Klaus přijme Zemana. Kdysi po sobě plivali jed, nyní se chválí

  12:04aktualizováno  12:04
Prezident Václav Klaus přijme svého nástupce Miloše Zemana. Čeká je asi přátelský rozhovor. V devadesátých letech na sebe jako předsedové dvou nejsilnějších politických stran sice útočili, ale pak k sobě nalezli cestu a uzavřeli opoziční smlouvu. Přinášíme několik jejich výroků na adresu toho druhého.

Václav Klaus a Miloš Zeman se sejdou na Pražském hradě. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Co řekl Klaus o Zemanovi

Jako předsedové dvou nejsilnějších politických stran na sebe Václav Klaus a Miloš Zeman často útočili, teď už se chválí.

"Sociální demokracie slibuje všechno všem a název jejího programu, Lidskost proti sobectví, je nehoráznost mimořádného formátu," řekl Klaus jako premiér v jedné z předvolebních debat. Reagoval tak na snahu Zemana navázat na smířlivost, která je spojovala před rokem 1989.

"Předsedu ČSSD Miloše Zemana sice příliš v lásce nemám, politicky s ním zásadně nesouhlasím, ale beru ho jako standardního politika, s nímž jsem schopen a připraven jednat," řekl premiér Václav Klaus v reakci na kritiku Miloše Zemana před volbami.

"Když jsem si přečetl rozhovor pana předsedy, kde říká, že vláda nám zanechává podmínky spálené země, musím přiznat, že jsem váhal, mám-li ho požádat o omluvu pro deset milionů lidí," pustil se do Zemana tehdejší premiér Václav Klaus při televizní debatě.

"Musím říci, že jsem trpěl. Opravdu. Fyzicky i duševně jsem trpěl," komentoval čtení programu ČSSD Klaus jako předseda ODS před parlamentními volbami.

"ČSSD nemůže od ODS očekávat tolerování případné menšinové vlády ČSSD. Jakákoli forma podpory vládě sociální demokracie v čele s člověkem, který hovoří o spálené zemi, pro nás bohužel nepřipadá v úvahu," uvedl šéf ODS Václav Klaus i v době, kdy vládl úřednický kabinet Josefa Tošovského. Přesto Klaus nakonec podepsal opoziční smlouvy s ČSSD.

"On je neuvěřitelná mixáž mimořádných schopností a podivných výpadků. Je mimořádně dobrý řečník a současně autor nejprázdnějších klišé a výroků. Opravdu zvláštní mix," popisuje Václav Klaus Zemana v knize rozhovorů, kterou připravil Petr Hájek.

"Metody, které k získávání hlasů používá Miloš Zeman, jsou neférové. Nemyslím si, že se mají používat nějaké přísliby, hokynaření, kupčení o tyto věci," řekl Václav Klaus před prezidentskou volbou v roce 2003 směrem k Zemanovi.

Co řekl Zeman o Klausovi

Ani Miloš Zeman si neodpustil útoky na Václava Klause v době, kdy proti sobě bojovali v parlamentních volbách.

"Politik, který nedokáže rozlišit špinavé peníze, obhajuje sobectví," řekl Zeman jako předseda ČSSD Klausovi, tehdy předsedovi ODS, v předvolební debatě.

"Představte si Klause, jak prohlašuje: Jsem pro samosprávu, pro ombudsmana, proti praní peněz, pro evropskou sociální chartu. To je, jako kdyby Hitler říkal, že má rád všechny Židy," prohlásil Zeman po prohraných volbách v německém týdeníku Focus o tehdejším předsedovi občanských demokratů Václavu Klausovi.

"Premiéra Klause pokládám za pohromu pro Českou republiku, protože se mu z ní prý podařilo vybudovat obrovskou Potěmkinovu vesnici, což dokládá současná míra inflace a růst hrubého domácího produktu," řekl Zeman jako šéf ČSSD.

"Do mrtvol se nekope," řekl směrem ke Klausovi jako tehdejšímu premiérovi Zeman před televizní debatou.

"Vláda, která toleruje zloděje, se objektivně sama stává vládou zlodějů. Vláda, která toleruje tuneláře a podvodníky, je sama vládou tunelářů a podvodníků," uvedl šéf sociálních demokratů Zeman k premiéru Klausovi. Měsíc nato jeho vláda padla a po parlamentních volbách 1998 spolu Zeman a Klaus uzavřeli opoziční smlouvu.

"Dohoda vytvořila prostředí, které není neurotizováno kuloárovými a intrikářskými pokusy o destabilizaci politické scény. Důsledkem je i zvýšený příliv zahraničních investic," řekl premiér Zeman k opoziční smlouvě.

"Přeji si, aby v čele oponentních stran stál co nejsilnější protivník. I v politice vás nejsilnější protivník nutí k maximálnímu výkonu a to je pro zemi dobře. Když Václav Klaus odejde, preference ODS spadnou minimálně o deset procent, ale jeho základní chyba je, že na rozdíl ode mě si nevychoval vlastní nástupce," řekl Miloš Zeman.

"Sešli jsme se jako dva přátelé," řekl Miloš Zeman k setkání s prezidentem Václavem Klausem.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Volkswagen Tiguan 2.0 TDi
Volkswagen Tiguan 2.0 TDi

r.v. 2014, naj. 130 973 km, diesel
420 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz