Klaus vs. Švejnar: co si myslí prezident a jeho vyzývatel

aktualizováno 
Uvnitř odpovědi prezidentských kandidátů - Hlavu státu budou vybírat poslanci a senátoři, Václav Klaus proto nevidí důvod, proč by se měl se svým protikandidátem utkat v televizním duelu. Vybrali jsme proto alespoň výroky obou mužů na rozličná témata, aby bylo patrné, jaké názory mají oba kandidáti společné a které je naopak rozdělují.

Přečtete si, v čem se Klaus se Švejnarem shodnou a v čem nikoli. | foto: iDNES.cz

. Evropská unie

Jste pro další sbližování EU?

Václav Klaus: Společná Evropa je podle mého názoru bezobsažná fráze.

Jan Švejnar: Dokážu, že prosazování našich národních zájmů a proevropský postoj nejenže nestojí proti sobě, ale jdou spolu ruku v ruce. 

. americký radar

Souhlasíte s radarem v Česku?

Václav Klaus: Jsem na té straně ano, ale říkám kvalifikované ano, strukturované ano, neříkám hurá ano. Varuji každého, kdo by měl pocit, že je to něco za něco, že je to výměnný barterový obchod.

Jan Švejnar: Chtěl bych širší dohodu v rámci NATO a Evropské unie. Pokud by s tím pak přišla vláda a parlament a bylo to schváleno, tak by tam měl být i prezidentův podpis. 

. jaderná energetika

Jste pro jaderné elektrárny?

Václav Klaus: Je možné mít racionální evropskou energetickou politiku, aniž bychom zmínili otázku uhlí a jaderné energetiky? Já jsem přesvědčen, že to není možné. Neměli bychom do budoucna zanevřít na jadernou energii.

Jan Švejnar: Myslím, že Evropa se, stejně jako Česká republika, neobejde bez nějakého nukleárního zdroje nové technologické generace. 

. Minulost s KSČ

Jste pro tlustou čáru za minulostí?

Václav Klaus: Přestaňme se tvářit tak, že by člověk měl za všechny své názory či postoje nést černé znamení po celý zbytek svého života.

Jan Švejnar: Komunistická strana má v každých posledních volbách mezi deseti až dvaceti procenty voličů, hraje důležitou roli na radnicích či ve Sněmovně. Přesto se s ní jedná napůl tak a napůl onak.

. Vládní reformy

Souhlasíte s vládní reformou?

Václav Klaus: Když si propočtu čísla, ze kterých my jsme udělali (v roce 1997) rychlý zákrok, s tím, co je teď velikánská reforma připravovaná řadu měsíců, tak to musím označit za krok relativně malý.

Jan Švejnar: Je to krok ke zefektivnění ekonomického systému. Určité výhrady mám ke koncepci daňové části reformy, která má větší pozitivní dopad na majetnější občany než na ty chudší. Nevím o žádné odborné studii, která by dokazovala, že snížení daní u vyšších příjmových skupin vede k významnému ekonomickému efektu.

. Olympiáda v Praze

Máme usilovat o olympijské hry?

Václav Klaus: Jsem velmi skeptický. Odhady o tom, že hry by byly ziskové, jsou chiméry. Pokud chceme udělat olympiádu, zvedněme ruku a na náklady nekoukejme. Zároveň ale řekněme, že hry budou na úkor řady věcí.

Jan Švejnar: Jenom v případě, že ji dokážeme uspořádat tak, aby to pro nás nebylo finančně ztrátové. Pokud ne, měli bychom tu kandidaturu odložit.

. Globální oteplování

Je oteplení nebezpečné pro Zemi?

Václav Klaus: Budoucí generace se asi budou pobaveně divit, že na počátku 21. století vyspělý svět propadl panice kvůli globálnímu zvýšení teploty o několik desetin stupně.

Jan Švejnar: Ve světě se jí věnuje čím dál tím větší pozornost. Většina vlád světa, všechny větší mezinárodní organizace se jí zabývají a myslím, že i my ji musíme aktivně zakomponovat do naší zahraniční politiky. Pokud budu zvolen, budu se této tématice věnovat.

. Greenpeace a spol.

Jsou Greenpeace prospěšní?

Václav Klaus: Pokus bez demokratického mandátu vzniklých seskupení – takzvaných nevládních organizací – přímo se vměšovat do života lidí je postdemokracie. To je prostě nový fenomén posledních let a já ho považuji za velmi riskantní a velmi nebezpečný.

Jan Švejnar: Budu vždy ve své činnosti vycházet z úvahy o veřejném zájmu a vést otevřený a trvalý dialog s politickou reprezentací i občanskou společností.

. Euthanazie

Jste pro euthanazii?

Václav Klaus: V tomto smyslu já jsem konzervativní člověk. Vnímám ty plusy a minusy. Poslal mě předevčírem nějaký pán hezké vánoční přání a říkal: "Ale moc vám, když říkáte ne, moc vám přeju, abyste nikdy euthanazii nepotřeboval." To je věta k zamyšlení, ale můj výrok je opatrný.

Jan Švejnar: Nejsem pro euthanazii.

. Penzijní reforma

Je možná shoda na důchodové reformě?

Václav Klaus: Jsem přesvědčen, že reforma důchodového systému je v kategoriích sporu o parametry. Jestliže posadíme předsedy parlamentních stran k tabuli a podrobně vše vysvětlíme, tak to není o fundamentální nedohodě. Kompromis lze v nějakém bodu nalézt.

Jan Švejnar: Důchodová reforma vyvolává všude ve světě nutkání, aby byla dál a dál odkládána. Jistěže se teď v tomto případě dnes dům ještě nezboří, ale nepříznivý demografický vývoj je pro nás naprosto neúprosný. Musíme to udělat. Neříkám, že bych v tom jako prezident uspěl, ale chtěl bych přispět. Mohlo by to být úspěšné, vždyť už jsme byli tak blízko cíli.

. registrované partnerství

Jste pro registrované partnerství a adopci dětí homosexuálními páry?

Václav Klaus: Můj názor na tento zákon je dlouhodobý a neměnný a mé důvody proti jsou jak konzervativní, tak liberální. Věřím, že rodina je v naší společnosti základní, jedinečná a bezkonkurenční.

Jan Švejnar: V praxi to ve světě funguje, takže nevidím důvod, proč by to nemělo fungovat i u nás.

. euro

Od kdy bychom měli přijmout euro?

Václav Klaus: Snahu o rychlé přijetí eura a způsob, kterým se u nás o tomto tématu debatuje, těžko mohu chápat a schvalovat. Stále zde chybí seriózní analýzy, které by vyhodnotily všechna pro a proti takového kroku.

Jan Švejnar: Rok 2012 je období, kdy by se to dalo uskutečnit.

. KSČM

Považujete naše komunisty za standardní demokratickou stranu?

Václav Klaus: Je potřeba oddělovat. KSČM na konci roku 2007 není komunismus, který jsme tu zažívali čtyřicet let.

Jan Švejnar: Někteří volí komunisty možná ze sympatií k někdejšímu režimu, ale mnozí představují protestní hlas. Vyjadřují se tím k tomu, co se tady dělo třeba v devadesátých letech. Například k velkému tunelování. Ten protestní hlas je legitimní.

zdroj: MF DNES, Právo, TV Prima, Deník
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Najdete na iDNES.cz