Klaus: Profesor z chalupy

aktualizováno 
Už zítra se možná rozhodne, zda se prezidentem stane Václav Klaus, či Jan Švejnar. Co prozrazují rodokmeny prezidentských kandidátů? MF DNES zmapovala, kam až sahají kořeny jejich rodů. Předci prezidenta Václava Klause žijí v jihozápadních Čechách už přes tři sta let.

Je to 233 let, co se do chalupy číslo třináct ve vísce Soběsuky narodil Matěj Klaus - praprapraděd Václava Klause. | foto: MF DNES

Jeho tatínek se narodil ve vesničce Mileč u Nepomuku, kterou dělí od Domažlic, rodiště otce jeho protikandidáta Jana Švejnara, jen něco kolem šedesáti kilometrů. Oba tedy mají své kořeny ve stejném kraji.
Ale nejen zde. Část z Klausových předků měla domov na Písecku, Strakonicku a v okolí středočeských Liběnic.

Rodokmen prezidenta před více než dvěma lety podrobně zmapoval časopis Euro. Klaus díky němu zná jména svých praprapradědů a prapraprababiček až z 18. století.

Výhodná ženitba
Je to 233 let, co se do chalupy číslo třináct ve vísce Soběsuky narodil Matěj Klaus - praprapraděd Václava Klause.

Jeho první žena zemřela v pouhých pětadvaceti letech, a tak se znovu oženil. S Marií Šilhavou měl pak deset dětí. Nejstarší z nich Martin se vyučil tkalcem. Sňatkem s Markétou Markvartovou se šikovně přiženil do jedenáct kilometrů vzdáleného statku v Srbech a stejně výhodnou strategii zvolili později i jeho potomci. Střechu nad hlavou získávali díky nevěstám. Klausův praděd Jan se po svatbě stěhoval do Prádla, děda Vojtěch zase do Milče. Tady se narodil Václav Klaus, otec prezidenta republiky.

Byl druhý nejstarší z pěti dětí. Vychodil u Nepomuku obchodní školu, na náměstí získával praxi v obchodě.

Po první světové válce rodnou vesnici opustil. Jako účetní pomáhal při stavbě železnic a silnic v Podkarpatské Rusi. V roce 1938 odešel pracovat do Prahy, kde poznal Marii Kailovou, budoucí paní Klausovou.
Na zvonku milečského domu číslo třináct najdete jméno Klaus ještě dnes.

V domě svého dědy bydlí Vojtěch Klaus, prezidentův bratranec. Na svého strýce pro MF DNES kdysi zavzpomínal: "Jezdíval k nám často, hlavně v posledních letech před smrtí. Rád bral vidle a chodil na pole. Byl to ohromně milý a pracovitý člověk."

Zamilovaný Mikoláš Aleš
Jen dva kilometry od Mirotic na Písecku leží malebná vesnička Boudy.
Zdejší statek, nazývaný také Budský dvůr, si od města Písku v půlce devatenáctého století pronajal Jan Batěk, zámožný kožešník z Březnice. I část jeho krve v sobě nosí Václav Klaus.

Batěk je jeho předek z maminčiny strany, jeho synovi Aloisovi se na Budách narodila dcera Marie - praprababička Václava Klause.

Hned u autobusové zastávky v Miroticích stojí hospoda, nad jejímiž okny se klene velký hnědý nápis U Baťků. Rodina v městečku nechala nesmazatelnou stopu dodnes. Alois Batěk byl úspěšný obchodník a v Miroticích založil pivovar (jeden už měl v Budském dvoře), vybudoval tu novou školu a radnici.

Ale vraťme se o dvě století zpět. Do Budského dvora přijíždí ze Strakonic vdovec Vilém Kail s tříletým synem Vilémem.

Pro malé dítě potřebuje sehnat co nejdříve novou maminku, tou se nakonec stala Marie Baťková. Jenže osud nemilosrdně zasáhl znovu. Od svatby neuplynul ani rok a půl, manželům se stihla narodit dcera Marie Vilemína, když Vilém Kail umírá.

Je mu pouhých třiatřicet let a jeho ženě se na pohřbu pod černým šatem vzdouvá narůstající bříško. Otto Kail svého tatínka nezažil. Pradědeček Václava Klause byl pohrobek.

Marie Kailová žila se třemi dětmi znovu u rodičů v Boudách. Vilém se v mirotické škole skamarádil s Mikolášem Alšem, který se o pár let později zakoukal do jeho nevlastní sestry a vzal si ji za manželku.
Předtím se však z dětí stali úplní sirotci. Šest let po smrti Viléma Kaila totiž zemřela i Marie Baťková.

Osiřelý Otto Kail se vyučil sladovníkem a práci si našel v Praze. Dlouhá léta pracoval v hostinci s pivovarem na Františku. V šestadvaceti se oženil s Amálií Němečkovou a společně bydleli na Malostranském náměstí, kousek od dnešní Poslanecké sněmovny. Tady se jim narodil syn Karel, tatínek prezidentovy maminky Marie.

Zemědělci i šenkýři
"On si chce vzít dceru poklasného! Z nějakých Prčic!" Takhle nějak se možná rozčiloval Otto Kail, když mu syn Karel oznámil, že se bude ženit. Jeho otec se svatbou s Annou Skrčenou totiž nesouhlasil.

Dcera hospodářského zřízence se mu nejspíš nezdála dost dobrá pro svůj původ. Ale kdo se po tak dlouhé době dozví, jak to tenkrát bylo. Rod Skrčených pocházel ze středních Čech z Liběnic. Vlastně až babička prezidenta, Anna Skrčená, se narodila v Prčicích.

Skrčení měli v Liběnicích usedlost, kde hospodařili až do konce 90. let.
Klausův prapraděd Josef Skrčený si však našel jiné povolání. Spolu s ženou Annou vedli místní hospodu. Tady se jim narodil syn Josef, který se později stal poklasným ve Vršovickém dvoře a žil s rodinou v Prčicích.

Kousek odtud ve vesnici Prudice má už přes třicet let Václav Klaus chalupu. Ten kraj je mu díky předkům odjakživa blízký.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje, vyhlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš na volebním sněmu hnutí ANO

Vládní hnutí ANO volí v neděli své nové vedení. „Chceme malý a levný stát, který nikoho neotravuje,“ prohlásil premiér...

Najdete na iDNES.cz