Klaus otevřel nový pavilon pražské zoo

  17:25aktualizováno  17:25
Zvířata v pražské zoo měla v pondělí vzácnou návštěvu. Poprvé v historii je přišel oficiálně navštívit český prezident. Václav Klaus slavnostně otevřel nový pavilon Indonéské džungle a převzal pár varanů komodských, které daroval státu jeho indonéský protějšek.

Procházku mezi primáty a opicemi si Václav Klaus podle svých slov velmi užil a novou atrakci trojského areálu chce doporučit také svým vnoučatům.

Prohlídka pavilonu trvala prezidentovi zhruba hodinu. Dozvěděl se na ní zajímavosti ze života orangutanů a prohlédl si také varany.

Skutečnost, že je první hlavou Česka v trojské zoo, ho potěšila a vyprovokovala ke slovní hříčce. "Je to zajímavý primát, zde mezi primáty," konstatoval podle ČTK.

Kromě něj se slavnostního otevření zúčastnil také ministr kultury Pavel Dostál, ministr životního prostředí Libor Ambrozek a pražský primátor Pavel Bém.

Ze zoo si Klaus na památku odnesl dřevěnou sošku varana komodského. Pár těchto vzácných veleještěrů získal i jeho předchůdce Václav Havel. Ti žijí v Plzni.

Získat "komodské draky" do sbírek je pro světové zoologické zahrady velmi obtížné. Množí se totiž jen v Indonésii a Spojených státech. Například moskevská zoo čekala na varany osm let, než je loni z Indonésie dostala.

Klaus svou úlohu v diplomatické misi okomentoval tím, že moc práce mu nedala, ale několik dopisů napsal. Přišlo mu to prý ale nadějnější, než když píše dopisy na podporu konání olympijských her v Praze.

Nový pavilon slibuje nezapomenutelný zážitek
Nový pavilon je největší a nejdražší stavbou v historii pražské zoo. Zabírá dva tisíce metrů čtverečních a jeho stavba přišla na 185 milionů korun. Zvířata se tu volně pohybují mezi lidmi.

Expoziční část stavby tvoří skleník částečně zapuštěný do terénu. Je v něm udržována stálá teplota 25 až 28 stupňů Celsia a vzdušná vlhkost 70 až 90 procent. Návštěvníci pavilonu by měli mít pocit, že jsou na dobrodružné výpravě džunglí.

Pod skleněnou kopulí poskytuje pavilon domov téměř 1500 zvířatům a 1600 živým rostlinám původem z jihovýchodní Asie. Nechybí ani vzrostlé živé stromy.

Lidé zde naleznou rovněž expozici imitující deštný prales s primáty, poloopicemi, sbírkou vzácných želv a párem kriticky ohrožených varanů komodských.

Nadzemní část expozice je vyplněna dva kilometry dlouhou spletí skutečných lián dovezených z Kostariky.

Sponzoři a adoptivní rodiče zvířat si nový pavilon mohli prohlédnout už o víkendu. V pondělí se džungle otevřela všem návštěvníkům. (29. listopadu 2004)

V Indonéské džungli mají návštěvníci zvířata na dosah ruky. Opice jsou od nich odděleny jen tenkou sítí. (29. listopadu 2004)

Mezi jezírky rostou popínavé rostliny, teče zde potok, který ústí ve vodopád, a kromě mlžného oparu tu také prší. Mezi umělými kmeny a skalami se prohánějí opice, kterých se může návštěvník téměř dotknout. (29. listopadu 2004)

Ředitel pražské zoo Petr Fejk (vpravo) si na otevření nového pavilonu přizval prezidenta Václava Klause a pražského primátora Pavla Béma. (29. listopadu 2004)

Prezident Klaus si prohlídku nového pavilonu užil a rozhodl se ji doporučit svým vnoučatům. (29. listopadu 2004)

Pro pražskou zoologickou zahradu to bylo v pondělí historicky poprvé, co ji přišel oficiálně navštívit český prezident. (29. listopadu 2004)

Nový pavilon pražské zoo, který v pondělí slavnostně otevřel prezident Václav Klaus, je nejdražší stavbou v historii zoo. Pod skleněnou kopulí poskytuje domov téměř 1500 zvířatům. (29. listopadu 2004)

Indonéský prezident věnoval pražské zoologické zahradě pár vzácných varanů komodských. (29. listopadu 2004)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Najdete na iDNES.cz