Klaus vyzval Zemana k jednání o většinové vládě

  16:07aktualizováno  16:07
- Předseda ODS Václav Klaus poslal v pátek dopis předsedovi vlády a ČSSD Miloši Zemanovi a vyzval ho, aby si přestal namlouvat, že jeho vláda skvěle vládne a začal uvažovat o vládě takzvané duhové koalice, v níž by zasedli zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL a US.
"Je třeba znovu pokusit dojednat vládu, do níž by demokratické parlamentní strany dodaly svoje nejlepší lidi ... a která by v kvalitním složení mohla do konce volebního období efektivně plnit tří základní cíle: ekonomický růst, boj s nezaměstnaností a rychlý postup k Evropské unii," napsal Klaus Zemanovi v otevřeném dopise.

Pokud by se z důvodů osobních či úzce stranických takové řešení nezdařilo, Klaus žádá Zemana, aby se společně pokusili najít jiné řešení, které by vedlo ke stejným cílům. "Pokusit se sestavit vládu se silnou podporou, která při naplňování výše zmíněných cílů ...

Šéf senátorů ODS Mirek Topolánek:
"Neberu to jako vypovězení opoziční smlouvy, naopak to beru jako výzvu k daleko intenzívnějším jednáním, které se už pár týdnů snažíme vést."
Místopředseda Senátu Ivan Havlíček (ČSSD):
"Vnímám to jako zpochybňování opoziční smlouvy se všemi možnými důsledky, které by to mohlo mít pro vnitropolitický vývoj."
Poslanec Ivan Pilip z Unie svobody:
"Myslím, že to směřuje k nějaké nové prohloubené spolupráci mezi ČSSD a ODS. Jestli to bude prohloubení opoziční smlouvy nebo velká koalice, to ukáží příští týdny."
Předseda KDU-ČSL Jan Kasal:
"Je to otevřená nabídka k vytvoření velké koalice, jinak to charakterizovat neumím."
se nebude muset bát udělat nutné, krátkodobě nepopulární kroky, je naší povinnosti," stojí v textu dopisu.

Miloš Zeman Klausův dopis hodnotí zdrženlivě. "Myslím si, že je to velmi nebezpečný návrh k vypovězení opoziční smlouvy. Předpokládám, že ČSSD na to bude muset
adekvátně reagovat," řekl Zeman. Neřekl však, co tím konkrétně míní.

Jednání o vládě duhové koalice však odmítá čtyřkoalice složená z KDU-ČSL, US, DEU a ODA. Zdůrazňuje, že ODS musí nejprve vypovědět opoziční smlouvu.

Podobně se k jednáním o vládě staví prezident Václav Havel. Už ve středu kritizoval ODS za to, že neustále hovoří o vládě ČSSD jako o špatné - a přitom nechce vypovědět opoziční smlouvu, ani nehodlá vyslovit vládě nedůvěru."Když si o této vládě někdo myslí, že je špatná, tak jí má v parlamentu vyslovit nedůvěru, má roztrhat opoziční smlouvu, kterou s ní podepsal a má vytvořit ústavní situaci, která umožní vytvoření vlády nové," zdůraznil. "Mně to celé připadá divné, ujeté, nerozumím tomu," konstatoval Václav Havel.

Otevřený dopis předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi V Praze dne 10. prosince 1999:

Vážený pane předsedo,

při našem posledním setkání jsme Vám řekli, že základní problém, který musí naše země dnes vyřešit, je nalézt odpověď na otázku, jaké vládě současná Poslanecká sněmovna schválí státní rozpočet.
Po jeho opětovném zamítnutí je nejvyšší čas, abyste opustil představu, že Vaše menšinová vláda může dělat většinovou, tedy ryze sociálnědemokratickou politiku, a stejně tak i představu, že hlasovací parlamentní koalice ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, ač formálně neexistující, může celkem uspokojivě fungovat v praxi. Sice tomu tak v minulém roce často bylo, k solidnímu vládnutí to však zdaleka nestačilo a nestačí.
A to nemluvím o tom, že personální složení Vaší vlády mnohdy popuzuje i Vaše straníky, stoupence a sympatizanty a že zřejmé dosazování partajních kamarádů do funkcí veřejných i ekonomických popuzuje všechny.
Je třeba si přestat namlouvat, že Vaše vláda skvěle vládne a je třeba přestat vydávat dílčí ekonomické úspěchy, způsobené převážně cyklickým oživením, za důkaz Vašeho skvělého vládnutí.
Je třeba se znovu pokusit dojednat vládu, do které by demokratické parlamentní strany dodaly svoje nejlepší lidi. Dojednat vládu, která by v kvalitním složení mohla do konce volebního období efektivně plnit tři základní cíle: ekonomický růst, boj s nezaměstnaností a rychlý postup k EU při současném hájení národních zájmů.
Jde o řešení, které si občané České republiky zaslouží, jde o řešení pozitivní, státnické a moudré. A pokud by přece jen z důvodů osobních či úzce stranických tyto strany odmítly, pokusme se najít jiné řešení, které by vedlo ke stejným cílům.
Pokusit se sestavit vládu se silnou podporou, která při naplňování výše zmíněných cílů nebude muset dělat každodenní parlamentní kompromisy a která se nebude muset bát udělat nutné, krátkodobě nepopulární kroky, je naší povinností. Neschopnost tak učinit pak osobní a politickou prohrou nás všech.

Za grémium ODS
Václav Klaus
zdroj: ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz