Miloš Zeman má cenného spojence, na Hradě by ho chtěl Václav Klaus

  6:54aktualizováno  6:54
Z lavírování ODS a ČSSD kolem výběru kandidátů pro prezidentské volby těží Miloš Zeman. Na Hradě by se totiž zamlouval současné hlavě státu Václavu Klausovi.

Dva prezidenti a jeden kandidát. Vlevo Václav Klaus, uprostřed ruský prezident Dmitrij Medveděv a s ním hovoří kandidát na prezidenta Miloš Zeman. Snímek ze zahájení výstavy ruského pokladu v prosinci 2011. | foto:  Petr Topič, MAFRA

To letmé setkání v hemžení tisícovky hostů pozvaných na tradiční recepci ruské ambasády k uctění konce války skoro zaniklo. Bylo však důležité. K Miloši Zemanovi přišel prezident Václav Klaus a řekl: "Tak už zvedni tu prezidentskou kandidaturu, budu tě volit."

Bylo 9. května. Klaus, s nímž se Zeman ve druhé polovině devadesátých let politicky pravidelně střetával, přitom se Zemanem o prezidentské kandidatuře nemluvil poprvé. Předtím ho navštívil v pražské nemocnici Bulovka, kde byl Zeman na malé operaci. Zeman obě setkání potvrdil.

"My se nescházeli nijak utajeně. Ocenil jsem, že mě navštívil v nemocnici po operaci palce, a podruhé na té ruské ambasádě to bylo zcela veřejně," řekl MF DNES. Zda mu Klaus skutečně slíbil hlas, se zdráhal prozradit. To však nepřímo potvrdil sám Klaus.

"Miloše Zemana považuji za významnou osobnost české politiky, s čímž jsem se nikdy netajil. Jeho prezidentskou kandidaturu považuji za logické vyústění jeho politické i životní dráhy. O prezidentskou kandidaturu by se podle mého názoru měli ucházet lidé, kteří pro naši zemi něco vykonali. Miloš Zeman mezi ně patří," uvedl ve vyjádření pro MF DNES.

Naráží tak na to, že ČSSD ani ODS zatím do souboje o Pražský hrad nevyslaly přesvědčivé kandidáty. Jiří Dienstbier, Přemysl Sobotka ani Evžen Tošenovský v průzkumech voliče zatím "netáhnou". A Zeman z toho těží.

Klaus ho potěšil. "Beru to jako vyjádření sympatií. Pro mě je důležitá podpora výrazných osobností a prezident Klaus bezesporu výraznou osobností je," komentoval to.

Zeman plánuje oslovit voliče napříč politickým spektrem. Sociologové mu dávají šance. "Lidé ho pamatují jako skvělého debatéra. Veřejnost už pozapomněla na jeho aféry. Určitou image nadstranického kandidáta nese, i když za sebou stranu má," míní ředitel agentury Factum Invenio Jan Herzmann.

Zeman na Hrad

V průzkumu této agentury, který je nejčerstvější, skončil Zeman na třetím místě s 12 procenty hned za nezávislými Janem Fischerem a Janem Švejnarem, který zatím kandidaturu neoznámil.

Nepřímá podpora od Klause podle sociologů může Zemanovi pomoci. "Klaus může lidi přesvědčovat argumentem, aby naivně nevěřili novým, zcela neodhadnutelným tvářím a aby kladli důraz na skutečnost, že prezident by měl zkušenost s exekutivní funkcí a reprezentací," míní Daniel Prokop z agentury Median.

Podobné argumenty používá i poslanec ODS Jan Vidím, když vysvětluje, proč by volil Zemana, kdyby kandidát ODS neuspěl. "Je to státník. Ten by nám ostudu rozhodně neudělal," říká Vidím.

Zemana zatím na Hrad vysílá 10 senátorů, jejichž podpisy shromáždil sociální demokrat Vladimír Dryml. Expremiér však čeká, zda se jeho příznivcům podaří pod petici za jeho prezidentskou kandidaturu sehnat 50 000 podpisů. "Já mu je přivezu," říká volební manažer Zemanovy strany Vladimír Kruliš. Prozradit, kolik už jich má, však nechce.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Najdete na iDNES.cz