Klaus přijel na ruskou ambasádu slavit i přes bojkot českých špiček

  12:38aktualizováno  14:28
Exprezident Václav Klaus dorazil na recepci na ruské ambasádě ke Dni vítězství, tedy na oslavu výročí konce druhé světové války. Na akci přijel přesto, že se ji současný prezident Miloš Zeman i členové vlády Bohuslava Sobotky rozhodli vynechat kvůli nesouhlasu s postupem Ruska vůči Krymu a Ukrajině.

Klaus přijel krátce po poledni zadním vchodem pro VIP hosty a s novináři se nebavil. Při odjezdu ale vystoupil z auta a svou účast na akci přece jen okomentoval.

Oslavy v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin přijel poprvé od anexe na Krym, vlajka Krymu vlála v Moskvě

Na Rudém náměstí zavlála i krymská vlajka. (9. května 2014)

"Já jsem stará generace, mně byly čtyři roky, když jsem šel s tatínkem za ruku a tady přijížděly ty tanky. Takže já vím, že konec války byl devátého, opravdu, ne osmého, jak se to teď nesmyslným způsobem posunulo. Válka byla historickou tragédií. Máme to brát v úvahu a respektovat. Chodil jsem sem dlouhá léta a považoval bych za neloajální vůči sobě, kdybych se polekal toho, že budou nějací pisálkové psát nevlídné zprávy o mně," řekl Klaus.

Na klopě saka měl připnutou oranžovočernou Svatojiřskou stužku, kterou se v Rusku tradičně připomínají váleční hrdinové. Letos si ji přivlastnili proruští separatisté na Ukrajině (jak některé postsovětské země volají po novém symbolu, čtěte zde). Kromě Klause odcházel s připnutou stužkou třeba exministr Martin Pecina. Většina českých politiků, kteří na recepci přišli, si ji ovšem nepřipnula.

Byla tu celá Zemanova kancelář, jen Zeman ne, divil se Klaus

Klaus po recepci na ambasádě komentoval i konfllikt na Ukrajině. "Vyjednávat by se mělo daleko radši než válčit," řekl. Místo válčení by měly zúčastněné strany sednout za jednací stůl. Připustil, že atmosféru na recepci to ovlivnilo. "Bez ohledu na to, jak to vzniklo, důsledky budou velmi negativní, a to i pro nás," prohlásil bývalý prezident.

Fotogalerie

Všichni na ruské ambasádě podle Klause zaznamenali, že tam byl "absolutně celý Hrad", celá Zemanova kancelář,  všichni nejvyšší úředníci. "A jenom Zemana nechali doma. Možná, že mu to nedovolili, aby přišel," vtipkoval Klaus.

Na ruské velvyslanectví přišel už před Klausem expremiér Jiří Rusnok, zatímco prezident Zeman za sebe poslal šéfa zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka a mluvčího Jiřího Ovčáčka spolu s prezidentovým tajemníkem Jiřím Hlinovským.

"Pan prezident se zúčastnil pietního aktu na Vítkově. Zaštítil oslavy 8. května, tedy v den státního svátku České republiky," řekl Ovčáček.

Není to od Zemana bojkot, řekl jeho poradce Kmoníček

Podle Kmoníčka nejde z prezidentovy strany o bojkot ruské ambasády. "Má program v Lánech. Zúčastnil se oslav 8. května," řekl Kmoníček.

Zeman na Vítkově

Podívejte se, jak si prezident Zeman připomněl výročí konce války 8. května na pražském Vítkově.

Slavnostní akt u příležitosti 69. výročí od konce druhé světové války na...

S Rusy přijeli slavit třeba šéf odborů Josef Středula a jeho předchůdce ve funkci, nyní poslanec ČSSD Jaroslav Zavadil. "Jestliže je člověk pozván na oslavu dne, který se jmenuje Den vítězství a řada ruských vojáků položila život za naši svobodu, je slušné a korektní přijít," uvedl pro iDNES.cz Středula. Podle Zavadila je Rusko země, které bude i do budoucna znamenat hodně pro český export. "Nejsem člověk gest, když mě někdo pozve, je dobré přijít, tak jsem to tak udělal," prohlásil Zavadil.

Z poslanců sociální demokracie na ruskou ambasádu zamířili také Jaroslav Foldyna, který je v poslaneckém klubu jedním z kritiků ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, či Stanislav Huml. Foldynu doprovázel exministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan. Přijelo i několik komunistických politiků - mezi nimi místopředseda Jiří Dolejš či poslankyně Marta Semelová.

A místopředseda Sněmovny, šéf KSČM Vojtěch Filip měl kromě ruského velvyslanci na recepci projev za český parlament.

Co si myslíte o účasti Václava Klause na ruské recepci?

BOHUSLAV SOBOTKA:

Rusko se bohužel vůči Ukrajině chová agresivně a obsazením Krymu porušuje suverenitu svého souseda i mezinárodní smlouvy. Není žádný důvod takové chování podporovat, byť je to jen nepřímo účastí na recepci ruské ambasády.

KAREL SCHWARZENBERG:

V případě potřeby je vždy dost kolaborantů, kteří se pokloní. Je to tu takový folklor. V této situaci to považuji za ostudné.

JAN HAMÁČEK:

Pan bývalý prezident Klaus je soukromá osoba a tudíž je pouze na něm, jakých akcí se účastní. 

MARTIN STROPNICKÝ:

Myslím, že ten, kdo sleduje kroky pana exprezidenta v poslední době, nemohl být něčím takovým překvapen.

"Je to překvapující a pro mě trošku smutné, že se pan prezident a ministři rozhodli nejít. Zřejmě ten tlak z určitých míst je takový, že český politik rád ohne hřbet. Já jsem dostal pozvání a především sem jdu vyjádřit to, že když v roce 1945 maminka s otcem utíkali z lágru, tak je sovětská armáda osvobodila," řekl iDNES.cz Foldyna.

"Sice chápu ty motivace k tomu bojkotu, také mám kritický názor na některé kroky Ruské federace v souvislosti s Ukrajinou, ale myslím, že zvolit toto datum, které je datem konce války a vítězství nad nacismem, není vhodné. Členové mé rodiny zahynuli v Osvětimi a za vítězství nad fašismem jsem vděčný," uvedl exministr Kavan. Nezdá se mu vhodné spojovat oprávněnou kritiku některých ruských kroků právě s tímto datem.

Semelová označila bojkot ruského banketu vrcholnými českými politiky za ostudu. "Nevnímají největší podíl rudoarmějců na osvobozování Československa, při kterém zahynulo více než 144 tisíc rudoarmějců," řekla Semelová.

Je podle vás správné, že se exprezident Klaus účastní recepce na ruském velvyslanectví?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. května 2014. Anketa je uzavřena.

Ne 5833
Ano 4111

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Praha není krkavčí matka měst, řekl Hřib k převozu epopeje do Krumlova

Pražští zastupitelé ve čtvrtek večer rozhodli o dočasném přesunu Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském...

Válečný veterán Emil Boček leží v brněnské fakultní nemocnici

Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček je ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice....

Akademie věd předávala ceny. Ocenila historiky, popularizátory i filozofy

Ceny Akademie věd převzali ve čtvrtek autoři rozsáhlých publikací o Československu či vědec s neobvyklým výzkumem na...

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Najdete na iDNES.cz