Klaus se chlubí Adenauerovou cenou, i když ji nemá, diví se Němci

  12:53aktualizováno  17:38
Prezident Václav Klaus svou pohrůžkou, že vrátí Cenu Konráda Adenauera, zaujal německá média. List Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že prezident ve skutečnosti nedostal prestižní cenu nesoucí jméno poválečného kancléře, ale pouze regionální ocenění. Mluvčí Hradu Radim Ochvat uvedl, že z dostupných dat je jasné, jakou cenu prezident dostal.

Prezident na svém webu uvádí, že je držitelem Ceny Konrada Adenauera. Prestižní cenu ale podle českých zástupců nadace neobdržel. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Co původně začalo jako Klausovo rozhořčení nad tím, že Nadace Konráda Adenauera brání v přednášce Klausovi blízkému ekonomovi a politikovi Petru Machovi, nemá v Německu pro českého prezidenta příliš lichotivé vyznění. Zaznamenal to portál Aktuálně.cz.

Proč chce Klaus vrátit cenu

Prezident se vymezil proti "agenturní zprávě", podle které Nadace Konrada Adenauera odmítá sponzorovat ekonomickou konferenci na VŠE v Praze, pokud na ni bude vystupovat předseda Svobodných Petr Mach.

Takový výklad potvrdil iDNES.cz i Mach. Naproti tomu zástupce Konrad-Adenauer-Stiftung v Praze Hubert Gehring uvedl, že o žádné takové agenturní zprávě neví.

Objevila se i teorie, že se Mach na seznam řečníků jednoduše "nevešel" z kapacitních důvodů.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung se totiž podivil, že prezident hrozí vrácením Ceny Konráda Adenauera.

"Aféra má pointu. Václav Klaus není na seznamu držitelů Cen Konráda Adenauera, které se udělují za literaturu, ekonomiku a žurnalistiku. Takzvaná 'cena' z roku 1993 byla výplodem příliš dychtivého šéfa pražské kanceláře nadace, který se usilovně snažil o dobré vztahy s tehdejším českým premiérem," uvedl deník.

"Vznáší to otázku, jak chce Václav Klaus vrátit cenu, která nebyla," dodává poněkud jedovatě FAZ, který je jinak považován za středopravicový až konzervativní list snažící se své čtenáře přimět k přemýšlení.

Kde se stala chyba?

Co přesně prezident Václav Klaus vlastně napsal? V dopise, který zaslal řediteli českého zastoupení nadace Hubertu Gehringovi, stojí: "Musel bych asi zvážit, zda v tom případě nevrátím cenu, kterou jsem v prosinci 1993 od Nadace K. A. Stiftung v Praze obdržel."

Na webových stránkách Václava Klause se ve výčtu ocenění nachází položka "Cena Konrada Adenauera, Konrad Adenauer Stiftung, Praha, prosinec 1993". Na pohled se tak zdá, že se český prezident skutečně může pochlubit prestižní cenou, kterou v minulosti (udělovala se v letech 1967-2001) dostalo 36 osobností. Jen slovo Praha naznačuje, že o prestižní ocenění ve skutečnosti nejde.

Hrad i pražská pobočka stojí za Klausem

"Z toho, co pan prezident přesně napsal a komu dopis adresoval, je jasně patrné, jakou cenu v roce 1993 od koho a kde obdržel. Je smutné, že někteří komentátoři nepochopili podstatu dopisu adresovaného pražské pobočce nadace a místo toho rozebírají význam slova Auszeichnung (znamenající: cenu, ocenění, poctu, uznání, medaile, řád apod.)," reagoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Význam "pražské" ceny hájí i ředitel pražské pobočky nadace Hubert Gehring. "Václav Klaus dostal v roce 1993 od pražské kanceláře Konrad-Adenauer-Stiftung toto vyznamenání za své zásluhy během transformace. To, že se jednalo o vyznamenání regionální, nezmenšuje význam tohoto vyznamenání," uvedl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Silné bouřky a vítr zasáhnou odpoledne Čechy, místy mohou padat kroupy

Na snímcích jsou zachycené unikátní úkazy na obloze. Jev zvaný elf, rudý...

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami. Platí pro Prahu, Středočeský, Liberecký,...

Mynář podle TI podváděl při čerpání dotací, podala trestní oznámení

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podle nevládní organizace Transparency International (TI) podváděl při čerpání dotací za...

Domácí násilí: Jaké jsou varovné signály a na koho se obrátit?
Domácí násilí: Jaké jsou varovné signály a na koho se obrátit?

Domácí násilí je téma, nad kterým mnoho lidí raději zavírá oči. Může se však týkat každého, ať už přímo, nebo v rámci někoho z okolí. Často jsou mezi oběťmi také děti. Jak rozpoznat, že se jedná o domácí násilí a na koho se obrátit?

Najdete na iDNES.cz