Klaus píše polemiku se zprávou o stavu společnosti

  17:40aktualizováno  17:40
- Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus natolik nesouhlasí s vládní zprávou o stavu společnosti, že hodlá napsat polemiku. Klaus zprávu odmítá jako politické a neobjektivní hodnocení minulosti.
Zprávu, kterou vláda předloží parlamentu, je přístupná na internetu.

"Já jsem před osmi, devíti lety napsal pamflet, polemiku s Valtrem Komárkem o reformní strategii. A v těchto dnech píšu druhý pamflet, to bude polemika s Milošem Zemanem," řekl Klaus.

Snahu poslanců ODS zařadit zprávu s pomocí KDU-ČSL a Unie svobody na program březnové schůze Poslanecké sněmovny označil předseda ČSSD Miloš Zeman za zbytečnou.
"ODS se probíjí do otevřených dveří, protože kdyby si její poslanci konečně přečetli vládní programové prohlášení, dočetli by se tam i větu, podle níž se vláda zavazuje tuto zprávu předložit parlamentu a veřejnosti," konstatoval Zeman na pravidelné tiskové konferenci ČSSD.
Podle zprávy se Česká republika nachází přibližně tam, kde byla v roce 1990. Zpráva mimo jiné hovoří o nízké prestiži policie a justičních orgánů a o vážných problémech ve zdravotní a sociální oblasti. Pasáž týkající se kriminality museli ministr vnitra Václav Grulich a ministr Jaroslav Bašta přepracovat.
Opoziční strany s výjimkou KSČM vesměs zprávu odmítly. "Zprávu považujeme za matení naší nedávné minulosti," řekl například v úterý předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Obsah vládní zprávy a některá vyjádření představitelů ČSSD podle něj jasně ukazují, kam sociální demokraté ve skutečnosti směřují.

Zpráva o stavu české společnosti, kterou vypracovala sociálnědemokratická vláda a ze které měla veřejnost k dispozici jen kusé útržky zprostředkovaně médii, je nyní zveřejněna na internetu. Každý sám tak může posoudit, zda má pravdu vláda, nebo její kritici, kteří jí vyčítají zaujatost.
Zpráva je na adrese:
http://www.vlada.cz/vlada/tiskove/dokumenty/stavspol/obsah.win.htm

Analýza MF DNES: Zpráva je spíše zprávou o resortech
Dokument, který přijal Zemanův kabinet, se jmenuje Zpráva vlády o stavu české společnosti - ale výstižnější by možná byl název Zpráva o stavu vládních resortů.
O tom, co se ve společnosti děje, jak se proměňuje, kam míří a jaké hodnoty sdílí, nebo co si "o tom všem" myslí lidé, se ve zprávě dočteme jen sporadicky. Mnohem obšírnější je sdělení, jaké právní předpisy byly či nebyly přijaty, doplněné statistikou o výrobě, počtu studentů nebo počtu trestných činů. Témata, která sama o sobě nespadají pod žádný resort nebo referát některého ministerstva, se do zprávy dostávala jen stěží.
Některé oblasti chybějí vůbec - například se nedočteme o systému politických stran a jeho fungování, o tom, že fenoménem devadesátých let se stala soukromá televize, nebo o tom, co pro společnost znamená a bude znamenat internet.
O menšinách je zmínka jen ve dvou odstavcích o romské diskriminaci. Kdo jsou čeští Romové, jaké jiné menšiny tu žijí a jak žijí, zpráva neuvádí. Nerozepisuje se o tom, kde se bere český rasismus. Zpráva jen málo pracuje se sociologickými informacemi a téměř vůbec s výzkumy veřejného mínění. Přitom to jsou zdroje, ze kterých se lze o stavu společnosti dozvědět velmi mnoho.
"Vládní zpráva by se měla týkat především věcí, které vláda může měnit a zdokonalovat," řekl Jiří Večerník ze Sociologického ústavu Akademie věd, editor knihy Zpráva o vývoji české společnosti, která právě vyšla.
Kniha sociologů obsahuje kapitoly jako Role trhu a vlády v očích veřejnosti, Sociální mobilita a změny v životních šancích nebo Obnova středních tříd a její politické souvislosti. "Ty dvě zprávy, naše a vládní, nemohou být podobné. Vládní zpráva musí být z principu jiná než zpráva sociologická," uvedl Večerník.
Ve zprávě Zemanova kabinetu je vidět, jak se jedny a tytéž údaje dají popsat různými slovy. Například: Průměrná délka života v devadesátých letech stoupla u mužů téměř o tři roky a u žen o dva roky. Vladimír Albrecht ze Světové zdravotnické organizace dokonce vloni prohlásil: "Kdybychom udrželi trend od roku 1990, tak bychom průměr délky života lidí v Evropské unii dohnali už během jedné generace." Vláda o střední délce života píše: "I po určitém zlepšení, jež nastalo koncem 80. let a dostalo nový impuls po roce 1989 zejména zaváděním nové zdravotnické techniky a léčiv, je stále ještě u mužů tento ukazatel o 4 až 6 let a u žen o 3 až 4 roky za západní Evropou." "Úmrtnost na nejdůležitější skupiny nemocí (nádory, srdeční a cévní choroby, úrazy) dosahuje v porovnání se státy EU 1,5- až dvojnásobku," uvádí vládní zpráva. Faktem také je, že úmrtnost na infarkt na 100 tisíc obyvatel poklesla ze 310 v roce 1990 na 218 v roce 1997.
V kapitole o zdravotnictví se suše konstatuje, že "vzrostla spotřeba alkoholu". Ale podle výrobců vloni spotřeba alkoholu klesla - stoupla jen spotřeba vína, vypilo se méně lihovin i piva, u piva navíc lidé ve velkém přešli na značky s nižším obsahem alkoholu.
Spotřeba piva na obyvatele je teď nižší než v roce 1989.

 

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz