Klaus udělí řád překladateli, veteránovi i řádové sestře

  12:20aktualizováno  12:20
Den před státním svátkem se začalo mluvit o lidech, které prezident Václav Klaus vyznamená u příležitosti vzniku samostatného československého státu. Řád má dostat členka řádu bosých karmelitek Anna Magdalena Schwarzová či překladatel a znalec Shakespearova díla Martin Hilský.

Prezident Václav Klaus | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"O tom, že má dostat vyznamenání, víme. Už je na cestě do Prahy," potvrdili serveru Týden.cz v klášteře v polském Krakově, kde Schwarzová žije. Medaili Za zásluhy má členka řádu bosých karmelitek dostat mimo jiné za práci pro katolický disent. V padesátých letech ji komunisté zavřeli na sedm let do vězení.

Nejvyšší ocenění - Řád bílého lva, má získat plukovník ve výslužbě Jan Velík. "Už jsem dostal pozvání," potvrdil. Velík za druhé světové války zběhl k sovětské armádě, poté vstoupil do československé samostatné paradesantní brigády a účastnil se bojových akcí při osvobozování vlasti. V roce 1949 byl z armády propuštěn a živil se jako dělník. V době normalizace stíhala celou jeho rodinu StB.

Čtenáři radili, koho vyznamenat

Osobnosti, které by měly obdržet vyznamenání, navrhovali i čtenáři iDNES.cz. Podle nich by si řád zasloužili tragicky zesnulí hokejisté Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček, bratři Mašínové či člen jejich odbojářské skupiny Milan Paumer.

Čtenáři navrhli také exprezidenta Václava Havla či chirurga Bohdana Pomahače, který v USA transplantoval několika lidem obličej (výsledky hlasování čtenářů zde).

Také Martin Hilský Týdnu potvrdil, že dostane medaili Za zásluhy. Víc se k tomu však vyjadřovat nechtěl. Hilský přeložil do češtiny kompletní dílo anglického dramatika Williama Shakespeara.

Prezident předá vyznamenání asi dvacítce lidí, jména jeho kancelář přísně tají. Významné osobnosti z řad válečných veteránů, vědců umělců či sportovců mohou obdržet Řád bílého lva, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, medaili Za hrdinství nebo  medaili Za zásluhy. Řády prezidentská kancelář jejich nositelům propůjčuje, medaile vyznamenaným zůstávají.

Média spekulují i o dalších osobnostech, které by mohly dostat metál. Zmiňují třeba předsedkyni České imunologické společnosti Blanku Říhovou nebo karikaturistu Vladimíra Renčína. In memoriam by mohl být oceněn zesnulý senátor Jiří Dienstbier.

Podle Lidových novin byla pozvaná i tenistka Petra Kvitová, potvrdil to její otec. "Péťa dostala pozvánku od pana prezidenta, protože je ale v Istanbulu na Turnaji mistryň, nemůže se ceremoniálu účastnit," uvedl v LN Jiří Kvita. O vyznamenání prý nic neslyšel, pozvánka tak možná platí jen na následující recepci.

Pozvánka s měsíčním předstihem

Adepty na vyznamenání navrhují prezidentovi obě komory parlamentu, vláda i občané. Vyznamenaní dostanou pozvánky asi s měsíčním předstihem. Na slavnost pak musí dorazit několik hodin předem, aby mohli ceremonii nacvičit.

Na Hrad přijde v pátek i exprezident Václav Havel, asi šest stovek míst je ve Valdštejnském paláci vyhrazeno poslancům, senátorům, vládním politikům, ústavním soudcům, církevním hodnostářům a rektorům univerzit. Recepce pak probíhá v reprezentačních prostorách Hradu, zváno je množství hostů, mimo jiné sportovci a umělci. Za prezidenta Havla se recepce účastnily i tři tisíce lidí.

Václav Klaus za dobu svého prezidentování udělil 182 medailí a řádů, jeho předchůdce rozdal 411 vyznamenání.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Zápach zamořil město, informace o nehodě dorazila pozdě

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

Štiplavý zápach, pálící oči. Tak popisují lidé na sociálních sítích středeční odpoledne v Chodově na Sokolovsku. Za...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Najdete na iDNES.cz