Prezident rozhodnutí Ústavního soudu z dnešního rána očekával, zároveň ale dal najevo, že ho verdikt ani v nejmenším nepřesvědčil.
"Nemohu souhlasit s jeho formou, tedy jeho právní kvalitou (...) Především nemohu souhlasit s jeho obsahem, neboť vstoupením Lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být suverénním státem," varoval prezident.
Lisabonskou smlouvu podepsal v 15 hodin, o hodinu později předstoupil na brífinku před novináře. Již zítra Klaus odlétá na návštěvu Spojených států, kde bude do neděle.
Premiér Jan Fischer podle České televize smlouvu ihned kontrasignoval. Tím splnil podmínku nutnou pro to, aby mohla začít platit už v prosinci.
Klaus vysvětluje, proč podepsalPřečtěte si prezidentův komentář k ratifikaci smlouvy |
Český prezident se jako odpůrce Lisabonské smlouvy dostal do hledáčku Evropy jako poslední člověk, na jehož rozhodnutí stálo bytí a nebytí smlouvy. Zastánci Lisabonu argumentovali mimo jiné tím, že v případě nepodepsání smlouvy (a tedy její "smrti") by v EU nastal administrativní chaos.
Někdejší lídr SNK-ED v eurovolbách Lukáš Macek například nedávno varoval, že by dlouholeté úsilí politických reprezentací přišlo vniveč, další rozšiřování EU by se nekonalo a otevřela by se cesta k rozdělení Unie na jádro a periferii.
Britští konzervativci čekali marně
Kdyby Klaus podpis oddaloval ještě několik měsíců, je možné, že by Britové vypsali referendum a smlouvu odmítli (pokud konzervativci vyhrají volby). To se ale nyní nestane, ratifikační proces se uzavřel a referendem už do něj vstoupit nepůjde.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se krátce před Klausovým prohlášením nechal slyšet, že by Lisabonská smlouva mohla platit už od prosince nebo ledna. Zřejmě spoléhal na to, že český prezident smlouvu podepíše, nebo už měl o podpisu zprávy.
Smlouva může podle bruselských diplomatů vstoupit v platnost nejdřív 1. prosince, pokud Česká republika předá všechny potřebné listiny do Itálie ještě v tomto měsíci. V Římě se běžně uchovávají smlouvy EU. Jednotlivé dokumenty vstupují v platnost prvního dne v měsíci, který následuje po uložení ratifikační listiny posledního státu.
OHLASY NA PREZIDENTŮV PODPISOndřej Liška, předseda SZ "Pan prezident se zachoval korektně a téměř ihned po vyhlášení nálezu Ústavního soudu Lisabonskou smlouvu bez zbytečných průtahů podepsal. Je to z dlouhodobého hlediska významný krok, který přispěje k větší průhlednosti a demokratičnosti Evropské unie. Ale je to prostředek, nikoliv cíl. Musíme si uvědomit, že nás nyní čekají mnohem závažnější úkoly, které musíme v rámci Unie řešit." Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09 "Já prezidentův krok velmi vítám. Jsem šťastný, že je tato kapitola uzavřená a že se můžeme zapojit do práce v Unii." Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD "Tak trochu mi spadl kámen ze srdce, protože jsem v německých médiích četl, že EU trpí reformní zácpou. Nyní můžeme konečně přejít k jiným tématům, reforma institucí je téma, které se snad nebude delší dobu řešit. Zkrátka pryč od ústavní a Lisabonské smlouvy k důležitým lidským věcem, Evropa potřebuje opravit reputaci a ukázat, že je tu pro lidi." |