Klaus Tvrdíkova odchodu lituje

  15:06aktualizováno  15:06
Prezident Václav Klaus přijal demisi ministra obrany v úterý před polednem. Hodinu spolu na Pražském hradě mluvili o budoucnosti armády i důvodech odchodu. Tvrdík prohlásil, že se stydí pouze před rodinou, ale nějak to vyřeší. Svému nástupci je připraven být nápomocen. Klaus ministrova odchodu lituje.

Prezident si chtěl s ministrem promluvit dřív, než rozhodne o jeho demisi. Premiér Vladimír Špidla poslal hned v pondělí ráno na Hrad kurýra s ministrovým rezignačním dopisem, ale nepřipsal žádné své stanovisko.

Podle Ústavy přitom premiéři rezignace svých ministrů přímo doporučují, nebo nedoporučují.

"Prezident si proto pozval ministra Tvrdíka na osobní schůzku a teprve poté se rozhodne," vysvětlil v pondělí prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa.

Už předem bylo jasné, že Klaus demisi s největší pravděpodobností přijme. "Z posledních vyjádření ministra Tvrdíka vyplývá, kam rozhodování pana prezidenta směřuje," prodotkl Klvaňa. Tvrdík chce z vlády odejít sám.

Tvrdík podal dvakrát demisi (pátek)

Funkci složil v pátek večer zvláštním způsobem. Demisi podal Špidlovi už ve čtvrtek, v pátek ráno ji vzal zpátky, ale večer ji podal znovu.

Tvrdík v pátek slíbil, že se vzdá funkce poslance. V pondělí to však ještě neudělal. Pokud se tak nakonec stane, do sněmovny přijde dlouholetý poslanec Zdeněk Jičínský (74).

Ten je známý neustálou kritikou Špidlova předsednictví v ČSSD i celé vlády. "Delší dobu vystupuji jako kritik, ale v klíčových hlasováních budu loajální k vládě," ujišťoval Jičínský, který Špidlovi vyčítá, že se postavil Miloši Zemanovi.

Odchodu nelituji, tvrdí ministr a uklízí kancelář

Jaroslav Tvrdík, který v pátek dramaticky podával demisi na pokračování, sedí v kanceláři ministra obrany a v klidu vyklízí šuplíky. Dokud prezident Václav Klaus ministrovu rezignaci nepřijme, Tvrdík zůstává v křesle, ať se mu to líbí nebo ne.

"Co zrovna dělám? Připravuji se na předání funkce. 'Čistím' trezor, dělám pořádek v papírech, ověřuji si, jak byly splněny mé poslední rozkazy - záleží mi například na péči o válečné veterány. Zejména tady chci mít jistotu, že po sobě nenechávám dluhy," svěřuje se Tvrdík.

Zakládá si prý i na tom, aby vytvořil dobré podmínky pro svého nástupce. Proto začal včera už brzo ráno poradou s nejbližšími spolupracovníky. "Požádal jsem je, aby tu zůstali, protože někteří z nich zvažují odchod, a pomohli novému ministrovi s předložením nové vize armády, na kterou však bude mnohem méně peněz," vysvětluje Tvrdík.

"Ani na oficiální akce nechodím a raději na ně posílám náměstka Kostelku. Proč v tom dělat dál zbytečně zmatek," dodává ministr obrany. Tvrdík rezignace nelituje, ale způsobu, jakým ji podal, ano. "Nebylo to šťastné," říká. Od své demise dostal 830 SMS zpráv. Lidé mu tak dávají najevo své sympatie. A často i takoví, od nichž to nečekal.

"Mají pro mne obrovskou cenu." Překvapil ho však i náhlý odklon některých spolupracovníků, jimž dosud věřil. "Ale co - i neúspěch je potřeba zvládnout," říká už klidný Tvrdík.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, obvinila 23 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku a obvinili...

Lidé si připomínají výročí okupace. Vydali se na Hrad

Na Václavském náměstí v Praze se vzpomíná na potlačení demonstrací před...

Několik tisíc lidí se před sedmou hodinou večer vydalo z Václavského náměstí na pochod. Před sedmou hodinou večer dav...

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz