Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Klausův boj s přeludy

  7:50
Je smutné sledovat, s jakou vášní bojuje Václav Klaus s nebezpečím, které není. Klaus tvrdí, že euroústava po svém schválení vytvoří nový, celé Evropě nadřazený státní celek, který dosavadní státy učiní nesvobodnými v jejich rozhodování.
Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus, 20. dubna 2005. | foto: Michal SváčekMF DNES

Evropská unie se podle Klause stane federací, a to těsnější, než byla federace československá.

Ať už jsou Klausovy motivy jakékoli, v každém případě jsou jeho teze ohledně euroústavy silně přestřelené.

Byť má v dílčích bodech i svou část pravdy.

Evropská unie se nestane federálním státem

Především je absurdní myšlenka, že po přijetí ústavní smlouvy se z EU stane federální stát, kde by federální úroveň byla v rozhodujících věcech nadřazenou úrovni jednotlivých států. Základním znakem státu, ať už je jeho vnitřní uspořádání jakékoli, je to, že přijímá opatření a zákony, jejichž dodržování si na celém svém území umí vynutit. Při krajním řešení se pak federální mocenské síly postarají, aby vzpurná provincie příkazy shora plnila.

Evropská unie má však pouze politické nástroje k tomu, aby si cokoli vynucovala, a krajním řešením zde nejsou žádné policejní oddíly federace. To nejstrašnější, co se může stát, je to, že stát z Unie vystoupí a pak se chová dál, jak chce.

A společným normám se podřizuje zase jen tehdy, když v Unii setrvat chce. Tak to odpovídá duchu i konkrétním ustanovením této ústavní smlouvy. A nelze dělat, že zde tyto články nejsou.

Francouzi ani Italové se o svou suverenitu nebojí

Klausovo prorocké varování působí možná na českou veřejnost sugestivně.

Česká politika nehraje totiž v EU žádnou významnou roli, za což si může sama. Ale už první pohled na francouzské či italské politiky nezanechá člověka v omylu, že by si tito suverénní a sebevědomí lidé, jejichž moc je odvozena výlučně od jejich vlastních občanů, chtěli vědomě nechat odebrat větší část své suverenity.

Tito lidé se euroústavy většinou vůbec nebojí, což si lze vysvětlit jak jejich odlišným chápáním textu, než jak jej chápe Klaus, tak především právě jejich přirozeným sebevědomím.

Prostě vědí, že jejich cíle tento dokument mocensky neohrožuje.

Vědí, že Evropa je ohromně složitý celek, propletenec mnoha zájmů a mnoha národních emocí, které dohromady neumožňují totální integraci v jednoduchý stát, který by učinil své jednotlivé části nesvobodnými.

Už to, že neexistuje žádná skutečná evropská politická strana, prakticky vylučuje možnost silné federální evropské moci.

Proč má tedy Václav Klaus pocit, že právě jej euroústava mocensky tolik ohrožuje? Proč má hrůzu, že se stane jen jedním z mnoha hejtmanů jedné z provincií? Existuje více vysvětlení a dost možná, že platí všechna zároveň. Lidské prožívání sebe sama je natolik určujícím motorem chování (a pro V. K. to platí zcela), že bez obalu začněme těmi nejosobnějšími motivy. Václava Klause nepochybně osobně frustruje kontakt s mnoha představiteli evropské politické elity. Jednak je tato elita prosáklá levicově-liberálním snobismem, což našeho prezidenta dovádí skoro k zoufalství.

Často právem. Jednak je také skutečností, že mnozí politici i úředníci v Bruselu mají sklon vystupovat z pozice síly. To se projevilo i při nedávném vystoupení funkcionářů Evropského parlamentu.

Při známých vlastnostech Václava Klause musí být takové zážitky pro něj určitě nesnesitelné. K těm méně emocionálním a spíše věcným motivům Klausova odporu vůči euroústavě patří nepochybně rozsáhlost a téměř všezahrnující ambice euroústavy, jež prostě znemožňují její praktickou využitelnost pro jednotlivé občany. Je to prostě projekt, který odráží ducha sociálního inženýrství. A ten není dobrým znakem současné Evropy. To však ještě neznamená, že tento dokument ohrožuje naši suverenitu.

Do čeho má Unie mluvit

Existuje pár bodů, v nichž je zcela na místě přijmout fakt, že Evropská unie mluví do vnitřních záležitostí České republiky (pokud sama chce být členem). Jsou to právě záležitosti politické kultury, svobody slova a uplatňování občanských práv.

V tomto ohledu není Česká republika žádným premiantem. Naopak občas silně kulhá. Evropská unie i přes svoji příliš silnou levici je jistým – i když ne úplným – garantem svobodné cesty a uplatňování občanských práv, neboť funguje jako brzda pro různé místní nepravosti.

Nevznikají Spojené státy. Vzniká něco nového

Klaus má právo vyjadřovat svůj názor. Je ovšem také na místě říci, že v Klausově kampani proti euroústavě je i dávka hysterie. A to vůbec nepomáhá ani vnitřní situaci naší země, ani její pověsti navenek.

Samo přijetí či nepřijetí ústavy totiž není žádnou osudovou věcí. Evropská unie se nemůže proměnit ve stát srovnatelný svým modelem se Spojenými státy. K tomu chybí evropský národ neboli chuť Evropanů být na prvním místě Evropany.

Francouzský generál chce být i nadále francouzským generálem, a nikoli evropským.

Dilema spočívá v tom, že zde vzniká nový typ uskupení, s nímž dosud nejsou žádné zkušenosti. A to je určitě velké pokušení pro sociální inženýry a byrokraty všeho druhu.

V tomto dílčím ohledu má Klaus přece jen trochu pravdu.

Ovšem právě jen tu dílčí.

Autoři:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan

  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Senát začne projednávat odebrání pravomocí prezidentu Zemanovi

Odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi začne dopoledne řešit stálá komise Senátu pro Ústavu. Podle Ústřední...

Nově nakažených je nejvíc od dubna, vzrostl i počet hospitalizovaných

Přes 2500 nakažených, rostoucí číslo R, incidence i počet hospitalizovaných. To jsou covidové údaje v ČR za pondělí....

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Roušky imunitu neničí, to je blbost. Mohou zabránit chřipce, říká Hořejší

V čekárnách praktických lékařů přibývají pacienti, které trápí rýma či kašel. Rovněž již rok v kuse lidé v Česku nosí...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...