Klausovu oblibu srazily názory Jakla a Hájka i pero, míní politologové

  11:44aktualizováno  11:44
Prezidentova popularita je nejnižší od jeho nástupu na Hrad v roce 2003, důvěřuje mu jen 47 procent lidí. Podle politologů za to mohou jeho zásahy do vnitřní politiky a vládní krize, aféra s protokolárním perem z Chile, ale i názory jeho vicekancléře Petra Hájka a politického poradce Ladislava Jakla.

Prezident Václav Klaus při návštěvě Chile. | foto: iDNES.cz

Podle Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy není možné určit jeden důvod, který prezidentovu popularitu snížil za půl roku o šestnáct procent. Agentura STEM, která ve středu výsledky zveřejnila, totiž v průzkumu neuvádí, jaké skupiny lidí na otázky odpovídaly.

"Důvody proto mohou být spíše spekulacemi. Výzkum bohužel není zaměřen na určité skupiny lidí, které by nám pomohly tu hlavní příčinu rozklíčovat. Může to být jeho vystupování ve vládní krizi. Může to být také obecně znechucením lidí ze současné politické scény a situace. Jsem spíše pro tuto variantu," řekl iDNES.cz politolog Mlejnek.

Co uškodilo prezidentovi?

* Vměšování se do vládní krize
* Spory s Ústavním soudem
* Kauza Bátora
* Názory Petra Hájka a Ladislava Jakla
* Aféra s protokolárním perem
* Znechucení veřejnosti nad politickou situací
* Možné spojení prezidenta s VV
* Absence tématu, kde by se mohl Klaus profilovat

Podle něj není jednoznačné, zda prezidentovi klesla podpora v souvislosti s vládní krizí. "Většina lidí se v tom přestává vyznávat. Jsou to pro ně iracionální věci, ze kterých si dělají srandu, jsou vůči tomu cyničtí," míní.

Dodal, že prezidentovi ale určitě uškodila kauza při návštěvě Chile, odkud si Klaus neobvyklým způsobem odnesl hodnotné protokolární pero.

Ne pero, ale vládní krize

Politolog Pavel Šaradín z olomoucké katedry politologie a evropských studií by ale vliv chilské aféry na popularitu českého prezidenta nepřeceňoval. "Chilská aféra zásadní problém nebyla. Prezident si snad pohoršil jen u voličů, kteří jej už dříve neměli v oblibě. Spíše to však podle mého bylo bráno jako recese než jako závažná situace," řekl iDNES.cz Šaradín.

"Popularita prezidenta sleduje trend, který zaznamenáváme u politických stran. Týká se nyní všech celostátních institucí, a to i prezidenta, který v poslední době dvakrát, třikrát vstoupil do jednání mezi politickými stranami. Lidé zkrátka vnímají i jeho odpovědnost za tu situaci," míní Šaradín.

Dodal, že prezidentova popularita poklesla i kvůli chybějícímu tématu, na kterém by se mohl silněji profilovat, jako by byla například obhajoba vnitřního zájmu v zahraničí. "Ta politická scéna se orientuje na vnitřní problémy a prezident zde nemá příležitost nějak zabodovat," doplnil.

Je to mozaika, míní politoložka

Kauza s Bátorou, názory Petra Hájka a Ladislava Jakla, ukradené pero i spory s Ústavním soudem mohou být dalšími střípky do mozaiky poklesu Klausovy popularity. "Jedním z momentů, které prezidentovi uškodily, bylo bezesporu pero z Chile. Na první pohled ta situace možná vypadá vtipně, ale nese s sebou i pocit hanby, který lidé prožívali, když se na to dívali," uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková.

Popularita prezidenta je podle Dvořákové dána i tím, že český státník na nejvyšší úrovni neřeší každodenní starosti vlády. Pokud k nim dojde, lidé pak spílají vládě, nikoliv prezidentovi. Jenže Klaus se do krize vmísil.

"Václav Klaus několikrát zasáhl do vládnutí a snažil se vypadat jako bezprostřední arbitr, který vládu přivede k rozumu a k jednání. Lidé to však začali vnímat spíše jako prodlužování agonie a jako bránění tomu, aby se situace vyřešila," doplnila pro iDNES.cz politoložka.

Lidé navíc nerozumí tomu, jakou hraje hru s Věcmi veřejnými, proč nepřijímá demise. Ublížit mu mohou také názory jeho blízkých podřízených - Petra Hájka a Ladislava Jakla. "Může to být i kauza Bátora, která hodně lidem leží v žaludku. Bátora je krajně pravicový člověk, který publikuje na podobných webech, jež jsou na hraně až českého Gajdovského fašismu. A svou roli určitě sehrály i spory prezidenta s Ústavním soudem a jakási neúcta k právu," doplnila Dvořáková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz