Klaus vyzval Zemana k jednání o většinové vládě

  16:07aktualizováno  16:07
- Předseda ODS Václav Klaus poslal v pátek dopis předsedovi vlády a ČSSD Miloši Zemanovi a vyzval ho, aby si přestal namlouvat, že jeho vláda skvěle vládne a začal uvažovat o vládě takzvané duhové koalice, v níž by zasedli zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL a US.
"Je třeba znovu pokusit dojednat vládu, do níž by demokratické parlamentní strany dodaly svoje nejlepší lidi ... a která by v kvalitním složení mohla do konce volebního období efektivně plnit tří základní cíle: ekonomický růst, boj s nezaměstnaností a rychlý postup k Evropské unii," napsal Klaus Zemanovi v otevřeném dopise.

Pokud by se z důvodů osobních či úzce stranických takové řešení nezdařilo, Klaus žádá Zemana, aby se společně pokusili najít jiné řešení, které by vedlo ke stejným cílům. "Pokusit se sestavit vládu se silnou podporou, která při naplňování výše zmíněných cílů ...

Šéf senátorů ODS Mirek Topolánek:
"Neberu to jako vypovězení opoziční smlouvy, naopak to beru jako výzvu k daleko intenzívnějším jednáním, které se už pár týdnů snažíme vést."
Místopředseda Senátu Ivan Havlíček (ČSSD):
"Vnímám to jako zpochybňování opoziční smlouvy se všemi možnými důsledky, které by to mohlo mít pro vnitropolitický vývoj."
Poslanec Ivan Pilip z Unie svobody:
"Myslím, že to směřuje k nějaké nové prohloubené spolupráci mezi ČSSD a ODS. Jestli to bude prohloubení opoziční smlouvy nebo velká koalice, to ukáží příští týdny."
Předseda KDU-ČSL Jan Kasal:
"Je to otevřená nabídka k vytvoření velké koalice, jinak to charakterizovat neumím."
se nebude muset bát udělat nutné, krátkodobě nepopulární kroky, je naší povinnosti," stojí v textu dopisu.

Miloš Zeman Klausův dopis hodnotí zdrženlivě. "Myslím si, že je to velmi nebezpečný návrh k vypovězení opoziční smlouvy. Předpokládám, že ČSSD na to bude muset
adekvátně reagovat," řekl Zeman. Neřekl však, co tím konkrétně míní.

Jednání o vládě duhové koalice však odmítá čtyřkoalice složená z KDU-ČSL, US, DEU a ODA. Zdůrazňuje, že ODS musí nejprve vypovědět opoziční smlouvu.

Podobně se k jednáním o vládě staví prezident Václav Havel. Už ve středu kritizoval ODS za to, že neustále hovoří o vládě ČSSD jako o špatné - a přitom nechce vypovědět opoziční smlouvu, ani nehodlá vyslovit vládě nedůvěru."Když si o této vládě někdo myslí, že je špatná, tak jí má v parlamentu vyslovit nedůvěru, má roztrhat opoziční smlouvu, kterou s ní podepsal a má vytvořit ústavní situaci, která umožní vytvoření vlády nové," zdůraznil. "Mně to celé připadá divné, ujeté, nerozumím tomu," konstatoval Václav Havel.

Otevřený dopis předsedovi ČSSD Miloši Zemanovi V Praze dne 10. prosince 1999:

Vážený pane předsedo,

při našem posledním setkání jsme Vám řekli, že základní problém, který musí naše země dnes vyřešit, je nalézt odpověď na otázku, jaké vládě současná Poslanecká sněmovna schválí státní rozpočet.
Po jeho opětovném zamítnutí je nejvyšší čas, abyste opustil představu, že Vaše menšinová vláda může dělat většinovou, tedy ryze sociálnědemokratickou politiku, a stejně tak i představu, že hlasovací parlamentní koalice ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, ač formálně neexistující, může celkem uspokojivě fungovat v praxi. Sice tomu tak v minulém roce často bylo, k solidnímu vládnutí to však zdaleka nestačilo a nestačí.
A to nemluvím o tom, že personální složení Vaší vlády mnohdy popuzuje i Vaše straníky, stoupence a sympatizanty a že zřejmé dosazování partajních kamarádů do funkcí veřejných i ekonomických popuzuje všechny.
Je třeba si přestat namlouvat, že Vaše vláda skvěle vládne a je třeba přestat vydávat dílčí ekonomické úspěchy, způsobené převážně cyklickým oživením, za důkaz Vašeho skvělého vládnutí.
Je třeba se znovu pokusit dojednat vládu, do které by demokratické parlamentní strany dodaly svoje nejlepší lidi. Dojednat vládu, která by v kvalitním složení mohla do konce volebního období efektivně plnit tři základní cíle: ekonomický růst, boj s nezaměstnaností a rychlý postup k EU při současném hájení národních zájmů.
Jde o řešení, které si občané České republiky zaslouží, jde o řešení pozitivní, státnické a moudré. A pokud by přece jen z důvodů osobních či úzce stranických tyto strany odmítly, pokusme se najít jiné řešení, které by vedlo ke stejným cílům.
Pokusit se sestavit vládu se silnou podporou, která při naplňování výše zmíněných cílů nebude muset dělat každodenní parlamentní kompromisy a která se nebude muset bát udělat nutné, krátkodobě nepopulární kroky, je naší povinností. Neschopnost tak učinit pak osobní a politickou prohrou nás všech.

Za grémium ODS
Václav Klaus
zdroj: ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Policie vytlačila odpůrce SPD, kterou přišli podpořit Wilders i Le Penová

Odpůrci demonstrace proti "diktátu Evropské unie" na Václavském náměstí v...

Kordon policistů musel na Václavském náměstí oddělit příznivce a odpůrce SPD Tomia Okamury. Na příznivce nacionalistů...

Zeman změnil názor na zdanění církevních restitucí po rozmluvě se starosty

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Prezident Miloš Zeman podpisem stvrdí novelu zavádějící zdanění peněžitých náhrad pro církve za majetek nevydaný v...

Le Penová: Jste prozíravý národ, Evropskou unii jste hned prokoukli

Zleva předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová ve čtvrtek pochválila české občany, kteří jsou podle ní...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz