Klaus se stěhuje do vily, kde bydleli zahradníci

  21:52aktualizováno  21:52
Prezidentský pár Václav a Livia Klausovi se už za pár dní má stěhovat do empírové vily v Lumbeho zahradě na okraji Pražského hradu. Oprava domu, který chtěli komunisté zbourat, vyšla na 52 milionů korun.

Nová prezidentská vila - Vila na Brusnici se stane novým sídlem českých prezidentů. (18. července 2005) | foto: David PortMF DNES

Příliš velká není: měří jen 12 krát 10 metrů. Ale investice ve výši 52 milionů korun dokázala udělat z chátrající Lumbeho vily u Pražského hradu důstojné bydlení českého prezidenta.

Tady, nad severním vstupem do Horního Jeleního příkopu, vyrostly nejprve za vlády Rudolfa II. bažantnice a další hospodářské budovy.

Pražský chirurg Karel Lumbe v roce 1852 tyto pozemky koupil a nechal si tady postavit empírovou vilu. Tento umělecký směr, jejž poznáte podle jednoduchých a antiku připomínajících tvarů, vznikl ve Francii za Napoleonova císařství.

Na počátku 20. století tady bydlel malíř Miloš Jiránek, který z balkonu domu maloval známé pohledy na Pražský hrad.

Pro starousedlíky v ulici U Brusnice znamená stěhování hlavy státu potíže. Manželé Ryšaví, kteří bydleli v sousedství Lumbeho vily v malém domku u Jeleního příkopu téměř 35 let, se odsud musí dokonce odstěhovat. Z bezpečnostních důvodů.

"Bydlelo se nám tady moc hezky, takže je nám to trochu líto," říká Anna Ryšavá. "Jak se v sousední vile začalo něco hýbat, řekl jsem si, že už tu asi dlouho nevydržíme," dodal její manžel Alois. Náhradní bydlení a stěhování jim obstará Správa Pražského hradu.

Stopy zahradníků...
V roce 1925 vilu i s přilehlými pozemky koupila od Lumbeho dědiců Kancelář prezidenta republiky. Prostory se staly zázemím pro hospodářství Správy Pražského hradu. A vila, do jejíž opravy se neinvestovalo, začala chátrat...

"V komunistické éře měla být dokonce zbourána," říká šéf Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

Až po listopadové revoluci se znovu začalo uvažovat, co s vilou uprostřed Lumbeho zahrad. Problém byl v tom, že stavba stojí mimo Pražský hrad a chybělo tady napojení na kvalitní inženýrské sítě – vodovod, kanalizaci a elektřinu.

V roce 1993 začali architekti Petr a Pavla Kordovští připravovat návrhy na rekonstrukci vily a také úpravy celého okolí.

Původně projekt, jenž si v letech 1992 až 1997 vyžádal 5,6 milionu korun, počítal s využitím coby ubytovny prezidentova kancléře nebo pro významné státní návštěvy.

Pomalý postup prací se urychlil v roce 2003, kdy Václava Havla vystřídal na Hradě Václav Klaus. Na podzim 2004 Klausovi vybrali vilu v ulici U Brusnice jako své nové bydliště. "Od té chvíle rekonstrukce a úpravy terénu už byly zajišťovány pro účely ubytování prezidenta republiky," říká Velíšek.

Změna si vyžádala navýšení rozpočtu – hlavně kvůli zabezpečení celého areálu, ale také kvůli zcela nové příjezdové cestě z pískovce. A například v místnostech, kde měla být původně sauna a fitness, bude sedět ochranná služba. Změnily se i místnosti uvnitř vily: klenuté stropy v místnostech pod terasou byly zakryty sádrokartonovým podhledem, točivé schodiště zase nahradil výtah.

... i stopy pravěku
Během stavebních prací archeologové v roce 1996 odhalili v Lumbeho zahradách stopy pravěku.

A nejcennějším nálezem z období novověku byl renesanční keramický vodovod na pitnou vodu. Avšak vůbec nejvzácnější podle archeologů jsou šperky z 10. století nalezené v hrobech pohřebiště na území Bažantnice a Lumbeho zahrad. Zemřelým, kteří byli alespoň zčásti příslušníky knížecí družiny, byly ponechávány zlaté a stříbrné ozdoby.

Turisté sem teď nemohou
Kvůli nynější rekonstrukci Lumbeho vily nemohou turisté vstoupit ze severní části do Jeleního příkopu, který v roce 1997 s velkou slávou zpřístupnil tehdejší prezident Václav Havel. "Turistická stezka v Jelením příkopu pod vilou bude po dokončení všech nutných stavebních a technických činností opět pro návštěvníky přístupná beze změn," slíbil Klausův mluvčí Petr Hájek.

Václav a Livia Klausovi se mají stěhovat do nové prezidentské rezidence ještě v létě – už za pár dní. Opustí tak armádní luxusní vilu na pražské Ořechovce, kterou pro Klause nechalo ministerstvo obrany před dvěma lety opravit za 28 milionů korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí i...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz