nastavené jinak," naznačil Zrzavý.

Od vystoupení Petra Hájka se ale distancoval i bývalý šéf CEP a předseda svobodných Petr Mach. "Věřím, že se CEP neposune mimo obhajobu vědy a rozumu," napsal v diskusi.

Někteří přírodovědci spekulovali, zda Hrad nechystá po globálním oteplování i boj proti evoluční teorii. "Je to určitě můj soukromý názor," řekl ale iDNES.cz Petr Hájek.

Darwinisté jsou levičáci, jsou blízcí marxismu

Uvedená část Hájkova příspěvku opakuje starý spor kreacionismu s evoluční teorií, k níž se přiklání drtivá většina vědců. Zdůrazňují, že "stvoření inteligentním plánovačem" není vědeckou alternativou k evoluci. Nedá se totiž vědecky potvrdit ani vyvrátit.

Hlavní poselství Hájkova vystoupení ale leží jinde a připomíná argumentaci prezidenta Václava Klause proti klimatologům. Hájek v ní útočí na "levičácké darwinisty". Podle Hájka má totiž darwinismus "mnoho společného" s marxismem (což je také argument amerických kreacionistů).

Dawkins by se divil

Obvinění z "levičáctví" by se divil nejznámější evoluční biolog poslední doby Richard Dawkins. Levicoví filozofové ho totiž vždy obviňovali, že propaguje "sobectví", neoliberalismus a politiku Margareth Thatcherové (kterou obdivuje i Václav Klaus).

Dawkins v knize Sobecký gen tvrdí, že evoluce nemá být popisována z hlediska organismů, ale "sobeckých" genů, které usilují o své přežití. Použil matematickou teorii her, která se v té době prosadila i do moderní liberální ekonomie.

Thatcherová se na Dawkinse i odvolávala - jeho teorie prý obhajuje přirozenost tržní soutěživosti. Dawkins jí ale podporu nevyjádřil.

Podle Hájka se darwinismus a marxismus shodují "cílem, který sledují. V neposlední řadě pak rovněž metodami, kterými své radikální ideologie ve společnosti prosazují, či přesněji řečeno již prosadili a nyní je v bojových formacích brání."

"(Evolucionalističtí revolucionáři) již obsadili řídící centra prakticky všech hlavních společenských a přírodovědných oborů, od ekonomie přes medicínu až k ekologii či klimatologii, abych jmenoval alespoň ty momentálně z nejpopulárnějších," řekl mimo jiné na konferenci Hájek.

Darwinismus je podle něj i ideologií "sociálních revolucionářů" administrativy Baracka Obamy. 

Hájek zkresluje historii, říká sociolog Petrusek

Hájkovy "sociologické" interpretace ale odmítá doyen české sociologie, profesor Miloslav Petrusek.

"Paralela marxismu a darwinismu je ukázkou vulgární historické retrospektivy, nadto zaujaté a věcně nesprávné," napsal iDNES.cz.

Dodává, že prokazatelná je naopak vzájemná inspirace mezi darwinismem a radikální liberální ekonomií. Odmítá i Hájkovu tezi, že darwinismus leží i v základech sovětského režimu.

"O 'sovětském darwinismu' autor neví nic. Měl by tušit, že genetika tam byla úředně zakázána, že byl prosazen lysenkismus, mičurinství atd., což byly koncepce, které darwinismus karikovaly," napsal iDNES.cz Petrusek.

Hájkův vstup na pole evoluční biologie označil za "brilantní ukázku ideologické dezinterpretace složitého problému". 

Marxismus a darwinismus

Má Petr Hájek pravdu?

Marxismus a darwinismus mají společných několik věcí. Vznikaly zhruba ve stejné době. Jsou to materialistické teorie, které si příliš nerozumí s náboženstvím. A pracují (ačkoli jinak) s myšlenkou pokroku-evoluce.

To vše ale byly myšlenkové tendence 19. století vyplývající z osvícenství. Britský propagátor evoluční teorie Matt Ridley zdůrazňuje, že darwinismus má mnohem blíž k učení liberálního ekonoma Adama Smithe (k němuž se hlásí i Klaus). Darwin prokazatelně Smithe a ostatní klasické ekonomy četl a volnotržními myšlenkami se inspiroval.

Ještě před Darwinem vyvinul svou evoluční teorii sociolog Herbert Spencer (autor sousloví "přežití silnějších"), bývá označován za zakladatele "sociálního darwinismu". Ten má ale zcela jiné cíle a hodnoty než marxismus. Pro liberála a antikomunismu Spencera a jeho následovníky je "přežití silnějších" žádoucí. Marxismu jde naopak o ukončení "vykořisťování" vytvořením beztřídní společnosti. 

Karl Marx Darwina četl a vážil si ho. S Bedřichem Engelsem ale měli k Darwinovi i výhrady. Náhodné pojetí evoluce totiž zcela nepodporuje jejich myšlenku, že dějiny nutně směřují k beztřídní společnosti. Marx navíc napsal velkou část svého díla už před Darwinem. Komunistický manifest vyšel roku 1848, Darwinova studie O původu druhů v roce 1859. V Marxově Kapitálu je pak Darwin uveden v jedné krátké poznámce pod čarou, která se navíc netýká evoluce.

Pro další informace o marxismu, darwinismu a jejich vztahu čtěte například:
- Jan Keller: Dějiny klasické sociologie
- Raymond Aaron: Demokracie a totalitarismus
- Matt Ridley:
The Natural Order of Things
Korespondence Bedřicha Engelse s Pjotrem Lavrovem

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Proruský výklad moderních dějin? Zprávu BIS odmítají historici i učitelé

Ilustrační snímek

Podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby je výuka především moderních dějin poplatná ruskému úhlu pohledu....

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz