Klaus popřál Chalupovi štěstí. Ministr slíbil resort bez demagogie

  11:11aktualizováno  16:19
Prezident Václav Klaus jmenoval Tomáše Chalupu ministrem životního prostředí. Označil ho za zkušeného komunálního politika a popřál jemu i celé vládě hodně štěstí. Dosavadní starosta Prahy 6 nahradil místopředsedu ODS Pavla Drobila, který rezignoval v prosinci kvůli údajné korupční kauze.

"Přichází zkušený politik s komunální minulostí, osm let jste byl starostou významné pražské části, doufám, že vám to bude ku pomoci," řekl Chalupovi na Hradě prezident. Novému šéfovi úřadu popřál dostatečný nadhled a jasnost rozhodování a připomněl, že se stane už desátým ministrem životního prostředí.

Výměna na životním prostředí je v koaliční vládě ODS, TOP 09 a VV první personální změnou. "Panu premiérovi přeji, aby tato první výměna v jeho vládě byla na dlouhou dobu výměnou poslední, aby vláda nebyla destabilizována," dodal prezident.

KDO JE CHALUPA?

Tomáš Chalupa se narodil 3. července 1974 v Praze 6. Studoval tři fakulty Univerzity Karlovy – žurnalistiku na Fakultě sociální věd, na Filozofické fakultě historii a politologii a na Právnické fakultě právo. V devadesátých letech působil jako mluvčí Václava Klause, když stál nynější prezident v čele vlády. Od roku 1992 je členem Občanské demokratické strany. V roce 2002 se stal starostou městské části Praha 6, vystřídal tu exprimátora Pavla Béma . Ve volbách v roce 2010 byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. (viz Nový ministr Chalupa: puntičkář a klausovec, který ekologii neholduje).

Chalupa prezidentovi poděkoval a slíbil resort bez demagogie a s růzností názorů.

"Přijímám to jako obrovskou výzvu. Situace na resortu je složitá, přistupuji k ní s respektem a pokorou. Chci k této oblasti přistoupit racionálně, bez dogmat, bez ideologií, aby tu měly možnost zaznít všechny názory, které nejsou módní, mainstreamové, ale možná o to hlubší," uvedl nový ministr Chalupa s tím, že chce ministerstvu navrátit důvěryhodnost, která mu náleží.

O prioritách ještě mluvit nebudu, zveřejním je postupně

Hned po jmenování ministr zamířil z Hradu na své nové pracoviště, kde uspořádal tiskovou konferenci. Do úřadu nového ministra životního prostředí uvedl premiér Petr Nečas. "Je to velice kvalitní politik, má velké zkušenosti z veřejné správy. Proto padla moje volba právě na pana Chalupu," řekl Nečas.

Nový ministr novinářům prozradil, že ještě neviděl svou kancelář a poprosil je o dobu hájení. Zopakoval, že chce úřadu dát větší věrohodnost a prostor, aby zazněly všechny názory na životní prostředí, a to i ty menšinové. "Jedna ideologie zvítězit musí, a to ideologie zdravého rozumu," míní.

Bližší informace o prioritách chce ale zveřejňovat postupně. "Zatím jsem se nestihl na ministerstvu zapracovat, se situací zde se musím teprve seznámit. Mezi prioritami nicméně budou protipovodňová ochrana a politika, ochrana ovzduší, program Zelená úsporám a Národní park Šumava," nastínil.

Už Chalupův předchůdce Drobil vypsal na ředitele Šumavy výběrové řízení. Nyní bude na novém ministrovi, aby z uchazečů ředitele vybral. Poradní komise zatím nikoho nedoporučila, zasedat má znovu příští týden.

"Nejsem přesvědčen o tom, že problematika šumavského národního parku stojí pouze na výběru nového ředitele. Těch otázek, které tam musí být vyřešeny, je více, jedná se o komplexní problém. Zatím neznám žádného z kandidátů, kteří se výběrového řízení účastní," vysvětlil Chalupa.

Doplnil také, že se chce co nejdříve seznámit se situací ve Státním fondu životního prostředí. Na místo Libora Michálka, kterého kvůli poukázání na nekalosti v resortu vyhodil z čela fondu Pavel Drobil, vypíše po plánovaných auditech standardní výběrové řízení. V něm odvolaný Libor Michálek nebude nijak upřednostňován. Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí totiž už uvedl, že o své někdejší místo má nadále zájem.

Chalupova předchůdce Drobila stál křeslo skandál, kdy ministrův poradce Martin Knetig údajně tlačil na vedení Státního fondu životního prostředí, aby byla manipulována výběrová řízení. Měla tak být financována další politická kariéra Drobila. Michálek si jako důkaz nahrával rozhovory s Knetigem a i Drobilem (více o kauze čtěte zde).

"Další neodborník ve funkci"

Podle stínového ministra životního prostředí z ČSSD Václava Zemka měl premiér Nečas do čela úřadu raději vybrat státního úředníka, který by situaci v resortu uklidnil. "V poslední době se stává pravidlem, že na vrcholné funkce jsou jmenováni neodborníci," řekl ČTK Zemek.

Dodal, že to ukazuje na personální uprázdněnost uvnitř ODS. Chalupa by měl do měsíce předložit svou vizi či nástin toho, jak chce problémy svého úřadu řešit, míní Zemek.

Pomoci by mu mohly ekologické organizace, které ministrovi nabídly spolupráci už minulý týden. Arnika, Calla, Děti Země, Ekologický institut Veronica, Ekologický právní servis, Hnutí DUHA a Zelený kruh od Chalupy očekávají, že bude chránit české lesy a veřejnou zeleň, prosadí nový zákon o ovzduší, usnadní lidem třídění odpadu nebo zajistí pokračování programu Zelená úsporám.

Měl by také prosazovat snižování emisí oxidu uhličitého, nebo se zastat občanů proti plánům na změkčení hlukových limitů. "Hlas ministra životního prostředí by měl znovu získat ztracenou váhu," míní ekologové.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Šéf Taxify ČR Roman Sysel a Karolína Venclová z Asociace koncesionářů v...

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz