K vyhrocení předvolební kampaně jsem nepřispěl, odepsal Klaus na dopis

  17:22aktualizováno  17:22
Prezident Václav Klaus se v odpovědi na výtky zaslané dopisem ohradil proti kritice svého působení v kampani před prezidentskými volbami a během nich. Uvedl, že "v žádném případě" k vyhrocení předvolební kampaně nepřispěl.

Václav Klaus během přednášky na Univerzitě Hradec Králové (12. 12. 2012). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Koordinátorka vzdělávacího programu Magda Wagenknechtová Svobodová, která se na prezidenta formou dopisu obrátila, má s obracením se na politiky prostřednictvím výzev už zkušenost. Její jméno například figuruje pod žádostí, aby premiér Petr Nečas odvolal dnes už bývalého ministra školství Josefa Dobeše.

Původní dopis

Magda Wagenknechtová Svobodová zaslala redakci iDNES.cz znění původního dopisu prezidentovi.

Prezident Klaus ve své odpovědi (celé znění najdete na webu Klaus.cz zde) uvedl, že mu pisatelka vyčetla jeho "roli a komentáře v průběhu nedávno uskutečněných prezidentských voleb".

Z dopisu je podle Klause zřejmé, že autorka není spokojena s výsledkem voleb a že příčinu Schwarzenbergova neúspěchu vůbec nevidí v něm, ale v Klausově "údajném vyhrocení kampaně, komentářích mých blízkých či lživé kampani ze strany vítěze voleb".

Kdo nastolil téma dekretů

Podle prezidenta Klause téma Benešových dekretů nastolil sám Karel Schwarzenberg. Přepis televizní debaty (najdete jej například zde) nicméně ukazuje, že téma otevřel moderátor Václav Moravec.

Prezident s takovou interpretací výsledku voleb rozhodně nesouhlasí. "V žádném případě jsem k vyhrocení předvolební kampaně nepřispěl. K vyhrocení předvolební kampaně přispěl poražený kandidát, který sám nastolil téma tzv. Benešových dekretů, o kterých hovořil způsobem, k jakému jsem jako prezident republiky nemohl mlčet," uvedla v odpovědi končící hlava státu.

Karel Schwarzenberg v reakci na dotaz moderátora Václava Moravce prohlásil, že dekrety jsou "neplatné". Ve skutečnosti se mýlil, dekrety zůstávají součástí právního řádu (ačkoliv žádné další dopady nemají). Schwarzenberg vzal později slovo "neplatné" zpět, Klause tím ale neobměkčil.

"Snaha Karla Schwarzenberga svá původní vyjádření následně zjemňovat a mírnit na tom nic nemění. Jeho původní vyjádření byla natolik jasná a zřetelná, že jakákoliv pozdější reinterpretace možná není," uvedl prezident s dovětkem, že zpochybňování dekretů považuje ze strany kandidáta na Hrad za nepřijatelné.

Lži? Nebudu Zemanovu kampaň hodnotit, sám bych ji vedl jinak

Zemanovy výroky

Média Miloše Zemana přistihla při řadě nepravd, například při diskusi o tom, zda Karla Schwarzenberga před volebním finále podpořil představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Když se Zeman odvolal na to, že citoval Britské listy, ukázalo se, že nic takového nenapsaly (více zde).

Zeman nemluvil pravdu ani o učitelce Táně Bílé, o níž řekl, že ji Schwarzenberg vyhnal z čimelického bytu vysokým nájemným. Bílá to vzápětí popřela (více zde).

Pisatelka Klause také konfrontovala s tím, že zatímco on označil volby za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí (více zde), Zeman "otevřeně lhal".

"Nechci a nebudu hodnotit kampaň vítězného kandidáta, bezesporu bych ji vedl jiným způsobem," uvedl na adresu Zemanovy kampaně Klaus.

"V každém případě jsem ale přesvědčen, že zvítězila v přeneseném slova smyslu pravda normálních lidí nad nenávistí intelektuálních elit, které toto heslo dnes a denně používají. Poslední dny předvolební kampaně byly ze strany kulturní fronty a jí spřízněných médií vyhroceny ve prospěch Karla Schwarzenberga zcela nevídaným způsobem, který nemá v naší novodobé demokratické éře obdoby," pokračoval prezident.

V závěru své odpovědi Magdě Wagenknechtové Svobodové napsal, že chápe, že měla jiné preference než většina národa, a že tak není spokojena, přesto byla ale měla důvody neúspěchu hledat nejdříve u neúspěšného kandidáta a až potom dávat vinu komukoliv jinému.

Prezident se v textu své odpovědi výslovně nedotýká toho, zda k vyhrocení kampaně přispěl jeho syn, který si vyložil knihu badatele Stanislava Motla tak, že Schwarzenbergův otec byl pronacistický kolaborant (opíral se ale jen o tvrzení jediného nacisty, což z knihy plyne, ukázku včetně Motlova vyjádření najdete zde), či manželka Livie. Z kontextu jeho odpovědi se nicméně zdá, že si to nemyslí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Stát svěřuje děti násilníkům. Případ týraných vnoučat odhalil díru v zákoně

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Jednašedesátiletá Soňa K., která stojí před soudem kvůli drastickému týrání vnoučat, z nichž jedno se navíc už dlouho...

Po největší demonstraci je tu druhý pokus povalit vládu za necelý rok

Menšinová vláda Andreje Babiše získala důvěru (12. července 2018)

Vláda Andreje Babiše bude ve Sněmovně podruhé za necelý rok čelit pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Jen tři dny...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Najdete na iDNES.cz